a6e07d-20170407-syrian-strike
7.4.2017
Kategorie: Politika

Nelogičnosti útoku USA na Sýrii

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

Podle informací světových médií zaútočily Spojené státy několika desítkami střel s plochou dráhou letu na syrskou leteckou vojenskou základnu. Důvodem k náletu byl údajný chemický útok syrských letadel na město Chán Šajchůn.

V celé věci je však spousta závažných nelogičností. Představitelé syrské armády tvrdí, že jejich nálet zasáhl sklad zbraní protivládních jednotek, z něhož se uvolnil nějaký jedovatý plyn. I když se dosud přesně neví, jaká chemická látka desítky lidí ve městě zabila, Američanům však bylo ihned naprosto jasné, že za tím musí stát Asad a že je ho tudíž nutné přísně „potrestat“.

Jak se dalo očekávat, protiasadovská opozice nad americkým útokem jásá. Jak by ne? Vždyť z rozbombardovaného letiště startovala letadla k boji proti islámskému státu a dal­ším vojenským jednotkám s IS spolupracujícími, tedy i těmi opozičními. Tato skutečnost znamená, že americký útok proti syrské vojenské základně byl vlastně útokem proti spojencům v boji proti IS a tudíž v jeho prospěch.

Některé sdělovací prostředky uvádějí, že útok byl veden rovněž na zásoby munice na syrské základně. Tak to už mi rozum vůbec nebere. I když vím, že složky, z nichž se po vý­buchu vyvíjí smrtící plyn jsou v nábojích fyzicky odděleny, nedovedu si představit, že by se v důsledku přímého zásahu skladu s chemickými náboji střelou Tomahawk, pokud by tam skutečně byly, neuvolnil obrovský smrtící mrak ohrožující v široké oblasti vše živé.

Připodobnil bych to k útoku na sklad jaderných zbraní podloženého pouze zbožnou vírou, že snad žádná z atomovek, ani náhodou, nevybuchne.

Nejzásadnější nelogičností celé situace je však skutečnost, proč by měl Asad za sou­časné situace, která se v posledních týdnech vyvíjí zásadně v jeho prospěch, použít při jednom z mnoha běžných a navíc ani ne klíčovém útoku, právě chemické zbraně. To by mohl udělat jenom naprostý idiot, a tím Bašár Asad určitě není. Proto se zde nabízí prostor pro položení zásadní „kriminalistické“ otázky: KDO MÁ Z TÉTO SITUACE PROSPĚCH ?

Trochu mi to celé připomíná tragickou verzi pohádky O princezně koloběžce, kdy dívenka měla k princi přijet–nepřijet, obutá–neobutá, učesaná–neučesaná, oblečená–neoblečená … a tak dále, vždyť to znáte. Takže Asad je na jednu stranu brán spojenec USA při boji s IS, současně je však i nepřítelem, proti němuž je nezbytné nepřímo bojovat vyzbrojováním a výcvikem syrské opozice.

Prezident Donald Trump veřejně prohlásí, že s Bašárem Asádem je nutno jednat, ale již několik dní poté mu klidně, i bez nezvratných důkazů o jeho „vině“, pošle neobjednaný „dá­rek“ v podobě několika desítek střel s plochou dráhou letu a zničí mu leteckou vojenskou základnu.

Jak jsem napsal v úvodu článku, současná situace v Sýrii a na celém Středním východě je plná nelogických aktivit. Na člověka to celé působí tak, jakoby vojenská politika ne­měla žádnou logiku. Možná ale, že právě to je i jejím cílem.

 

ZDROJ: Václav Husák

vaclav-husak53659552_0

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 145 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...