workers2
13.8.2018
Kategorie: Ekonomika

Nejsou lidi

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ VALER

V prosinci loňského roku jsem řediteli spřátelené firmy doporučil provozního elektrikáře. „To byl nejlepší vánoční dárek, který jsi nám mohl dát,“ řekl mi od té doby už několikrát. Mladý, chytrý kluk, který má chuť se učit a práci bere za svou. 

Vybavuje se mi nezapomenutelná věta z westernu Tenkrát na západě. Charles Bronson se ptá svého pistolnického soka, proč raději neuplácí nebo nevydírá, než aby v souboji nastavoval vlastní krk.
„Protože jsem chlap,“ říká Frank. 
„Druh na vymření,“ odvětí Bronson sarkasticky.

Nevím, jak pistolníci, ale řemeslníci pomalu na vymření být začínají. Zedníci, truhláři, tesaři, pokrývači, instalatéři, elektrikáři, kováři, zámečníci. Až na malé výjimky je všem zástupcům těchto profesí, jejichž služby naše obec hojně využívá, přes čtyřicet. A někteří nemají do důchodu daleko.

Čtyřicet. To je obecně věková hranice, na které se láme poměr těch, co něco dovedou a mají fortel.

Místnímu podnikateli krachuje poměrně velká železářská a zámečnická firma. Zakázky se jen hrnou, ale pracovníci chybějí. „Mladí kluci přijdou a mají jedinou jasnou představu. Třicet tisíc nástupního platu. Ale nůžky na plech pomalu neumí vzít do ruky,“ říká majitel. Řeč je o vyučených zámečnících.

Jedinou šancí je nalézt si několik šikovných řemeslníků a jejich služeb opakovaně využívat. Každý rozumný starosta takové řemeslnické „portfolio“ má.

„Šéfe, ta střecha tady seshora nevypadá dobře. Nemáte tam ňáký náhradní tašky?“ zeptal se mne pracovník firmy, jejímž úkolem bylo pouze natřít šindel na věži kostela. Loď má obstarožní krytinu z bobrovek.
„Mám!“ odpovídám s rostoucí nadějí v hlase.
„Tak je sem zejtra hoďte, mi vám tu střechu vobejdem.“
Zázrak se konal. Tašky vyměňovali celé dopoledne a na došlé faktuře si napočítali 2700,- Kč. Na mém seznamu okamžitě obsadili čelné místo!

Řekl bych, že současný stav má tři hlavní příčiny.

Za prvé stát život malým podnikatelům notně znepříjemňuje. Většina řemeslníků nejsou žádní v administrativě zběhlí borci a mít kromě účetního také manažera přes státní byrokracii si dovolit nemohou. Přitom stačí malé opomenutí, třeba s termínem hlášení o DPH, a desetitisícová pokuta je na světě. Nebo neplatíte včas odpovídající sociální pojištění a v důchodu se můžete jít pást.

Druhý důvod je ten, že velké procento mladých lidí má silný pocit, že prvotní v životě je zábava a nabízená práce do jejich životního stylu málokdy zapadá. Mnohý z nás zažil, jaké to je spolupracovat s pubertálním potomkem, který o práci nestojí. V šestnácti se to snese. Problém nastává, když v tomto postoji pracovník setrvá do šestadvaceti i déle.

A poslední příčina? 

Co svět světem stojí, vždycky k mužům patřilo, že za sebou chtěli na světě něco zanechat. Postavit dům, zasadit strom, zplodit syna …. Ta doba je asi pryč.

Protože kdyby tenkrát na americký západ proudili dnešní mladíci, měli by tamní pistolníci věru snadnou práci. A kdo ví, zda by siouxský náčelník Sedící býk po vítězství u Little Big Hornu nevyhrál i celou válku!

Autor: Tomáš Valer

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 4 850,00 Kč
Vybráno 13.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.