soudspravedlnost
3.7.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Nejvyšší soud se bude muset rozhodnout

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRZatím aplikované rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR o tom, že odposlechy z jedné kauzy nelze použít v jiné vyšetřované, budí přinejmenším rozpaky. Umí si někdo představit, že by si slovenský podnikatel Kočner osobně objednal vraždy novinářů, ale tento odposlech byl získán v jiném vyšetřování, například při vyšetřování úplatků, tak by se nemohl jako důkaz použít?


Připomeňme i případ údajného násilníka z pražského Barrandova, který dostal dva a půl roku odnětí svobody, přestože na místě činu figurovala ještě jedna DNA. Teprve z jiného vyšetřování byla, pomocí již dříve nalezené DNA, ověřena totožnost skutečného pachatele a domnělý pachatel znásilnění, nespravedlivě odsouzený, byl propuštěn z vězení. Měl být i v tomto případě důkaz získaný z jiného vyšetřování soudem odmítnut?

Úvod článku samozřejmě směřuje ke kauze jízdenek Dopravního podniku v Praze. Protože již i ten poslední Pražan tuší, že odposlechy hlavních aktérů jsou podstatným důkazem k jejich usvědčení. Soud prvního stupně ale jejich předložení jako důkaz nepovolil, protože se držel stanoviska Nejvyššího soudu, že tak nelze. Odvolací Vrchní soud v Praze ke kauze ale přistoupil jinak. Podle předsedy senátu Luboše Vlasáka soud konstatoval, že Městský soud neprovedl veškeré dostupné důkazy a některými věcmi se řádně nezabýval. Proto Vrchní soud případ vrátil k projednání a zrušil zprošťující rozsudek z loňského roku.

Lze se důvodně domnívat, že Vrchní soud připustil možnost zpronevěry téměř půl miliardy korun z Dopravního podniku a vyhověl žádosti státního zástupce Adama Borguly, který v odvolání žádal, aby se případ vrátil nalézacímu soudu k doplnění dokazování, a zejména žádal připuštění odposlechů v důkazním řízení. Vrchní soud v Praze proto předložil k Nejvyššímu soudu žádost, aby vydal závazný právní názor, zda je možné získané odposlechy použít. Původně totiž byly získány z případu údajné korupce bývalého státního zástupce Libora Grygárka.

Občané si tedy budou muset počkat, zda se Nejvyšší soud rozhodne pro spravedlnost, nebo zda zvítězí formálnost. Pokud by to tak ale bylo i v případě Barrandovského pachatele, tak si násilník dodnes běhá po svobodě a nevinně odsouzený by byl stále ve vězení. Pravda, nejednalo se přímo o odposlechy. Ale jakýkoliv důkaz získaný legální a soudem schválenou cestou by měl být důkazem vždy. Nikoliv jen když se to hodí. To potom vypadá, že si blokační rozhodnutí soudu někdo předem objednal. A jak dnes už víme, na Slovensku obžalovaný Kočner propojeným soudcům dodával i předem napsané rozsudky. Však je také třináct slovenských chytráků v talárech obviněno a pět z nich se rovnou poroučelo do vazby. Tak snad se česká justice do těchto hlubin nepropadla. Ale utajování odposlechů v kauze Dopravního podniku podezření logicky vyvolává.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 629 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
politicon.cz
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.