BAMF
3.6.2018
Kategorie: Společnost

Nekončící sága azylového úřadu BAMF

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Problémy se dávno netýkají jenom Brém.

 

Na jednu stranu je nepochybné, že do azylového průmyslu míří ohromné množství prostředků. Jenom federální rozpočet vydal v roce 2017 celkem 20,8 miliard eur na azylové a migrační záležitosti, z čehož 6,6 miliardy šlo na úřední náklady a integraci.

Pak je nutno připočítat náklady jednotlivých spolkových zemí, což je labyrint čísel sebraných různými metodami, která se tím pádem nedají snadno sečíst a která ani nejsou k dispozici v ten samý čas. Zde je například odpověď sárské vlády na dotaz poslance Josefa Dörra (AfD): milionová zemička Sársko vydala mezi 1.1.2017 a 15.9.2017 na azyl a integraci 71 milionů eur. Část z toho Sársku bude kompenzována z federálního rozpočtu, ale rozhodně ne všechno. Celkové veřejné náklady, vzniklé posčítáním nákladů spolku, zemí a jednotlivých měst, budou tedy nepochybně vyšší než 20,8 miliard eur uvedených výše.

Na druhou stranu je zajímavé, o jak malých částkách svědci v případě korupce mluví. Jak to, že se německému lékaři vyplatí riskovat pověst a kariéru kvůli stovce eur za falešnou diagnózu? Takovou výši úplatků pro medicínský personál byste čekali spíše v Moldávii než v Německu, kde jsou lékaři placeni solidně. Možné, i když nepříliš povzbudivé, vysvětlení je to, že natahovat ruku pro „drobné“ se vyplatí, je-li takových malých transakcí hodně, třeba deset denně. To už by byla ovšem korupční chobotnice par excellence, horší, než se kterou máme běžnou zkušenost tady v Čechách.

Tím nechci říci, že podivné transakce se odehrávaly jen v menších částkách. Například za služby poradenských firem, jako je McKinsey, zaplatil federální úřad v uplynulých letech 55 milionů eur. Údajně měly BAMFu radit, jak „optimalizovat procesy“.

Aféra začala v Brémách, aktuálně se ale prošetřuje již deset z padesáti regionálních poboček BAMF, které na sebe upozornily statistickými anomáliemi při rozhodování. Problémy se však neomezují jen na aktivitu úředníků samotných. Ministr vnitra Seehofer kritizoval BAMF i za to, jakým způsobem zadává, respektive nekontroluje, zakázky na integrační kurzy, jazykovou výuku apod.

Na těchto zakázkách se podílí natolik hustá síť dodavatelů, že je na místě hovořit o azylovém průmyslu; jen pobočka BAMFu v Norimberku rozdělila zakázky mezi 1750 subjektů. Některé úřady zvládnou kontrolovat až deset procent svých dodavatelů, u jiných leží míra dozoru jen kolem jednoho procenta; vůbec tedy není jisté, kolik služeb bylo skutečně poskytnuto v odpovídající kvalitě, případně zda vůbec.

Celá záležitost dávno přerostla regionální rozměry a vypadá to, že se stane skandálem roku. Před pár dny podala opoziční AfD návrh na ustanovení vyšetřovací komise k celému průběhu migrační krize za poslední roky. Těžko říci, zda najde nezbytnou podporu; k tomu by potřebovala ještě minimálně FDP a šest dalších poslanců z jiných frakcí. FDP chce něco podobného, ale otázka je, zda bude ochotna hlasovat pro návrh AfD, když veškeré návrhy AfD byly zatím zbytkem sněmu paušálně zamítány.

Větší šanci na realizaci má vyšetřovací komise omezující se na téma nepořádků v BAMFu. Tam není proti ani strana Zelených a dokonce ani vládní SPD. Toto je pro ně bezpečnější téma, protože nezpochybňuje celý princip Willkommenskultur, ale pouze jeho technické provedení, a navíc může poškodit CDU/CSU, která ministerstvo vnitra až dosud kontrolovala.

Zkušenost říká, že různé impeachmenty, vyšetřovací komise a tribunály skoro vždy odhalí podstatně více problémů, než kvůli kterým byly iniciovány. „Sluneční světlo je nejlepší dezinfekce,“ řekl kdysi americký soudce Louis Brandeis; a v tomhle směru se za posledních sto let nic zásadního nezměnilo.

Autor: Marian Kechlibar

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 255,00 Kč
Vybráno 13.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 5 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.