akce
14.12.2015
Kategorie: Ekonomika

Nekalé obchodní praktiky? Řetězcům dochází dech a průšvih je na obzoru …

Sdílejte článek:

MARTIN ČIHÁČEK 14|12|2015

Zloděj křičí chyťte zloděje aneb všichni máme svoji pravdu a ty vládo nám do toho nekecej! To je stručný souhrn z diskuzního pořadu M. Jílkové, který pojednával o takzvaných nekalých praktikách zahraničních řetězců.

Konečně se něco děje! V pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou ( i když tento pořad nesnáším, tak mne protentokrát hodně pobavil ) proti sobě stály znesvářené strany v podobě UHOSu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Potravinářské a Agrární komory, Poslanecké sněmovny, Asociace českého tradičního maloobchodu a zástupce českého zemědělského svazu. Po letech nicnedělání našich poslanců v této oblasti a prvním paskvilu zákona o významné tržní síle z Haškova pera je zde druhá verze, která má zatrhnout tipec nekalým praktikám hlavně zahraničních řetězců. 

A protože sezvat všechny strany k jednomu jednacímu stolu se nepodařilo, bylo nutné si pozvat Jílkovou, aby je dostala alespoň do jedné místnosti, když už ne ke stolu. A bylo se na co dívat. Paní Jílkové se samozřejmě nepodařilo diskuzi řídit a docházelo pouze ke zbytečným přestřelkám mezi jednotlivými účastníky diskuze.

Samou podstatou je vznik novely zákona o významné tržní síle, který např. řetězcům zakazuje zpětné bonusy. Ty byly hlavním tématem diskuze. (zpětné bonusy znamenají to, že řetězec se dohodne s dodavatelem na fakturační ceně za výrobek např. 10 Kč a pak do smlouvy napíše 10% bonus za listing, 10% za marketing a další kraviny, které mu zákon dovoluje. Výsledná cena pro dodavatele je pak např. 7 Kč, se kterou může počítat pro svůj další rozvoj.)

Až doposud je to v pořádku, je to dohoda dvou stran na roční bázi. Mezitím dodavatel začne prodávat a protože řetězec i za tuto nízkou fakturační cenu odebírá stále více, dodavatel potřebuje zvýšit kapacitu výroby, protože si nemůže dovolit platit penále za nedodané zboží, najme tedy nové zaměstnance a uplyne rok. Pak řetězec přijde a řekne, že spolupráce byla nic moc a že chce v rámci jednání o nových obchodních podmínkách další procenta buď do ceny nebo do zpětného bonusu. Nic za to ale nechce nabídnout a vyhrožuje ukončením spolupráce v případě nepřistoupení na tyto podmínky. To se děje každý rok.

Co má dodavatel dělat, když má nakoupené stroje, lidi, haly a potřebuje vše splácet? Přijmout, bohužel. I tato situace je do určité hladiny akceptovatelná, protože i dodavatel se může soustředit na další distribuční kanály v republice, i když jsou o něco menší.

Co je ale neakceptovatelné, jsou debilní nápady ze strany řetězců v průběhu roku typu 100 Kauflandů v ČR, další rok 15 let Kauflandu, další rok 1000 Kauflandu v Evropě, další narozeniny Globusu atd. Každý z nadnárodních řetězců má takový pomníček. A někteří z těchto exotů to staví ještě do roviny spolupráce a nespolupráce. Co si to, ty hloupý a mrňavý dodavateli, dovoluješ nepřispět nám na naše narozeniny? Vždycky jsem jim na jejich požadavek odpověděl, že jsem od nich taky nic nedostal k narozeninám, ale jakousi záhadou to nepokládali za vtipné a relevantní. Až doposud si ze zákona o významné tržní síle řetězce nic nedělaly. Stačilo jim sepsat pamflet pro dodavatele, který jim měli poslat zpět podepsaný, a který pojednával o tom, že nejsou v závislém postavení a jelo se dál ve stejných kolejích. Vymahatelnost žádná.

Odbočím zpět k danému pořadu. Paní Marta Nováková za svaz obchodu a cestovního ruchu mne velmi zklamala. Obhajovat řetězce stylem, že bonusy jsou oprávněné třeba za dvojnásobný prodej nebo za narozeninové marketingové služby, je obhajoba na úrovni střední školy se známkou nevyhověl. Vykazování minusových nebo minimálních maržích řetězců jsem kritizoval již v minulosti. V reálu, který předvádí ostatním samozřejmě nejsou započtené zpětné bonusy a to je největší kámen úrazu a důvod, proč řetězce tolik brojí. Protože i ve statistikách se nyní projeví, že jejich reálná marže je daleko vyšší.

Demagogie poslankyně Kovářové z TOP09 ( čekal jsem inteligentní bytost a ne nedůtklivou primadonu ) o tom, že nám chudákům se zdraží potraviny a že bude zase hůř, se neosvědčila. Její prvorepubliková vizáž silně korespondovala s jejím názorem.

V publiku seděli také vzácní hosté. Jedním z nich byl i pan Mikoška, ředitel kvality Aholdu, který také nedávno zaperlil ve sdělovacích prostředcích. Nyní to zkusil znovu tím, že díky zahraničním řetězcům je úroveň kvality českých dodavatelů tak dobrá, protože jen oni požadují zajištění vysokých standardů kvality. Jako kdyby zákony určovaly zahraniční řetězce.

Ale nemohou si za to řetězce samy. Můžeme za to i my, protože nakupujeme jen a pouze podle ceny a tím tlačíme i řetězce k tomu, aby tlačily dodavatele. Mezitím vláda zvýší minimální mzdu atd. Je to věčný koloběh a tato cenová spirála, kterou nyní dle sdělení zástupce UHOS, řeší 20 členských zemí Unie, nás vede postupně do pekel. A jen proto, že slyšíme na ty obrovské slevy z Kauflandu, Aholdu, Globusu, Tesca atd…..lidi vzpamatujme se a přestaňme chodit nakupovat tam, kde nás okrádají. Váš pocit, že jste ušetřili, je totiž jen krátkodobý, protože zítra bude fabrika zavřená. Ceny už se nedaly unést.

ZDROJ: Martin Čiháček

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 449,00 Kč
Vybráno 32.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 14 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.