youth-570881_1280
11.2.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Nejen Kegelovými cviky se bojuje proti inkontinenci

Sdílejte článek:

Inkontinence je zcela běžný zdravotní problém. Ve vyšším věku se vyskytuje u 20 % mužů a 40 % žen. Čím dál častěji se s ním setkávají také mladší ročníky, a to zejména ženy během těhotenství, po porodu či hysterektomii. Nejde však o potíž, která by měla významným způsobem znepříjemňovat život.

Únik moči je sice nepříjemný, nicméně kvalitu života snižovat nemusí. Vždy záleží na tom, jak se k němu pacient či pacientka postaví. S inkontinencí lze totiž bojovat. Životním stylem, cvičením i speciálními pomůckami.

Nejčastěji jsou doporučované Kegelovy cviky

K úniku moči nemusí docházet pouze tehdy, když je močový měchýř plný. Jde spíš o to, že jsou slabé svaly močového měchýře. Svěrač močové trubice to pak nevydrží a propouští moč. U někoho k tomu dochází, když je v měchýři hodně tekutiny, u dalších třeba při smíchu, zakašlání nebo fyzické zátěži, jakmile dojde k napnutí břišního svalstva. Podle toho ostatně rozeznáváme různé typy inkontinence. Jedno však mají všechny typy společné: léčbu.

Nejčastějším doporučením lékařů pro pacienty s inkontinencí bývají Kegelovy cviky. Jsou určené k posílení svalstva, navíc je může snadno provozovat úplně každý. Však sám gynekolog Arnold Kegel, který je v roce 1948 vyvinul, za jejich přednost považoval, že se dají provádět třeba při sledování televize, ve frontě na úřadě či na autobusové zastávce.

Jak správně na Kegelovy cviky:

Podstata Kegelových cviků je jednoduchá a nejlépe ji nacvičíte při močení. Až půjdete příště na záchod, zkuste zastavit proud moči, chvilku vydržet a pak jej zase pustit. Přesně o tento pohyb svalstvem při cvicích jde.

Stahovat svaly pánve lze opravdu kdekoliv a nikdo z kolemjdoucích si toho nevšimne. Je ovšem dobré, pokud cviky neprovádíte vždy jen vestoje. Měli byste postup opakovat i doma vsedě či vleže na břiše a na zádech. Neopomínejte při tom na správnou techniku dýchání. S vtahováním svalů vydechujete.

Znáte Pelvicore techniku?

Další variantou kromě Kegelových cviků je méně známá Pelvicore technika. Opět jde o nenáročné cvičení, které vymyslela tentokrát norská profesorka fyzioterapie Kari Bø.

Jak správně cvičit Pelvicore techniku:

Jsou celkem tři obměny tohoto cviku:

  1. Na břiše: Ležíte na břiše, čelo máte položené na sepnutých rukou a pravou nohu vybočenou. Poté stačí jen napnout svaly pánevního dna, vydržet tak 10 vteřin a uvolnit. Cvik je dobré osmkrát opakovat a poté vybočit levou nohu.
  2. Na boku: Ležíte na boku, předloktím se opíráte o podlahu, loket musí být pod ramenem. Stahujete břišní svalstvo a hýždě zvednete od podlahy. Držíte je několik sekund, pak uvolníte. Opět je třeba cvik sedmkrát opakovat a změnit strany.
  3. Na čtyřech: Klečíte na kolenou a opřete se o ruce, vtáhnete břicho, postupně zvedáte pravou paži a levou nohu současně. Následně vyměníte končetiny. Opakujte sedmkrát.

Jsou tyto cviky účinné?

Ano, ale nemůžete čekat, že vám pomohou za dva dny. Posílit svaly trvá. Když začnete chodit do posilovny, také vám bicepsy nenarostou hned. Chce to trpělivost. Během čekání však nemusíte trpět. Na trhu je spousta pomůcek, které vám život s inkontinencí usnadní – například plenkové kalhotky. Nevěříte? Zkuste si objednat vzorek u společnosti TENA. A pravidelně cvičte!

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Anonym 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 050,- Kč
Vybráno 25.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 314 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...