myslzena
12.7.2019
Kategorie: Společnost

Největší bohatství

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

lubos-zalom8847970_0Studenti, kteří stávkují za záchranu klimatu, jsou ovládáni strachem. Jejich mluvčí tvrdí, že svět tak, jak jej známe, za dvanáct let skončí, a že dnešní studenti nemají žádnou budoucnost. Tak proč by tedy měli trávit čas studiem?

Strach. To je nejúčinnější zbraň v rukách zeleného hnutí. A nejde jen o strach z globálního oteplování. Lidé propadli stejně iracionálnímu strach z vyčerpání nerostných surovin.

V roce 1972 vydal vlivný think-tank Římský klub publikaci Limity růstu, podle níž by lidstvu v důsledku přelidnění měly dojít všechny důležité suroviny i zdroje potravin. Ekonom Paul Ehrlich zase napsal úspěšnou knihu Populační bomba, v níž předpovídá lidstvu stejný konec – kolaps civilizace v důsledku vyčerpání ložisek surovinových zdrojů a neschopnosti uživit stále rostoucí populaci. Ehrlich i členové Římského klubu mají tisíce následovníků. Všichni mají jedno společné: jejich teorie a předpovědi nikdy nevyšly, dokonce jsme se k naplnění jejich černých scénářů ani nepřiblížili. To však jejich jejich původce nijak neuklidnilo a nepřimělo své závěry přehodnotit. Brzy přišli na to, že stačí jen posunout datum vyčerpání zdrojů dále do budoucnosti a publicitu mají i nadále zajištěnou. Zelené hnutí se tak stalo jakýmsi apokalyptickým náboženským kultem, který předpovídá konec světa, k němuž však nikdy nedojde.

Problém však nespočívá v tom, že by Ehrlich či Římský klub určili chybné datum nebo postavili své statistiky do mylného kontextu. Chyba je v celé myšlenkové teorii o vyčerpání zdrojů.

Pádnou odpověď poskytl jiný ekonom. V roce 1980 vydal Julian Simon z Univerzity v Marylandu knihu Největší bohatství (The Ultimate Resource), v níž dochází k jednoznačnému závěru: nerostné suroviny ani zdroje potravin nedocházejí a růst populace žádný reálný problém nezpůsobuje. Simon dokonce uzavřel s Ehrlichem slavnou sázku. Důkazem ubývání nerostných surovin by měl být raketový růst jejich cen. Předmětem sázky tedy byla rostoucí cena vybraných surovin, např. mědi a wolframu. Julian Simon sázku vyhrál. Ceny nerostných surovin šly ve zvoleném časovém období dolů.

Určitého růstu ceny surovin jsme se dočkali až s rokem 2002, byl však způsobem nikoliv vyčerpáváním nalezišť – těch je stále dost a jsou objevována nová. Důvodem byla zvyšující se poptávka ze strany prudce se rozvíjející Číny a Indie. Růst poptávky je však ekonomický faktor, který v žádném případě nesignalizuje, že by nám měly docházet zdroje.

Proč nerostných surovin neubývá a je jich v podstatě neomezené množství? Protože tím hlavním zdrojem a největším bohatstvím jsou lidé a jejich nespoutaný rozum. Racionální člověk objevuje realitu kolem sebe a dává věcem účel. Ropa byla po tisíce let jen páchnoucí, bezcennou tekutinou. Až teprve racionální člověk jí dal účel a učinil z ní zdroj energie.

Ano, prověřené zásoby té či oné suroviny se mohou teoreticky krátkodobě tenčit a její cena růst, člověk však dokáže nacházet alternativní, často efektivnější, náhrady. A zpravidla je nalezne ještě dříve, než vůbec pocítí nějaký nedostatek původního zdroje.

Pravěký člověk nepřestal používat pazourek proto, že by snad došly zásoby pazourkového kamene. Jednoduše objevil lepší materiál, z něhož mohl vyrábět dokonalejší nástroje. Dřevo přestalo být hlavním zdroje energie a stavební surovinou nikoliv proto, že by došlo, ale proto, že lidé začali používat efektivnější zdroj energie a objevili spolehlivější stavební materiály. Člověk zkrátka neustále přichází na něco lepšího a efektivnějšího, co mu v konečném důsledku umožňuje zásadním způsobem zvedat svoji životní úroveň a kvalitu života.

Jestliže je lidem dovoleno svobodně myslet a svobodně jednat, není zde jediný důvod, proč bychom se měli obávat vyčerpání přírodních zdrojů a přelidnění planety. Naopak, každý další narozený člověk je nadějí do budoucna. A tento zdroj je nevyčerpatelný.

Takže, studenti, jestliže trpíte obavami o budoucnost lidstva, bojíte se vyčerpání zdrojů, a tvrdíte, že lidstvo by mělo omezit svoji produkci a spotřebu, abychom zachovali přírodní zdroje i pro další generace, přečtěte si knihu Největší bohatství od ekonoma Juliana Simona. Možná pochopíte, že snažit se dnešníma očima hodnotit budoucnost a šetřit naše zdroje pro budoucnost nedává smysl. Necháme-li lidi svobodně myslet, nepochybně budou příští generace pokládat naše zdroje energie a technologické postupy za směšně primitivní, a sami budou používat něco mnohem lepšího, o čem my dnes nemáme ani ponětí. Cesta k objevení dokonalejších zdrojů energie však spočívá ve studiu, nikoliv ve studentských stávkách.

Je potřeba zajistit jediné: aby lidský rozum, ten nejzásadnější zdroj, nebyl omezován.

Za týden na viděnou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 511 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.