ods1017
22.10.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

Nejúspěšnější strana z neúspěšných

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

ODS, teď, když by měl skončit pochopitelný předvolební optimismus, by se měla pozastavit a analyzovat, co bylo příčinou jejího „úspěchu“. A hlavně toho, že 11,2 procent je považováno za úspěch. Kdy začal ten sestup z politické výše. A proč. Ale přiznám se, že to nečekám. Nebyl jsem optimistou před volbami, 11,2 za velký úspěch nepovažuji, a jestli to skutečně znamená „odpíchnutí ode dna“, se teprve uvidí.

Ale ODS čeká volební kongres a tak je potřeba „úspěch“ členské základně prodat.

Ve volbách zvítězil Andrej Babiš. Velmi výrazně, nezískal sice tolik hlasů, jako ODS pod Topolánkovým vedením ODS v roce 2006, ale vyhrál s velkým náskokem před svými oponenty, z nichž nejblíže mu byla podivnou hrou osudu nejúspěšnější z neúspěšných – ODS.

Vzpomeňme si, proč byl tenkrát výsledek voleb tak dobrý. ODS dosáhla svého největšího úspěchu v historii, měla nejvíce hlasů ze všech stran v historii české republiky.

Bylo to snad jejím programem? Když se pozorně začtete do tehdejšího programu ODS a do toho letošního, budete se až divit, jak jsou si podobné. Program to asi nebyl.

Důvodem bylo, že ODS měla, a ještě nepromarnila, důvěru svých voličů. Byla tu strana, která měla lídra, měla nadšené členy, strana žila, diskutovalo se v ní, hovořilo se o ní a o jejím směřování mezi členy, a hovořilo se o ní.

Všimli jste si, kolik diskuzí, debat, rozhovorů a anket se v posledních letech odbylo bez účasti ODS? ODS k nim nebyla zvaná a nepamatuji se na nějaký velký protest veřejnosti. Názor ODS prostě málokoho zajímal a ODS se snažila hlavně o to, aby o ní bylo co nejméně slyšet a aby byla co nejméně vidět.

ODS se nezajímala o své bývalé voliče. Spoléhala se na to, že přitáhne voliče jiných stran, většinou středových a přizpůsobila se jim natolik, že by mohla zaujmout místo v té pomyslné pražské kavárně. Problém byl, že na dveře kavárny marně bušila, nebyl o ni zájem. Voliči kavárny se k ODS právě nehrnuli, pokud je někdo přetáhl, byl to Babiš, Bartoš, Okamura, byly to strany, které nesázely na svůj program, který voliče, pokud nějaký měli, vůbec nezajímal. Byly to protestní strany, které přitahují voliče. A to, proti čemu voliči protestují, je kupodivu, přes to, že jim poslední čtyři roky vládla koaliční vláda, často označovaná za nejhorší vládu v naší historii (to je hodnocení, které nesdílím, špatných vlád jsme-li tolik, že je těžké z nich vybrat tu nejhorší), politika tradičních stran.

Ukázala se impotentní, neoslovila voliče a ani se o to nesnažila. Jejich lídrům tolik záleželo na tom, jak jsou „mainstreamoví“, až se dostali v minulých i právě proběhlých volbách mimo mainstream.

Jeden a půl milionu někdejších voličů ODS svou bývalou stranu stále sleduje a mnoho z nich by stranu, kterou kdysi bývala ODS, rádi znovu volili. Nezájem. V živé paměti jsou aféry, zvraty, převraty a problémy ODS v posledních deseti letech, ale doba kdy strana stála na svých principech a za svými zakladateli je pryč, zůstala z ní jen písmena nových a určitě nejlepších programů. Bohužel ta ale nikoho nezajímají.

Dnes je v ODS mnoho lidí, kteří jsou alergičtí na jméno Klaus, a není překvapením, že se často jedné o mladé lidi, kterým historie ODS nic neříká. Necítí žádnou sounáležitost s tím, čemu se říká „zlatá doba ODS“, ta slova pro ně nejsou ničím. Měli by skutečně sedět spíš v té pražské kavárně, než v hlavní kanceláři ODS.

Nevadí jim jen Václav Klaus, oba Václavové Klausové, ten který stranu založil a dal jí zásady a principy, a vedl ji z ničeho do pozice jedné ze státotvorných stran, bez kterých se česká politika nemohla obejít, vadí jim i ten mladý Václav, který vzbudil nový zájem o ODS a probouzí v ní novou chuť k životu.

Příčina toho, že ODS nemá zájem o své bývalé voliče, kteří jsou ve skutečnosti jediným elektorátem, který ODS může oslovit, je zřejmě v tom, že těm mladým perspektivním, pokrokovým a radikálně liberálním se protiví, jsou to často pravicoví a konzervativní lidé, kteří by, objektivně řečeno, do dnešní moderní a nové ODS nezapadli. Vadili by té nové generaci, která přicházela ve stejnou dobu, když ti „staří“ ze strany odcházeli a vadili by i těm „starým“ ve strukturách ODS, kteří zapříčinili jejich zklamání, frustraci a odchod.

ODS by měla začít komunikovat se členy, příznivci a voliči, včetně těch bývalých. Jestli to dokáže, je otázkou. Ale je to “condicio sine qua non“, základní a jediný předpoklad pro znovuzrození ODS.

Autor: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2018: *****

Václav Komrska 3000,- Kč, René Chrobok 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Zdeněk Pernický 300,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jiří Kolátor 100,- Kč, Jan Vokáč 100,- Kč, Svatava Visser 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Anonymní dárce 288,21 Kč (0,0020 BTC)

Celkem za měsíc: 8 288,21 Kč
Vybráno 23.68%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.