youth-570881_1280
11.2.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Nejen Kegelovými cviky se bojuje proti inkontinenci

Sdílejte článek:

Inkontinence je zcela běžný zdravotní problém. Ve vyšším věku se vyskytuje u 20 % mužů a 40 % žen. Čím dál častěji se s ním setkávají také mladší ročníky, a to zejména ženy během těhotenství, po porodu či hysterektomii. Nejde však o potíž, která by měla významným způsobem znepříjemňovat život.

Únik moči je sice nepříjemný, nicméně kvalitu života snižovat nemusí. Vždy záleží na tom, jak se k němu pacient či pacientka postaví. S inkontinencí lze totiž bojovat. Životním stylem, cvičením i speciálními pomůckami.

Nejčastěji jsou doporučované Kegelovy cviky

K úniku moči nemusí docházet pouze tehdy, když je močový měchýř plný. Jde spíš o to, že jsou slabé svaly močového měchýře. Svěrač močové trubice to pak nevydrží a propouští moč. U někoho k tomu dochází, když je v měchýři hodně tekutiny, u dalších třeba při smíchu, zakašlání nebo fyzické zátěži, jakmile dojde k napnutí břišního svalstva. Podle toho ostatně rozeznáváme různé typy inkontinence. Jedno však mají všechny typy společné: léčbu.

Nejčastějším doporučením lékařů pro pacienty s inkontinencí bývají Kegelovy cviky. Jsou určené k posílení svalstva, navíc je může snadno provozovat úplně každý. Však sám gynekolog Arnold Kegel, který je v roce 1948 vyvinul, za jejich přednost považoval, že se dají provádět třeba při sledování televize, ve frontě na úřadě či na autobusové zastávce.

Jak správně na Kegelovy cviky:

Podstata Kegelových cviků je jednoduchá a nejlépe ji nacvičíte při močení. Až půjdete příště na záchod, zkuste zastavit proud moči, chvilku vydržet a pak jej zase pustit. Přesně o tento pohyb svalstvem při cvicích jde.

Stahovat svaly pánve lze opravdu kdekoliv a nikdo z kolemjdoucích si toho nevšimne. Je ovšem dobré, pokud cviky neprovádíte vždy jen vestoje. Měli byste postup opakovat i doma vsedě či vleže na břiše a na zádech. Neopomínejte při tom na správnou techniku dýchání. S vtahováním svalů vydechujete.

Znáte Pelvicore techniku?

Další variantou kromě Kegelových cviků je méně známá Pelvicore technika. Opět jde o nenáročné cvičení, které vymyslela tentokrát norská profesorka fyzioterapie Kari Bø.

Jak správně cvičit Pelvicore techniku:

Jsou celkem tři obměny tohoto cviku:

  1. Na břiše: Ležíte na břiše, čelo máte položené na sepnutých rukou a pravou nohu vybočenou. Poté stačí jen napnout svaly pánevního dna, vydržet tak 10 vteřin a uvolnit. Cvik je dobré osmkrát opakovat a poté vybočit levou nohu.
  2. Na boku: Ležíte na boku, předloktím se opíráte o podlahu, loket musí být pod ramenem. Stahujete břišní svalstvo a hýždě zvednete od podlahy. Držíte je několik sekund, pak uvolníte. Opět je třeba cvik sedmkrát opakovat a změnit strany.
  3. Na čtyřech: Klečíte na kolenou a opřete se o ruce, vtáhnete břicho, postupně zvedáte pravou paži a levou nohu současně. Následně vyměníte končetiny. Opakujte sedmkrát.

Jsou tyto cviky účinné?

Ano, ale nemůžete čekat, že vám pomohou za dva dny. Posílit svaly trvá. Když začnete chodit do posilovny, také vám bicepsy nenarostou hned. Chce to trpělivost. Během čekání však nemusíte trpět. Na trhu je spousta pomůcek, které vám život s inkontinencí usnadní – například plenkové kalhotky. Nevěříte? Zkuste si objednat vzorek u společnosti TENA. A pravidelně cvičte!

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 260 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.