PENIZE
31.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Nelikvidujte dělbu práce!

Sdílejte článek:

EDUARD HORÁK 

Nyní vlády po celém světě chtějí svobodnou vůli, kooperaci a rozvoj společnosti zničit v zájmu boje proti pandemii koronaviru. Omezení obchodu navíc může nejvíce zasáhnout chudé africké země, kde můžou vzniknout epidemie hladomoru a bída. Vyžaduje zastavení pandemie zničení celosvětové ekonomiky?

 

Šílenství okolo současné pandemie koronaviru Covid-19 dostupuje vrcholu. Vlády jednotlivých zemí se předhánějí v restrikcích, v mnohých zemích platí dokonce úplný zákaz vycházení. V České republice platí povinné nošení roušek či jiné obličejové ochrany, všechno kromě vybraných obchodů je zavřené a množí se pokuty za cestování „zbůhdarma“. Některé firmy a fabriky zavřely úplně, jiné podniky omezily výrobu. Nakažených je k tisícovce (21. 3.), mrtvý naštěstí žádný. Lidé mají strach, mnohdy propadají panice. Stát katastrofálně selhal při zásobování rouškami a ostatním zdravotnickým materiálem. Zakázal samostatné a dobrovolné testování obyvatel, stanovil maximální ceny respirátorů, díky čemuž se nedostaly k potřebným. Na druhou stranu vidíme obrovskou solidaritu a vůli lidí pomoci sobě i druhým bez přispění selhávajícího státu. To ne trh, ale stát selhal!

Postupným přitvrzováním státních omezení se ale pomalu likviduje a omezuje to nejdůležitější – dělba práce a dobrovolná spolupráce mezi lidmi. Těmito restrikcemi totiž vlády zásadně mění situaci na samotném trhu. Výrazně ovlivňují stranu poptávky, která vede k zásadním omezením výroby, následnému propouštění, zvýšení nezaměstnanosti a ekonomické recesi všeobecně. Vláda České republiky oznámila, že očekává schodek letošního rozpočtu ve výši 200 miliard. I ostatní světové vlády sahají k podobným „bailoutům“, dotacím, kvantitativnímu uvolňování a jiným nástrojům počínající nové fázi „inflacionismu“. Nic ze současných problémů ale nelze řešit tištěním nových peněz! Je to jen iluze zdánlivého zbohatnutí. Ludwig von Mises psal o tom, že žádná nouzová situace nemůže ospravedlnit inflační jednání vlád. Inflace nemůže poskytnout nový kapitál, ani vyléčit potíže způsobené vzniklou pandemií koronaviru.

Propad české ekonomiky by měl být podle expertů kolem pěti procent HDP. To je asi 250 miliard korun. Drtivou většinu tohoto propadu mají na svědomí drakonická omezení ze strany vlády. Navíc peníze, které vláda vynaloží na pomoc firmám a občanům (kterým předtím zakázala vydělávat si), nebude moci utratit jinde, například na boj s ostatními nemocemi. Vlády se prostě rozhodly porazit současnou pandemii Covid-19 za jakoukoliv cenu. Nejsem si jist, zda nebude tato cena vysoká až příliš. Mrtví budou, to je jasné, ale:

  1. V Itálii měly 99% úmrtí na starosti již předchozí nemoci a komplikace. [1]
  2. Počet mrtvých je k 21.3.2020 zhruba 11 500. [2]
  3. Spojené státy americké mají 330 milionů obyvatel, dosud potvrzených případů je 0,0002% a z tohoto počtu zemřely 2% američanů. [3]
  4. Od října 2019 do konce února 2020 se běžnou chřipkou nakazilo přibližně 45 milionů Američanů, pro které to znamenalo 560 hospitalizací a 46 000 z nemocných zemřelo.
  5. V roce 2018 podle Centra pro kontrolu a prevence nemocí (CDC) onemocnělo chřipkou 49 milionů Američanů. Asi 960 000 bylo hospitalizováno. Více než 80 000 zemřelo.
  6. Letos ve Spojených státech amerických bylo mezi 300 000 a 500 000 hospitalizací kvůli chřipce. Bylo něco mezi 20 000 a 45 000 úmrtí. Z toho bylo 154 úmrtí u dětí. [4]
  7. Počet Američanů, kteří zemřeli na chřipku od roku 2018 do současnosti, je asi 20krát vyšší než počet všech lidí, kteří zemřeli na nejnovější koronavirus Covid-19.

