APOCALYPSESPOLFUTURE
27.10.2021
Kategorie: Společnost

Nejhorší ekonomická krize všech dob, nepokoje, občanské války – 1. díl – hospodářská krize

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Ve třech dílech si zde nastíníme, co nás  – tedy zejména Evropu, ale i zbytek světa – může v dalších letech čekat. Každý den přinesu jeden článek k danému tématu, v tomto díle se budeme věnovat přicházející hospodářské krizi a možnému průběhu této krize, která bude zřejmě nejhorší hospodářskou krizí všech dob. Z minulých krizí je však možné si vzít ponaučení a lze lépe odhadnout, co se bude dít…

 

Krize, následovaná bankroty a válkami. To může být realita příštích desetiletí. V Evropě je také možný pád eurozóny a návrat k národním měnám u zemí, které již euro přijaly. Lze očekávat i krachy bank a dalších finančních institucí.

.

Centrální banky již mnoho let vytvářejí „tištěné“ peníze bez hodnoty, tedy takříkajíc „z ničeho“. Od roku 2008 se peněžní zásoba centrální banky ECB zvýšila z 900 miliard eur na přibližně 6 bilionů eur (6 000 miliard) eur! Míra inflace roste, ale časem by mohlo hrozit ještě větší riziko inflace, jak již na konci roku 2020 upozornil německý ekonom Hans-Werner Sinn.

Proto by mohl hrozit podobný scénář jako před téměř 100 lety ve Výmarské republice. V roce 1923 byl stát v úpadku. Aby vláda splnila platební povinnosti (Versailleská smlouva), uváděla do oběhu stále více peněz bez materiální hodnoty. V důsledku toho Německo spadlo do víru hyperinflace. Tak je tomu v případě, že měsíční míra inflace je 50 procent. V případě hyperinflace v roce 1923 to bylo až 100 milionů procent ročně. Ceny a mzdy prudce vzrostly, zatímco kupní síla peněz drasticky klesla.

Rezervy a úspory, příjmy a úroky, stejně jako směnky za válečné dluhopisy se staly bezcennými. Hodnoty nemovitostí prudce klesly. Základní potraviny se staly vzácnými nebo příliš drahými. Dalšími důsledky byly deprese, masová nezaměstnanost a politický radikalismus. Nakonec hyperinflace zničila majetek německé střední třídy. Vítězem byla Výmarská republika.

.

Ale pojďme do současnosti, která má s Německem té doby mnoho společného.  Plandemie vedla k obrovskému globálnímu dluhu, včetně vládní pomoci. To se stalo i v Evropě. Nejvyšší veřejný dluh v EU má v současnosti Francie s 2,74 bilionu eur, následuje Itálie s 2,65 bilionu eur a Německo s 2,36 bilionu eur.

Pokud hospodářský výkon klesne, daňové příjmy jsou hluboko pod základními výdaji, pak může hrozit státní bankrot. Stejně jako v Argentině v roce 2001. Tam došlo k dosud největšímu platebnímu selhání suverénního státu. Ve státním bankrotu se více než 140 miliard dolarů dluhu z dluhopisů náhle stalo bezcennými. Vláda zmrazila všechny bankovní zůstatky (peso bylo vázáno na dolar), měna byla devalvována a ztratila až 75 procent hodnoty.

Hotovost se stala vzácnou, výběry bank byly přísně omezeny. Ceny nemovitostí klesly až o 90 procent. Míra chudoby explodovala na 57 procent, míra nezaměstnanosti na 24 procent. Následovaly sociální nepokoje. Zločinnost trhala rekordy. V ulicích vládla čistá anarchie. Vyšší a střední třída ztratila téměř všechno. V zemi, která jen o několik let dříve prosperovala, vypukl čistý chaos!

.

Minulost ukázala, jak může být hospodářská krize způsobena prasknutím realitní bubliny.  Vzhledem k velmi vysoké poptávce po rezidenčních nemovitostech po celé Evropě a mnohde i nízkým úrokovým sazbám, dochází k výraznému nadhodnocení nemovitostí. Pokud ceny nemovitostí klesnou v důsledku dosažení vrcholu, zvýšení úrokových sazeb nebo nezaměstnanosti, pak existuje riziko, že tato bublina praskne. S ničivými účinky, jako například v roce 2007 v USA.

Lehman Brothers tehdy musela podat návrh na bankrot, přičemž po sobě zanechala horu dluhů ve výši asi 200 miliard amerických dolarů. Důsledky vyvolaly největší finanční krizi posledních desetiletí, protože evropské banky také spekulovaly na americkém trhu s nemovitostmi. Byly nuceny prodat svá aktiva s velkými ztrátami, aby zlepšily kapitálovou rezervu. Vlády (a centrální banky) zachraňovaly různé finanční instituce, zatímco jiné zkrachovaly.

V roce 2008 se celá eurozóna, včetně finančního sektoru, dostala do existenčních potíží. Vlády EU musely vynaložit miliardy eur na záchranu a přeměnit soukromý dluh na veřejný dluh.
Kolaps eurozóny byl na spadnutí. Nezaměstnanost vzrostla, daňové příjmy klesly. Řecko, Španělsko, Irsko, Portugalsko a Kypr zachránil před krachem až evropský záchranný balíček (ESM). Jako vždy, většinou na úkor sociálních programů, které postihly běžného občana, který to pociťuje dodnes.

.

V srpnu 2021, německý kognitivní výzkumník Thomas Grüter predikoval, že moderní civilizaci hrozí kolaps. Proto by se lidé měli připravit, aby zachránili to, co lze ještě zachránit.

Kromě covidové pandemie, kterou zmiňuje,  upozorňuje i na možnost blackoutu, na očekávaný krach digitální infrastruktury a na možný kolaps eurozóny. Uvidíme za pár let, zda tato předpověď vyjde a zhroutí se nejen eurozóna, ale také celá EU…

Přijdou i nepokoje a občanské války, jako tomu v krizích často bývá? O tom si napíšeme v dalším díle…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 675 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)