HAVELKLAUS
20.11.2019
Kategorie: Historie

Největší chyba Havla?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPodle serveru EuroZprávy.cz, který je proevropsky naladěný a jeho selektivní informace o dění ve Velké Británii tomu nasvědčují, prohlásil Václav Havel těsně před smrtí, co byla jeho největší chyba.

“Václava Havla jsem se vždycky na závěr interview ptala, jestli je něco, čeho lituje. On vždycky říkal: To přece na sebe nebudu říkat, to je na vás novinářích, abyste to zjistili,” přiznala v Českém rozhlasu novinářka Lída Rakušanová. Jak ale dodala, nakonec jí to Havel po nějaké době prozradil. “Jednou, když už byl hodně nemocný, tak jsem říkala, že už by mi to mohl říct. A on mi řekl: Když to chceš vědět. Co považuju za největší chybu, je, že jsem z Občanského fóra nevyhodil Václava Klause,” přiznala.

17. listopadu proběhla na ČT24 ve večerních hodinách diskuse moderovaná Světlanou Witovskou. Jejími hosty byli prezident Václav Klaus, bývalý premiér české vlády Petr Pithart a sociální demokrat Zdeněk Jičínský. Diskuse byla poměrně obsáhlá, a i v ní se ukázaly základní rozdíly v chápání politiky mezi Klausem a Pithartem. Jičínský byl kupodivu zřejmě nejobjektivnější z celé trojice. Věkem ostatně pány Klause a Pitharta převyšuje a dařilo se mu situaci poměrně výstižně popsat.

Zdá se, že Havlovi musel Klaus ležet v žaludku zřejmě od samého počátku. Ve zmiňované diskusi se Pithart a Klaus přeli o význam Havlovy teze „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ a když například Klaus použil plurál (…různí Vrbové …), Pithart na něj vyštěkl: „Neříkej Vrbové!“ A byl to právě Jičínský, který podal zřejmě nejobjektivnější hodnocení této věty (podle Klause možná „větičky“) jako větu s poměrně značným ohlasem, ale současně dodal, že politika tak skutečně nefunguje.

Nicméně, díky této diskusi jsem si opět uvědomil, že nebýt Klausovy ekonomické reformy (údajně „šokové“), dodnes bychom tu měli stovky či tisícovky státních akciovek, pro které by /podle ironie Klause „moudrý stát“/ hledal nejlepší majitele. Pithart argumentoval Škodou Mladá Boleslav a Tatrovkou. Ta první je dnes českým gigantem, ta druhá skomírá. Klaus oponoval ostatně tak jak před třiceti lety – vybírat pro všechny údajně důležité podniky majitele z vládního rozhodnutí nechtěl a v transformaci chtěl zajistit všem státním podnikům rovné podmínky.

Havlova „největší chyba“ ale nebyla zas tak žhavá. Jak se po volbách 1990 ukázalo, většina místních sdružení Občanského fóra se rychle transformovala a stala se základem ODS a její ustavující kongres se konal již v dubnu 1991. Kdyby Havel chtěl skutečně Klause z OF „vyhodit“, zbyli by mu podobně myslící jedinci typu Pitharta, kteří po rozpadu OF založili Občanské hnutí, které vzniklo krátce po ODS. Toto hnutí pak ve volbách 1992 nepřekročilo kvorum 5 %.

Havlova „největší chyba“ tak byla čistě teoretická možnost, o které možná Havel mezi spřízněnými dušemi Pithartova typu mluvil, ale kterou si nemohl dovolit, protože Klausova politika nabyla v OF takové podpory, že by Klausovým vyhazovem jen uspíšil rozpad OF.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 333,00 Kč
Vybráno 38.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 705 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.