5.6.2015
Kategorie: Ekonomika

Nekonečná diskuse o konaní dobra a kouření

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ 05|06|2015

Včera jsem na facebooku sdílel tento článek. Článek sám o sobě jen konstatuje, že zvyšující se cena piva a zákaz kouření způsobily, že se mnoho britských hospod zavřelo. Opět se v diskusích objevila spousta názorů proč je nekuřácká hospoda lepší než kuřácká, jak lidi raději chtějí nekuřácké a já vlastně způsobuji svým názorem, rakovinu, svrab a celkově kolaps společnosti.

Odkud se vlastně bere ten pocit, že pokud k někomu přijdeme, máme právo požadovat to, co se nám líbí? Stejně jako jsou podniky, které nabízejí služby, které mohou zákazníka ohrozit na zdraví, nebo i na životě. A nemyslím teď prodejny fastfood, cukrárny a jiné. Existují třeba boxerské kluby, kde se za celkem malý peníz můžete dočkat slušné rány do čenichu, můžete si pronajmout ledovou plochu a dostat pukem do hlavy až uvidíte všechny svaté. Můžete jít do sauny, aniž by kdokoliv kontroloval, zda máte srdce v pořádku a tam zkolabovat.  Existují podniky, kde vám žena v kůži sešlehá záda bičem. Takové podniky nikdo zakázat nechce.

I k nim existují „bezpečné“ alternativy, místo boxu, můžete jít „jen“ do posilovny, místo hokeje si jít zabruslit na veřejné bruslení, místo sauny do wellness apod. Stejně tak existují „nebezpečné“ kuřácké brlohy, ale i voňavé nekuřácké chrámy gastronomie. Každý si mlže vybrat podle svého gusta.

Ohledně toho práva na čistý vzduch. Častý argument, který zní , je ten, že pokud jde takový nekuřák s dětmi na výlet, nemůže s nimi zajít ani na limču do nekuřácké restaurace.

Zkusme si představit modelovou situaci fiktivní obce Horní Blbákov, přes kterou vede frekventovaná turistická trasa na blízký hrad Tupáň. V oné vísce není žádná hospoda, restaurace ba ani stánek s občerstvením, možná tak ty skály pískovcový tam jsou. Je rodina turistů nějak krácena ve svých právech? Přesto, že si ani tady nemlže dát limonádu v žádném, ani zakouřeném prostředí, nemyslím, že se jí děje příkoří. Prostě co si s sebou na výlet nevezme, to nemá.

Jednoho dne se v té vesnici Tonda rozhodne, že z bývalého chléva, který stojí hned u stezky na hrad, zřídí hospodu. Vezme si úvěr, nakoupí stoly, židle, pípu, a protože ví, že jak mezi sousedy, tak mezi turisty je mnoho kuřáků, nakoupí i popelníky a otevře hospodu, ve které povolí kouření. Podle stávajícího zákona ji jasně a viditelně označí jako kuřáckou.

Došlo nyní k porušení něčích práv? Kdo chce, staví se u Tondy, koupí něco k pití, či snědku a pokračuje ve výletu. Komu vadí kouř, má stále možnost jako před otevřením Tondova podniku mít čutoru v batůžku a Tondovi nedat vydělat. Tedy nikdo není poškozen, jen některým se rozšířila nabídka.

MAV3cf1d1_134444_1822340

Po čase Lojza viděl, jak to Tondovi nese, rozhodl se, že zřídí něco podobného a protože sám nekouří, a proto k Tondovi nechodí ani on, ani někteří jeho sousedé rozhodl se, že jinak stejná hospoda jako má Tonda, bude nekuřácká. Stejná otázka jako před tím, je někdo poškozen? Opět myslím, že ne. Kdo kouří, chodí k Tondovi, kdo ne zajde k Lojzovi. Všichni jsou spokojení.

Naše rodinka konečně může čerpat energii z limonád podávaných v čistém nekuřáckém prostředí. Naopak partička maturantů na školním výletě si užívá pivka a cigárka u Tondy a učitele nechala jít kochat se Tupáň. Nikdo není poškozen, naopak všichni jsou spokojeni a každý dostává čeho je mu libo.

Po čase ale ona rodinka dostane dobrý nápad, že přece kouření je nezdravé a není dobré, aby se v hospodách kouřilo. A s podobně smýšlejícími lidmi začnou obesílat úřady, politiky, novináře i sociální sítě jak nemají rádi zakouřené šaty, jak jim pivo s modrým dýmem nechutná… No znáte to. Politik vycítí šanci být od takových rodinek znovu zvolen a rozjede akci na zákaz kuřáckých hospod. Lojza mu na kampaň jistě rád přispěje, protože se o něm jako o provozovateli nekuřácké hospody víc mluví a on má větší kšeft.

Zákon je přijat a z Tondovy hospody se musí stát nekuřácká. Tonda si spočítá, že nekuřáci už teď chodili k Lojzovi (protože málokterý nekuřák je tak hloupý, aby chodil do kuřácké hospody, kde mu to smrdí, že) a k němu teď tedy nikdo nebude mít důvod chodit. Tak propustí kuchaře, servírku, na pípu dá utěrku a vrátí se k tomu, co dělal před otevřením své hospody. Pokud zde položíme stejnou otázku, zda je někdo poškozen, musíme již říct, že ano. Nejen kuřáčtí výletníci, i když ti jen minimálně, pro kuřáka není problém zajít do nekuřáckého podniku a něco si tam dát.

Ale kde konatelé dobra vzali právo zničit Tondovi podnikání a kuchaři se servírkou vzít práci?

Lojza může být spokojen. Má dvakrát tolik hostů a peníze se jen sypou. Politikovi se lehce orosí čelo, protože má v obci nové dva nezaměstnané a tak se rozhodne zvýšit daň z alkoholu a Lojzovi trochu zdraží pivo. Je to přece spravedlivé, Lojza vydělává víc, tak může přispět kuchaři a servírce od konkurence na podporu. Takže pivo u něj najednou stojí 2× více než lahvové v obchodu a sousedé k němu postupně přestanou chodit.  Až dosud jim o něco vyšší cena piva vynahradila to, že u nich doma nemají zakouřeno a nemusí po sobě mýt sklenice. Teď když je pivo o tolik dražší, se sejdou jednou týdně u Tondy, přinesou si vlastní lahve s pitím a vypijí je v chlévě, kde dosud stojí zaprášené stoly a pípa.
Takže Lojzovi klesnou tržby natolik, že se rozhodne s celou hospodou seknout a také se vrátit k tomu co dělal, než začal konkurovat Tondovi. Jaká je situace teď?

V obci se zvýšila nezaměstnanost i o Lojzovu servírku a kuchaře a turisté si zase nosí čutory s vlastním pitím. A přitom ta rodinka chtěla pro všechny jen právo na nezakouřený vzduch! Nebo ne? Ne!

Chtěla se ostatním montovat do života určovat ostatním co je správné a co ne. A využila k tomu politiky, kteří na podobně hloupé, byť na první pohled rozumně znějící nápady slyší. Nechte lidem právo rozhodovat se sami, třeba hloupě, ale každý má právo jít za svým štěstím. Pro někoho je to zahulená putyka, pro jiného vegetariánská strava.

ZDROJ: David Forbelský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč

Celkem za měsíc: 3 955,00 Kč
Vybráno 11.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 69 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.