MOST!
9.2.2019
Kategorie: Společnost

(Ne)korektní bublina jménem MOST!

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Nekorektní, vtipný, satirický, nejlepší dílo autorské dvojice, to nejlepší na ČT. O seriálu MOST! ke mně dolétají samé superlativy. Zejména onou „nekorektností“ ho zaklínají snad všichni – tvůrce nevyjímaje, kritiky konče.

Zkouknul jsem tři díly. Homofobně-rasistický kříženec Homera Simpsona, Bohuša z Dědictví a Klusákova Daliborka a jemu podobní kamarádi coby reprezentanti tupé většiny; pozitivně líčený ustrkovaný Rom a transsexuál sluníčkově zobrazující menšiny. To je nekorektnost jak noha.

Příklad MOST! je nádhernou ukázkou, jak v dnešní korektní době zcela zblbnout brakovou tvorbou otupenou veřejnost. Předesílám, že řada vtipů či skečů se autorům povedla, herecky aktérům také nelze mnoho vytýkat – na české poměry nadprůměrný počin – to nikomu neupírám. Nicméně „MOST!ománii“, která se strhla, upřímně nerozumím. A slova o „nekorektnosti“ jsou zcela účelovou manipulací, nebo nevědomostí hlasatelů.

Pod provokativní slupkou dává za pravdu chráněncům korektní doby

Využiji několika závěrečných slov z recenze Mirky Spáčilové na iDnes: „A navíc svým vyzněním je vlastně konvenční až osvětově pozitivní, protože pod provokativně nekorektní slupkou dává za pravdu právě chráněncům korektní doby.“

Po vyškrtnutí slova „nekorektní“ naprosto souhlasím. Což o to, každému se líbí něco jiného, budiž. Ale nepleťme úmyslně pojmy.

Už od zhlédnutí prvního rozhovoru se scénáristou Petrem Kolečkem jsem však pojal podezření, že ona „nekorektnost“ bude spíš zdatné PR pro jinak uvědoměle korektní počin. A mám za to, že jsem se nespletl. Co je nekorektního na přehnaných (co do míry) vulgaritách? Co je nekorektního na kříženci Bohuša, Homera a Daliborka bílé pleti s rasisticko-homofobními hláškami? Co je nekorektního na ustrkovaném Romovi a transsexuálovi (jinak velmi slušně zahraných), vyobrazených jak „svaté obrázky“, pomáhajících finančně i jinak onomu kříženci navzdory jeho nátuře? Toť k rovině tzv. „nekorektnosti“.

Už fakt, že seriál vysílá ČT, o oné „nekorektnosti“ něco napoví

K úrovni seriálu… Ač se řada vtipů a skečů filmařům povedla, tak humor se mou optikou pohybuje někde na úrovni Slunce, seno…, na které se řada kritiků i diváků dívá skrz prsty. A Slunce, seno… má tendenci nás vychovávat několikanásobně méně než „nekorektní“ MOST!.

Scénář, ať už co se postav nebo příběhu týče, nezřídka z mého pohledu příliš šustí papírem a chybí přirozenost (kterou jsem naopak slyšel vyzdvihovat – holt úhel pohledu). Samozřejmě, lze vyskládat sitcom ze skečů, ale i ty musí vést k vývoji (postav a situace). Kdo viděl Přátele, Simpsonovi, Krok za krokem, HIMYM, The Big Bang Theory, IT crowd, Black books nebo cokoliv podobného, snad pochopí, o čem mluvím.

Hodnocení na ČSFD 85 % je pak už jen takovou jobovkou, relevantní je z mého pohledu něco kolem 60–70 %. Vím, že o nic nejde, jen si říkám, že je dobré se nenechat jen tak unést kdejakou fata morganou.

Autor: Tomáš Vyoral

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 196 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.