vaclav-klaus-ml-06
17.10.2020
Kategorie: Politika

Nejdůvěryhodnějším lídrem opozice je Václav Klaus junior

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonFanfáry, které zněly ze všech opozičních stran po krajských a senátních volbách, byly možná příliš hlasité. Nová tabulka důvěry v lídry politických stran totiž ukazuje, že ti nejhlasitější oslavovači jsou na tom s důvěrou bledě.

Na české politické scéně, mezi reprezentanty politických stran a hnutí, se na první místo dostal Jan Hamáček, předseda ČSSD. Ani tento výsledek ale nestačil sociální demokracii k tomu, aby výrazněji zabodovala v krajských volbách a v senátních volbách ČSSD zcela propadla. Na druhém místě se udržel Andrej Babiš, i když on na rozdíl od Hamáčka, má podstatně více nedůvěry jak důvěry. A na třetím místě skončil Václav Klaus junior, předseda Trikolóry, která rovněž v krajských volbách neuspěla až na jeden kraj.

Výtah z výsledků měření důvěry politiků českých stran a hnutí za září je podle CVVM uveden pro první desítku politiků níže.

Hamáček se těší důvěře zejména za to, jakým způsobem zvládl pozici předsedy Ústředního krizového štábu na jaře. Babiš drží druhou pozici a stejně si třetí pozici udržel i Klaus junior, i když oproti minulému šetření výrazně ztratil na důvěryhodnosti a přibylo mu respondentů, kteří mu nedůvěřují.

Nicméně, opoziční strany a hnutí, které v krajských volbách nejvíce uspěly, tj. ODS a STAN i TOP 09 a KDU-ČSL i v různých koalicích, mají velký problém – jejich předsedové či předsedkyně se těší důvěře pouhé pětiny oslovených. To rozhodně není příliš dobrý vklad pro budoucí vývoj.

Krajské volby, které zejména vládní ČSSD zastihly v mizerné kondici, mají přeci jenom podstatně menší volební účast než volby do poslanecké sněmovny. Hamáček se tak může utěšovat tím, že mu jeho voliči nepřišli k letošním krajským volbám, protože je nepovažovali za důležité. Problém ČSSD však může být mnohem hlubší a tím je obecně vliv této strany na vládní politiku. Volební výsledek může totiž pro ČSSD vyznívat tak nepříznivě právě proto, že kromě Hamáčka jako bojovníka s covidem voliči nevidí důvod, proč by pro stranu, kterou vede, hlasovali. ČSSD jako výrazně slabší strana ve dvoučlenné koalici s hnutím ANO totiž obrazně vždycky tahá za kratší konec provazu.

Volební debakl ČSSD byl však doprovázen debaklem KSČM, která menšinový kabinet podporuje. I v tomto případě se zdá, jako by voliči KSČM neměli tu správnou motivaci jít k volbám, když se nakonec vše rozhoduje v tom, zda český premiér schválí návrh, třeba z řad komunistů. Je přitom velmi zajímavé, že výsledek ČSSD i KSČM byl v krajských volbách velmi podobný, a přitom mezi představiteli ČSSD a KSČM Hamáčkem a Filipem existuje z hlediska důvěryhodnosti velká propast. Zdá se, jako by vládní levicová politika byla natolik úspěšná, že se voliči ČSSD a KSČM přidávají k voličům ANO, možná i z toho důvodu, aby zažili pocit vítězství ve volbách.

Zato lídři ODS a STAN, zejména po senátních volbách, hýřili a hýří optimismem. Sekunduje jim zdatně i předsedkyně TOP 09. Přitom předseda ODS Petr Fiala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová jsou až na konci první desítky stranických představitelů, předseda STAN dokonce ještě níže. Z tohoto faktu je třeba hodnotit i výsledek senátních voleb. Zejména ve druhém kolem při velmi nízké volební účasti něco přes 16 % oprávněných voličů, se v obvodech, kde postoupil kandidát hnutí ANO hlasovalo negativně, tj, proti kandidátovi ANO ať už byl soupeřem kdokoliv. Nízká volební účast spojená s relativně vysokou motivací voličů pravice tak pomohla k porážce kandidátů vládních stran, ANO i ČSSD.

Protože ale pravici chybí výrazný a respektovaný lídr, což data CVVM jasně prokazují, mohou být volební výsledky při volbách do poslanecké sněmovny mnohem méně příznivé právě pro pravici. Lídr Trikolóry Klaus junior už oznámil, že pokud jeho hnutí nepřekoná pětiprocentní uzavírací klauzuli ve volbách do poslanecké sněmovny, odejde z politiky. Jeho postavení zřejmě ovlivňuje zvuk jeho jména, nicméně Trikolóra by mohla uspět za předpokladu, že dojde k potvrzení koalic (například STAN a ČPS) a volič jednoho z těchto subjektů nebude ochoten hlasovat pro koalici s jinou stranou. Podobně by to mohlo dopadnout i v případě možné koalice ODS s TOP 09 či dokonce i s KDU-ČSL. Voliči jednotlivých stran by nemuseli s nadšením hlasovat pro své strany v koalici, pokud by měli vážné výhrady k dalším koaličním partnerům. Řada z nich by proto mohla hledat „náhradu“ právě ve hnutí Klause juniora. Postavení Klause juniora v tabulce důvěryhodnosti by tak mohlo jistou šanci Trikolóře dávat.

Ivan Bartoš jako představitel ČPS je bezpochyby magnetem zejména pro mladou generaci voličů, která hledá alternativu ke stávajícím stranám a hnutím. Je pozoruhodné, že přírůstek hlasů pro ČPS mezi roky 2016 a 2020 (krajské volby) činí téměř 300 tisíc hlasů. Teoreticky to odpovídá asi 75 % mladých voličů, jestliže je síla jednoho ročníku v Česku právě asi sto tisíc oprávněných voličů. Jako by všichni prvovoliči šli hlasovat a hlasovali pro Piráty.

Tomio Okamura dokázal v pozici pátého nejdůvěryhodnějšího politika udržet a zlepšit postavení SPD v krajských zastupitelstvech. Většina stran však s SPD nechce spolupracovat a SPD tak přebrala cejch po KSČM.

Česká vláda je v současné chvíli ve velmi problematické situaci. Vsadila při tak zvané „druhé vlně“ covidové pandemie na recepty, které se osvědčily na jaře. Nicméně, v situaci, kdy tyto recepty nejsou přijímány s takovým nadšením jako na jaře. Ne, že by to jinde v EU dělali až moc jinak. Zákazy se stupňují i v dalších zemích, ale i tam se již projevuje organizovaný odpor. Nyní sice může ministr zdravotnictví zakázat sportovcům trénink v hale, ale ti, pokud mohou, to obejdou tréninkem za hranicemi. Profesionální sportovci i mladí amatérští sportovci přitom rozhodně nepatří do „ohrožené“ skupiny a zakazovat jim trénink mi přijde nesmírně hloupé. Rovněž tak i zákaz utkání, ať už fotbalistů či hokejistů, považuji v současnosti, když jinde v Evropě soutěže pokračují, za hloupé. Atmosféra ve společnosti je prostě odlišná od situace na jaře a pokud vláda nebude tuto situaci reflektovat, bude ztrácet na popularitě. Zda to ale opozici a pravicové opozici zvláště pomůže, není stále příliš pravděpodobné. Bude záležet i na tom, jak dlouho současné restrikce potrvají.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 257 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.