MERKELTRES
13.7.2019
Kategorie: Společnost

Nejisté zdraví Angely Merkelové

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarI kdybychom připustili, že jde opravdu jen o psychiku – neměl by takový pacient dostat předepsán aspoň klidový režim?
 

Během pár týdnů se to stalo již potřetí: německá kancléřka se před běžícími kamerami roztřásla po celém těle. Nejprve na návštěvě Ukrajiny. Tehdy se to vysvětlilo horkem a nedostatkem vody. Podruhé v zámku Bellevue, kde spolkový prezident Steinmeier jmenoval do funkce nového ministra spravedlnosti. Oficiálně mělo jít o psychologický problém. Potřetí se situace opakovala během přijetí finského premiéra v Berlíně – a zdůvodnění je to samé co předtím: psychologický problém.

Stačí se porozhlédnout kdekoliv po německém internetu, aby člověk viděl, že takovému vysvětlení hodně Němců nevěří. Někteří z nich si dokonce kladou řečnickou otázku, kolikrát se taková epizoda přihodila mimo záběr kamer. Jenže co s tím? 

Zdravotní záležitosti vládců jsou vůbec silně ožehavé téma, ve kterém se střetává právo člověka na soukromí a právo národa na přiměřenou jistotu, že šéf exekutivy činí svá rozhodnutí v dobrém tělesném i duševním stavu. Nepustí-li dispečer za volant řidiče autobusu, jehož zdravotní stav je na první pohled neuspokojivý, měl by snad podobný mechanismus existovat i pro osobu řídící stát.

Takové dispečery pro nejvýše postavené politiky ovšem státy nemívají. Byla by to až příliš snadno zneužitelná pozice. V zásadě se spoléhá na nepsaný zákon: kdo má skutečně vážné potíže, měl by rezignovat sám od sebe. Neučiní-li tak, nebývá k dispozici mnoho mechanismů, jak jej přimět k přehodnocení situace.

Asi nejznámějším případem, kdy se tak nestalo, byly zdravotní potíže amerického prezidenta Woodrowa Wilsona těsně po skončení první světové války. Wilson zmizel v říjnu 1919 z veřejného života a začal komunikovat se zbytkem USA jen prostřednictvím své ženy Edith. Zhruba čtyři měsíce se dařilo tajit pravdu před veřejností, nakonec ale stejně vyšla najevo: prezident utrpěl těžkou mrtvici. Ani poté se však nenašel nikdo, kdo by byl ochoten zahájit formální proces zbavení úřadu a Wilson „dosloužil“ v Bílém domě až do nástupu nově zvoleného prezidenta Hardinga roku 1921. Mělo to vážné důsledky. Kongres USA se rozhodl nepřipojit k nově vzniklému Společenství národů, čímž váhu této organizace značně oslabil.

Vůči Wilsonovi je na tom kancléřka Merkelová dobře. Stále ještě létá po světě a setkává se s jinými politiky. Přesto její potíže vyvolávají nejen v Německu značné znepokojení a nedůvěru, stejně jako její odmítnutí odpovědět na otázku, zda situaci konzultovala s lékařem.

Toto odmítnutí je podle mého názoru velká chyba. Problémy, které dnes politika v Evropě má, se vesměs zakládají na vnímaném nedostatku transparentnosti a upřímnosti; a způsob, jakým kancléřský úřad přistupuje k potížím nejmocnější ženy kontinentu, tento pocit jedině posiluje.

I kdybychom připustili, že jde opravdu jen o psychiku – neměl by takový pacient dostat předepsán aspoň klidový režim?

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 596 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.