13.8.2013
Kategorie: Multikulturní soužití

Nejteplejší festival v roce? Co to je?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JITKA GOTTEROVÁ 13|08|2013

…………………………………………….aneb Prague Pride prý chce naučit lidi o sexuálních menšinách mluvit jinak.

 

Zaujal mne článek v Pražském deníku, který říká: „Pořadatelé festivalu Prague Pride by rádi naučili Čechy a Češky korektněji mluvit o sexuálních menšinách. Komunitě leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT) totiž mnohé oficiálně používané výrazy připadají hanlivé a znevažující. Ráda by proto, aby z rozhovorů i textů zmizelo třeba slovo „lesbička” či „transsexuál”. Organizátorům přehlídky se nelíbí také to, že se o Prague Pride mluví jako o „festivalu sexuálních menšin”. Raději by místo toho uvítali označení „nejteplejší festival v roce”.

 

 

 

Používat by se neměla slova, která jsou v komunitě neoblíbená. Nevhodné je třeba slovo homosexuál. Moc ukazuje na sexuální orientaci. Odbornice uvedla, že podle slovníku cizích slov je homosexualita „sexuální náklonnost k osobám téhož pohlaví”. Obvykle se pojem ale používá jen pro muže, i když homosexuální jsou gayové i lesby. Za nevhodné považuje expertka i označení transsexuál. „Podle nového akademického slovníku cizích slov z roku 2005 transsexualismus znamená ´chorobnou touhu jedince pohlavně normálně vyvinutého žít jako osoba opačného pohlaví´. Výraz má velmi negativní konotace. Přáli bychom si, aby se nepoužíval,” řekla Prokšová. Podle ní by bylo korektní označovat komunitu zkratkou LGBT – lesby, gayové, bisexuálové a transgender osoby. Čtveřice písmen totiž neodkazuje jen na sexuální preference, míní expertka.

 

Takže jestli to dobře chápu, požadují organizátoři pochodu Prague Pride, abychom tento nevnímali jako festival sexuálních menšin (čímž ve skutečnosti neoddiskutovatelně je), ale uvítali by označení “nejteplejší festival v roce” (pravděpodobně odvozeno od absolutně nedehonestujícího výrazu “teplouš,” protože jiné vysvětlení, vzhledem k tomu, že lidé patřící k sexuálním menšinám mají průměrnou tělesnou teplotu stejnou, jako heterosexuálové, nemám).

 

Slovo homosexuál je (narozdíl od výrazu teplý/teplouš) nevhodné, protože moc ukazuje na sexuální orientaci, slovo transsexuál je nevhodné, protože znamená chorobnou touhu jedince pohlavně normálně vyvinutého žít jako osoba opačného pohlaví.

 

A o nevhodnosti těchto výrazů nás má přesvědčit průvod, v němž se po sobě plazí polonazí jedinci stejného pohlaví předvádějící surové líbačky, nebo chlapi s parukami, umělým poprsím, pytlíkem nacpaným do bikin a botách na vysokých podpadcích??????????????????????

 

 

A až budou mít svůj pochod heterosexuálové, nazveme jej nejspíše nejchladnějším (ne-li rovnou zamrzlým) festivalem v roce, protože by se někomu nemuselo líbit označení “festival sexuální většiny”. Ach jo. To je fakt úchylné.

 

Můj kamarád je schopen s úsměvem od ucha k uchu říct: „To víš, my buzeranti už jsme takoví,“ a já ho mám ráda právě proto, že neskrývá, kdo je, že je zkrátka takový, jaký je. Že si na nic nehraje. Že si uvědomuje, že se nemá za co stydět, a že mě nenutí našlapovat kolem něj po špičkách a přemýšlet, které slovo je vhodné, a které ne, jenom proto, že je homosexuál.

 

Do průvodu Prague Pride nechodí, protože to má v hlavě srovnané. Netrpí žádnými komplexy a nemá potřebu nikomu nic dokazovat a vnucovat. Žije plnohodnotný láskyplný život.

 

A pokud někdy použije výraz LGBT, namísto svého často užívaného výrazu buzerant, řeknu mu, že je debil.

 

Když si chtějí sexuální menšiny zablbnout v pochodu Prague Pride, ať tak klidně činí, ale ať mi nikdo nepodsouvá, co si o tom mám myslet a jak mám co nazývat. Jakékoli sexuální menšiny jsem vždy respektovala a chovala se k nim slušně, a nikdo mě o nich nemusí učit mluvit jinak. A už vůbec ne tímto, dle mého soudu, nedůstojným a nevkusným způsobem.

 

Láska je něco, co našemu životu dává smysl. Schopnost někoho milovat si zaslouží náš respekt, a je úplně jedno, zda tento vřelý cit prožívá muž s ženou, muž s mužem, či žena s ženou.

 

Pochod Prague Pride (v té podobě, jak ho známe), však prezentuje vztahy mezi sexuálními menšinami jako chtíč, apeluje na naše nejnižší pudy, a degraduje lásku na něco oplzlého a nízkého. 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.