Nassim Nicholas Taleb, světoznámý ekonom, nazval tyto situace tzv. „černými labutěmi“. Jsou to neočekávané nebo velmi málo pravděpodobné situace, které ale mají zásadní vliv na společnost a které lze stěží předvídat. A stejně jako například 11. září 2001 mělo nesmazatelný vliv na budoucnost, i koronavirus Covid-19 bude mít následky obdobné. Bohužel ve většině případech jde o následky negativní, na kterých se podílejí vlády. Navíc není zcela jasné kdy a jak se budou současná omezení zmírňovat a jestli se vůbec život na této planetě vrátí do původních kolejí. Už teď je jasné, že ekonomické dopady budou obrovské. Zanikne strašná spousta firem, miliony lidí přijdou o práci, nebudou moci splácet své závazky a exekutoři budou mít více práce. Budeme se moci svobodně pohybovat v rámci celé země? Zruší se kontroly na hranicích? Nebude nutné si nechat při vstupu do letadla měřit teplotu? Nebude místo pasu důležitější zdravotní kartička? Nezruší se pod záminkou přenášení chorob papírové bankovky? Bude se tato situace opakovat každým rokem s příchodem jiných, nebo podobných virů? Přestanou se sledovat deficity státních rozpočtů, které se tímto mohly „utrhnout z řetězu“? Na tyto otázky odpovědi neznáme. Jedno je však jisté. Pouze dobrovolná kooperace a dělba práce může přispět ke zklidnění situace, návratu k normálnímu životu a eliminaci škod.

Naše civilizace stojí na dobrovolné mezinárodní dělbě práce. Ta je nyní částečně znemožněna vládními opatřeními. Murray Rothbard poznamenává, že nikdo nemůže plně rozvíjet své síly v jakémkoli směru, aniž by se zapojil do specializace a dělby práce. Adam Smith již téměř před dvěstěpadesáti lety zdůrazňoval, že rozvíjející se dělba práce je klíčem k pokroku jakékoli ekonomiky a je také nezbytná pro rozvoj jakékoli civilizované společnosti. Mises dodává: „Zkušenost učí člověka, že kooperativní akce je efektivnější a produktivnější než izolované jednání soběstačných jednotlivců. Přirozené podmínky určující život a úsilí člověka jsou takové, že dělba práce zvyšuje výkon na vynaloženou jednotku práce.“

Nyní vlády po celém světě chtějí tuto svobodnou vůli, kooperaci a rozvoj společnosti zničit v zájmu boje proti pandemii koronaviru. Omezení obchodu navíc může nejvíce zasáhnout chudé africké země, kde můžou vzniknout epidemie hladomoru a bída. Vyžaduje tedy zastavení pandemie Covid-19 zničení celosvětové ekonomiky? Tuberkulóza, tedy téměř vymýcená nemoc, si například v roce 2017 téměř 1,6 milionu obětí. Bylo to důvodem k takovým drastickým opatřením? Lidé musejí zůstat doma místo toho, aby šli na procházky a vystavovali se jarnímu sluníčku a tím posílili svou imunitu. Šíření strachu a špatná psychická pohoda občanů též zdraví příliš nepřidá.

I kdyby se ukázalo, že pandemie koronaviru Covid-19 překoná i skeptická proroctví, věřím, že se přes něj lidstvo dokáže přenést. Daleko hůř se ale budeme vzpamatovávat z populistických a nedomyšlených vládních zásahů, které ničí dobrovolnou dělbu práce, svobodný obchod a mírovou spolupráci mezi lidmi. To by mohlo mít na civilizaci daleko zhoubnější dopady.

 


Zdroje:

1) Zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-18/99-of-those-who-died-from-virus-had-other-illness-italy-says
2) Zdroj: https://special.novinky.cz/covid-19/
3) Zdroj: https://www.lewrockwell.com/2020/03/jack-kerwick/coronavirus-hysteria-part-i/
4) Zdroj: https://www.lewrockwell.com/2020/03/jack-kerwick/coronavirus-hysteria-part-i/

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 731 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...
loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.