soudspravedlnost
3.7.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Nejvyšší soud se bude muset rozhodnout

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRZatím aplikované rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR o tom, že odposlechy z jedné kauzy nelze použít v jiné vyšetřované, budí přinejmenším rozpaky. Umí si někdo představit, že by si slovenský podnikatel Kočner osobně objednal vraždy novinářů, ale tento odposlech byl získán v jiném vyšetřování, například při vyšetřování úplatků, tak by se nemohl jako důkaz použít?


Připomeňme i případ údajného násilníka z pražského Barrandova, který dostal dva a půl roku odnětí svobody, přestože na místě činu figurovala ještě jedna DNA. Teprve z jiného vyšetřování byla, pomocí již dříve nalezené DNA, ověřena totožnost skutečného pachatele a domnělý pachatel znásilnění, nespravedlivě odsouzený, byl propuštěn z vězení. Měl být i v tomto případě důkaz získaný z jiného vyšetřování soudem odmítnut?

Úvod článku samozřejmě směřuje ke kauze jízdenek Dopravního podniku v Praze. Protože již i ten poslední Pražan tuší, že odposlechy hlavních aktérů jsou podstatným důkazem k jejich usvědčení. Soud prvního stupně ale jejich předložení jako důkaz nepovolil, protože se držel stanoviska Nejvyššího soudu, že tak nelze. Odvolací Vrchní soud v Praze ke kauze ale přistoupil jinak. Podle předsedy senátu Luboše Vlasáka soud konstatoval, že Městský soud neprovedl veškeré dostupné důkazy a některými věcmi se řádně nezabýval. Proto Vrchní soud případ vrátil k projednání a zrušil zprošťující rozsudek z loňského roku.

Lze se důvodně domnívat, že Vrchní soud připustil možnost zpronevěry téměř půl miliardy korun z Dopravního podniku a vyhověl žádosti státního zástupce Adama Borguly, který v odvolání žádal, aby se případ vrátil nalézacímu soudu k doplnění dokazování, a zejména žádal připuštění odposlechů v důkazním řízení. Vrchní soud v Praze proto předložil k Nejvyššímu soudu žádost, aby vydal závazný právní názor, zda je možné získané odposlechy použít. Původně totiž byly získány z případu údajné korupce bývalého státního zástupce Libora Grygárka.

Občané si tedy budou muset počkat, zda se Nejvyšší soud rozhodne pro spravedlnost, nebo zda zvítězí formálnost. Pokud by to tak ale bylo i v případě Barrandovského pachatele, tak si násilník dodnes běhá po svobodě a nevinně odsouzený by byl stále ve vězení. Pravda, nejednalo se přímo o odposlechy. Ale jakýkoliv důkaz získaný legální a soudem schválenou cestou by měl být důkazem vždy. Nikoliv jen když se to hodí. To potom vypadá, že si blokační rozhodnutí soudu někdo předem objednal. A jak dnes už víme, na Slovensku obžalovaný Kočner propojeným soudcům dodával i předem napsané rozsudky. Však je také třináct slovenských chytráků v talárech obviněno a pět z nich se rovnou poroučelo do vazby. Tak snad se česká justice do těchto hlubin nepropadla. Ale utajování odposlechů v kauze Dopravního podniku podezření logicky vyvolává.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 161,48 Kč
Vybráno 26.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 637 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)