PRAHAELKTROMOBIL
4.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Němci spočítali, kolik energie se ztrácí při dobíjení elektromobilů, je to jako vylít pětinu nádrže

Sdílejte článek:

PETR MILER

Představte si, že byste do nádrže natankovali 50 litrů paliva a ještě než jste vyjeli, bylo by v ní litrů jen 45. Asi byste byli pěkně naštvaní, že? U elektromobilů to není jen normální, je to ten nejlepší možný stav.

 

Že dobíjení elektrických aut není stoprocentně účinné, víme. Je tomu tak z podstaty fungování akumulátorů a nemusíte mu ani moc rozumět, abyste o tom měli povědomí – stačí si sáhnout na váš mobil po nabití do plna a bude vám jasné, že ono ztrátové teplo se z něčeho muselo vzít. Obvykle se hovoří o tom, že účinnost dobíjení přesahuje 90 procent, německý autoklub ADAC se jej ale rozhodl spočítat přesně a došel k úplně jiným závěrům.

Otestoval postupně 25 různých elektromobilů všech výrobců od Audi přes Teslu až po Volkswagen, někdy i v několika verzích. Zaměřil se přitom právě na skutečnou a udávanou spotřebu energie, tedy zdánlivě klasický problém. Neřešil ale jen spotřebu samotného vozu za jízdy – měřil to, kolik energie potřebujete k tomu, abyste akumulátor plně nabili. A použitou energii srovnal s tím, kolik jí dokáže baterka auta reálně použít – výrobci se totiž rádi ohání kapacitou, kterou sice akumulátor nominálně má, použitelná je ale kvůli zachování jeho životnosti jen z menší části.

Kolik energie auto potřebuje na dobití, nemůže samo nikdy spočítat, neboť neví, kolik energie bylo odebráno „před nabíječkou” – kalkuluje jen s tím, co se odehraje mezi akumulátorem a pohonem. Právě mezi nabíječkou a akumulátorem ale vznikají velké ztráty, větší, než se traduje. Oněch 10 procent neefektivity totiž není nejhorší a dokonce ani průměrný údaj – jen dva vozy z celé pětadvacítky se jím mohou pochlubit. Naprostá většina aut dopadla hůře a některá i násobně hůře.

Aby ADAC dosáhl věrohodných dat, veškerá auta nabíjel u téže nabíjecí stanice s výkonem 22 kW. Dosáhnout tedy vždy bylo možné plné kapacity baterií a nikoliv pouze 80procentní, jak je někdy omezeno rychlodobíjení. Lidé z autoklubu tedy sice museli na auta čekat o poznání déle, na druhou stranu tím ovšem také minimalizovali dobíjecí ztráty na minimum, neboť čím rychlejší dobíjení je, tím jsou ztráty vyšší. To ovšem ve výsledku rovněž znamená, že rozdíl mezi energií, jakou zaplatíte a jakou skutečně spotřebujete, bude někdy ještě mnohem vyšší.

I s oním pomalým dobíjením, které znamená hodiny čekání u nabíječky, jsou ale výsledky poměrně tristní. ADAC hovoří až o 30% ztrátách, podle nás ale ne zcela korektně porovnává ztrátu při dobíjení s energií uloženou do akumulátorů. Je to teoreticky možné (použili jste o X procent energie více, než jste nakonec dobili), my ale raději porovnáváme ztrátu s energií použitou při nabíjení, neboť jen její procento se podle nás při dobíjení ztratilo. Pro elektromobily to vyznívá pochopitelně lépe, i tak jsou u některých z nich ztráty více jak 20procentní. Je to jako kdybyste před jízdou vylili pětinou nádrže do kanálu.

Nejhůře jsou na tom produkty BMW a Renaultu, pohybující se okolo oněch 20 %, ani pátá Tesla Model 3 Long Range ale s 17,2% ztrátou nepředstavuje žádný vrchol evoluce. Musíme se podívat až na samý konec peletonu, abychom našli pár modelů se ztrátami alespoň okolo oněch 10 %, přičemž pod tuto hranici se o pár desetinek dostává jen Audi a Nissan. Všechny výsledy najdete přehledně seřazené v tabulce níže.

Je to jen další ukázka toho, o kolik méně efektivní, než se říká, elektromobily jsou. Pokud se podíváme na celý cyklus, pak se 100% účinností neprobíhá ani výroba energie, ani její přenos, ani její transformace, pak tu máme dobíjení a poté znovu ne zcela účinná přeměna uložené elektrické energie na pohybovou. Uvážíme-li, že na začátku všeho může stát velmi srovnatelné fosilní palivo, které je v autě se spalovacím motorem možné přeměnit na pohybovou energii přímo klidně se 40% účinností, je třeba se ptát, jestli tlakem na elektrickou mobilitu pro každého jdeme správným směrem. Naši odpověď tušíte, spalovací auta zkrátka nejsou tak neefektivní, jak je někteří s oblibou prezentují.

  • Petr Miler
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 578 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)