urad
22.2.2019
Kategorie: Společnost

Někdo tam nahoře nechce silnou samosprávu dole

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Děje se to plíživě. O to více nebezpečně. Začalo to kdysi výrokem, že obce nebudeme rušit, ale slučovat (Šlechtová). 

A jede to dál. 

Dnes se obcím ze strany státu přidávají povinnosti, jako by obce měly státu sloužit – a stát jim za “odměnu” ukrajuje pravomoci a vliv jednu za druhou. K tomu zesiluje represi, vytváří ekonomický tlak, cíleně buduje závislost na dotacích, zkrátka samospráva hyne. 

Je přitom nejdůvěryhodnější ve veřejné správě vůbec – obcím a městům věří téměř tři čtvrtiny občanů naší země. O tom si může vláda a ministerstva nechat zdát. Přesto se k obcím chová stát autoritářsky, nadřazeně a často povýšeně. Dobrá zkušenost s jednotlivými lidmi na ministerstvech to jako výjimka z téměř pravidla nezmění. 

Oslabování vlivu obcí se děje na mnoha frontách, a děje se to hlavně nenápadně. Spoléhá se na to, že obce nemají čas ani protestovat (což je mimochodem pravda), a když už protestují, tak že to brzy zapadne.

Aktuálně třeba hrozí, že obce a města nebudou moci ovlivnit, kdo a s jakým vozidlem může na jejich území provozovat taxislužbu. Připravovaná novela zákona o osobní přepravě z dílny ministerstva dopravy totiž vyřazuje z udílení taxikářských licencí samosprávné orgány, tedy jak kraje tak obce. Řidiči už nebudou muset mít ani znalosti místopisu, ani potřebné psychotesty jako v jiných evropských státech, dokonce ani pojištění pro případ, že by při havárii zranili své zákazníky. Až se nechce věřit, že to někdo může myslet vážně. 

Obdobně se připravuje novela stavebního zákona. Vyčlenění stavebních úřadů ze spojeného modelu výkonu státní správy, rušení stavebních úřadů na obcích a vznik Nejvyššího stavebního úřadu tak, jak se navrhuje, považuji za více než špatné (a to se netajím tím, že oddělení státní správy a samosprávy na radnicíc principiálně podporuji z důvodu transparentnosti toho, co která stojí – ale nikoli takto). Navrhovaný model ještě více dostane obce do pozice “prosebníků”, kterým stát bude prostřednictvínm stavebních úřadů diktovat, jak mají vlastně obce a města vypadat. 

Parlamentem také prošla nenápadná novela zákona č. 141/1961 Sb. tedy trestního řádu. Ta přináší sice jen několik menších úprav, jedna se však poměrně zásadně dotýká fungování webů. Upravený zákon již začal platit (od 1. února 2019) a jako sporný se jeví nové postupy v případě zajištění dat potřebných pro trestní řízení. Ten se dotýká všech provozovatelů webů. Pokud na ně někdo podá trestní oznámení, ať už z důvodu domnělého porušení zákona příspěvkem v diskuzi nebo třeba autorskoprávním sporem, může být web zničehonic až na tři měsíce odstaven. To se dotýká samozřejmě i obcí a měst – nejsou z toho nijak vyčleněny, i když je jistě rozdíl mezi e-shopem a webem jednotky územní samosprávy. O záměrném zneužití vůči “neposlušné” obci nemluvě. 

V březnu má být projednána před Ústavním soudem novela zákona o střetu zájmů, která brutálně diktuje zveřejnění veškerého majetku starostům, místostarostům i členům rady – bez ohledu na jejich manželské partnery, a konec konců i zdravý rozum. Co to způsobilo? Odliv schopných lidí z volených funkcí. Ne proto, že by až tak chtěli tajit, co mají, ale pro ponížení, které to ve své podstatě znamená. 

O nesmyslně a trapně stíhaných zastupitelích jsem už psala stokrát. A zase mám na stole pár podobných kauz. 

A drzost státu chtít zpět dotace a 100% penále považuji za lichvu, což je trestný čin. 

Zkrátka stát se příliš vžil do pozice vrchnosti, které budou “poddané” obce a města sloužit, ještě za něj částečně platit státní správu, a hlavně poslouchat.
Doba “výchovy k poslušnosti v Čechách a na Moravě” však musí skončit. Samospráva je chráněná ústavním pořádkem, a na to se zapomíná. 

Zapomíná na to stát, protože se mu to hodí, ale zapomínají na to často i obce, které by měly zvednout hlavu a začít se za své ústavní postavení bít. Jsou takové už dnes, a vyhrávají – zejména soudní spory.

U soudů je totiž narozdíl od státu Ústava respektována. Samospráva je tak ve své právní pozici velmi silná. Když chce. A neměla by si tu sílu a autoritu nechat účelovými zákony ukrajovat. Těm nahoře, kteří reprezentují stát, navzdory. 

Pro občany je naopak silná samospráva dar. Mají jí blízko, a mohou ji nejlépe ovlivňovat i kontrolovat. Proto z ní nesmíme opět nechat udělat národní výbory. Silná a sebevědomá samospráva musí být rovnocenný partner státu, nikoli jeho podřízený. Naopak – stát by měl samosprávě dělat kvalitní servis. Zatím s ní spíš bojuje. 

Je načase začít tam nahoře říkat “tudy, pánové a dámy, prostě ne”, a tvrdě samostatnost samosprávy prosazovat. Sama mám jednu cestu posílení samosprávy připravenou, a zavčas ji zveřejním. Jsem totiž často žádána o pomoc – svým jménem a svou profesní odbornou autoritou. Ráda – a ještě to tedy zdokonalím. A kdo mi pomůže? Přece samospráva. Protože narozdíl od státu jí primárně věřím. 

Proč? Protože znám lidi z těch radnic. 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 603 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
4 komentářů