ods1017
22.10.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

Nejúspěšnější strana z neúspěšných

Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

ODS, teď, když by měl skončit pochopitelný předvolební optimismus, by se měla pozastavit a analyzovat, co bylo příčinou jejího „úspěchu“. A hlavně toho, že 11,2 procent je považováno za úspěch. Kdy začal ten sestup z politické výše. A proč. Ale přiznám se, že to nečekám. Nebyl jsem optimistou před volbami, 11,2 za velký úspěch nepovažuji, a jestli to skutečně znamená „odpíchnutí ode dna“, se teprve uvidí.

Ale ODS čeká volební kongres a tak je potřeba „úspěch“ členské základně prodat.

Ve volbách zvítězil Andrej Babiš. Velmi výrazně, nezískal sice tolik hlasů, jako ODS pod Topolánkovým vedením ODS v roce 2006, ale vyhrál s velkým náskokem před svými oponenty, z nichž nejblíže mu byla podivnou hrou osudu nejúspěšnější z neúspěšných – ODS.

Vzpomeňme si, proč byl tenkrát výsledek voleb tak dobrý. ODS dosáhla svého největšího úspěchu v historii, měla nejvíce hlasů ze všech stran v historii české republiky.

Bylo to snad jejím programem? Když se pozorně začtete do tehdejšího programu ODS a do toho letošního, budete se až divit, jak jsou si podobné. Program to asi nebyl.

Důvodem bylo, že ODS měla, a ještě nepromarnila, důvěru svých voličů. Byla tu strana, která měla lídra, měla nadšené členy, strana žila, diskutovalo se v ní, hovořilo se o ní a o jejím směřování mezi členy, a hovořilo se o ní.

Všimli jste si, kolik diskuzí, debat, rozhovorů a anket se v posledních letech odbylo bez účasti ODS? ODS k nim nebyla zvaná a nepamatuji se na nějaký velký protest veřejnosti. Názor ODS prostě málokoho zajímal a ODS se snažila hlavně o to, aby o ní bylo co nejméně slyšet a aby byla co nejméně vidět.

ODS se nezajímala o své bývalé voliče. Spoléhala se na to, že přitáhne voliče jiných stran, většinou středových a přizpůsobila se jim natolik, že by mohla zaujmout místo v té pomyslné pražské kavárně. Problém byl, že na dveře kavárny marně bušila, nebyl o ni zájem. Voliči kavárny se k ODS právě nehrnuli, pokud je někdo přetáhl, byl to Babiš, Bartoš, Okamura, byly to strany, které nesázely na svůj program, který voliče, pokud nějaký měli, vůbec nezajímal. Byly to protestní strany, které přitahují voliče. A to, proti čemu voliči protestují, je kupodivu, přes to, že jim poslední čtyři roky vládla koaliční vláda, často označovaná za nejhorší vládu v naší historii (to je hodnocení, které nesdílím, špatných vlád jsme-li tolik, že je těžké z nich vybrat tu nejhorší), politika tradičních stran.

Ukázala se impotentní, neoslovila voliče a ani se o to nesnažila. Jejich lídrům tolik záleželo na tom, jak jsou „mainstreamoví“, až se dostali v minulých i právě proběhlých volbách mimo mainstream.

Jeden a půl milionu někdejších voličů ODS svou bývalou stranu stále sleduje a mnoho z nich by stranu, kterou kdysi bývala ODS, rádi znovu volili. Nezájem. V živé paměti jsou aféry, zvraty, převraty a problémy ODS v posledních deseti letech, ale doba kdy strana stála na svých principech a za svými zakladateli je pryč, zůstala z ní jen písmena nových a určitě nejlepších programů. Bohužel ta ale nikoho nezajímají.

Dnes je v ODS mnoho lidí, kteří jsou alergičtí na jméno Klaus, a není překvapením, že se často jedné o mladé lidi, kterým historie ODS nic neříká. Necítí žádnou sounáležitost s tím, čemu se říká „zlatá doba ODS“, ta slova pro ně nejsou ničím. Měli by skutečně sedět spíš v té pražské kavárně, než v hlavní kanceláři ODS.

Nevadí jim jen Václav Klaus, oba Václavové Klausové, ten který stranu založil a dal jí zásady a principy, a vedl ji z ničeho do pozice jedné ze státotvorných stran, bez kterých se česká politika nemohla obejít, vadí jim i ten mladý Václav, který vzbudil nový zájem o ODS a probouzí v ní novou chuť k životu.

Příčina toho, že ODS nemá zájem o své bývalé voliče, kteří jsou ve skutečnosti jediným elektorátem, který ODS může oslovit, je zřejmě v tom, že těm mladým perspektivním, pokrokovým a radikálně liberálním se protiví, jsou to často pravicoví a konzervativní lidé, kteří by, objektivně řečeno, do dnešní moderní a nové ODS nezapadli. Vadili by té nové generaci, která přicházela ve stejnou dobu, když ti „staří“ ze strany odcházeli a vadili by i těm „starým“ ve strukturách ODS, kteří zapříčinili jejich zklamání, frustraci a odchod.

ODS by měla začít komunikovat se členy, příznivci a voliči, včetně těch bývalých. Jestli to dokáže, je otázkou. Ale je to “condicio sine qua non“, základní a jediný předpoklad pro znovuzrození ODS.

Autor: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč


Celkem za měsíc: 11 547,60 Kč
Vybráno 32.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 29 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
30 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.