dotace319
4.6.2019
Kategorie: Ekonomika

Několik poznámek ke všeobecné zlotřilosti dotací

Sdílejte článek:

TOMÁŠ MAREK

Tento text není ani o pekárnách, ani o rekreačních objektech s jezírkem a dětskou ZOO. Kdo chce, jistě si je mezi řádky najde. Ale to není smysl. Tento text je o obecné zlotřilosti dotací. Protože dotace jsou zlo.

Jaký pocit musí mít někdo, koho nazveme „běžným Čechem“, z dotací? Obvykle se mu vyjeví Evropská unie a peníze zašantročené třeba do haciendy bývalého politika zvelebené z evropských peněz jako „rekreační objekt“ (což by mělo v regionu podpořit turismus). Nebo cyklostezky „odnikud nikam“ (kterých asi zase není tak moc, ale určitě se najdou). Nebo mosty pro zvěř přes dálnice, které stály víc než most silniční. Či třeba obrovské miliardy prostavěné v železničních koridorech za tratě projektované pro rychlosti, které byly nesmyslně nízké už v době přípravy projektu. A tak dále. Včetně třeba solárních baronů, kteří s dotacemi od EU ve skutečnosti nesouvisejí.

Prostě při slově evropské dotace naskočí běžnému Čechovi buď zpronevěry, nebo absurdní projekty za absurdní ceny.

Špatně, tak za horší trojku nebo spíš čtyřku!

Správná asociace je: Ekonomická zrůdnost. A je jedno, zda to jsou dotace evropské nebo české nebo třeba čínské.

Všechno to ostatní (viz zpronevěry a spol.) pramení z pokroucení tržního prostředí, z toho, že do rozhodovacích procesů ekonomických subjektů vložíme neekonomickou neznámou. Když se teď tak usilovně hovoří o toustovém chlebu, ví v této zemi vůbec někdo, že již pěkně dávno došlo mohutnými dotacemi do nových kapacit ke zničení tradičních producentů obalů a kartónů? A že podobných případů byly z různých odvětví stovky? Jak třeba chcete provozovat penzion, když soused dostal na rekonstrukci toho svého pár milionů „od státu“?

Dotace jsou čisté ekonomické zlo. A je jedno, zda to jsou dotace do průmyslu, služeb nebo zemědělství. Já si ještě se zaťatými zuby dokážu představit, že si stát objedná za nějaké rozumné peníze činnosti související s krajinotvorbou. Nějaké to sečení horských luk – možná. Ještě rozumím dotaci na pracovní místa tělesně postižených – to má hlavu a patu. Ale to je tak maximum.

Kdybychom místo peněz vynaložených na dotace průmyslu podpořili (daňově, ne přímou platbou z eráru) vlastní firemní výzkum a inovace, přineslo by to daleko větší užitek. Kdybychom (teď myslím EU jako celek) neprovozovali dlouhé roky děsivou zemědělskou politiku vedoucí k drastické nadprodukci, nezahrnovali bychom rozvojové země levným exportem a nedělali z nich (v druhém a nesporně nechtěném efektu) chudé vazaly. A velmi pravděpodobně bychom nyní (ve třetím a zcela jistě také nechtěném efektu) nečelili touze lidí z těchto zemí žít raději v té vysněné bohaté Evropě než doma, kde se žít skoro nedá.

Kdybychom raději všechny ty nesmyslně vyházené peníze z ROP (tuším regionální operační program, pravé hnízdiště absurdních a nečestných přerozdělovacích procesů) dali na vzdělávání dívek v zaostalých zemích, tak by možná rozvojový svět nečelil demografickému boomu a přelidnění. (Protože, to se málo ví, ale s rostoucím vzděláním klesá počet dětí na jednu ženu v produktivním věku.)

Hlavně, ať si nikdo z toho nevezme, že všechny peníze z evropských fondů byly použité na nesmysly. Vůbec ne. Platíme z nich spoustu věcí, které jsou užitečné. Třeba dětské skupiny, alternativy mateřských škol a jeslí, bez kterých by nějakých patnáct tisíc převážně žen nemohlo jít do práce, a poptávka po zaměstnancích by byla ještě vyšší, než je nyní.

Ale jakmile dotace směřuje do tržního prostředí, do oblasti, kde o efektivitě zdrojů má rozhodovat schopnost lepší kooperace a efektivita práce, tak vždy dotace napáchá větší škody než užitek.

Přesněji. Napáchá vždy škody. A nikdy nepřinese užitek.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 766 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.