tomahawk
14.4.2018
Kategorie: Společnost

Nejde jen o Assada

Sdílejte článek:

ANDREJ POLEŠČUK

Západ musí chránit jak sebe, tak i jednoho ze svých nejbližších spojenců na Blízkém východě – Izrael.

K útoku spojenců

Západ, v čele s USA, Francií a Velkou Británií vybombardoval chemické továrny Bašara Assada. Udělal v podstatě to, co předem deklaroval, spojenci totiž tvrdí, že mají důkazy použití chemických zbraní.

 

Jednání Assada je tupé a nebylo by to poprvé, co nějaký diktátor udělá rozhodnutí, které navenek nedává smysl. Za vlády Baracka Obamy jsme si zvykli, že Spojené státy mají plamenné řeči. Mluvilo se sice o nepřekročitelné červené linii, po které přijde masivní odveta, ale reálně nikdy k ničemu nedošlo.

A tak si tento syrský diktátor myslel, stejně jako si to předtím Husajn, že si může dělat, co chce, aniž by ho někdo vytrestal. Myslí si, že když má za zády Rusy, tak se mu nic nemůže stát. A je pouze dobře, že mu Západ ukázal, že nemůže.

K pozici Íránu

Kromě Rusů velkou roli v konfliktu v Sýrii hraje také Írán. Tomu ovšem nejde o nic menšího než mít své předsunuté základy poblíž izraelských hranic. Proč je tam chce mít, je asi každému jasné.

Írán se nikdy netajil tím, že chce židovský stát zničit. Pokoušel se o to neustále a i to je jeden z důvodů, proč vyvíjí jaderné zbraně. Syrský režim tomu vytrvale napomáhá. Dělá to jak sám Bašár Assad, tak to dělal i jeho otec. Před pár týdny vyplula na povrch zpráva, že Izrael v roce 2007 zničil syrskou jadernou elektrárnu na východě země. S tou samozřejmě nepomáhal nikdo jiný, než Teherán.

A výhrůžky Íránu pokračují i teď. Včera představitel Revolučních gard řekl, že Izrael by měl přestat „hrát hry“ v Sýrii. Pokud tam neučiní, Írán bude připraven zničit Tel-Aviv a další města.

Západ vyslal vzkaz

Spojenci vyslali jasný vzkaz. A vyslali ho Rusům, Íráncům a samozřejmě „zvířeti“ Assadovi, který ho napoprvé evidentně nepochopil.

A je víc než zajímavé sledovat reakce. Z minulého útoku jsme si odnesli jedno. Rusové, ač mají velmi silácké řeči, buď nejsou ochotni anebo nemají kapacity na to, aby západnímu tlaku v Sýrii dokázali čelit. Nebyla zde žádná odpověď, jen prohlášení o dalekosáhlých následcích.

V podobném duchu se mluvilo i po odpálení raket v roce 2017. Nejvtipnější výmluvou o tom, proč Rusové nebyli schopni zachytit rakety, je zakřivený zemský povrch a příliš rychlé rakety.

Když v předchozích dnech byla panika o možném přímém konfliktu mezi USA a Ruskem, byl jsem klidný. Stačilo se podívat na reakci Kremlu po zabití stovek ruských vojáků a žoldáků před několika měsíci.

Reálně uznali smrt pouze pěti a zbytek tam nebyl. Proč by Kreml teď dělal něco jiného? Je mnohem jednodušší říct, že tam žádný Rus není a „zachovat“ si tak tvář. Stejně tak jako když žádný Rus nebyl na Krymu a doteď žádný Rus nebyl na Donbase, co naplat, že jich tam umírají tisíce.

A je to i vzkaz pro Írán, který by měl krotit své choutky pouštět se do konfliktu s Izraelem a Západem. Byla chyba uvolňovat sankce z tohoto nebezpečného režimu. Bylo a je naivní se domnívat, že upustí od svých ambicí a bylo naprostou ostudou s nim podepisovat nějaké dohody. Stačí se podívat na předchozí vyhrožování směrem k Evropě.

Závěr

Po bezzubé Obamově politice Západ konečně našel dostatek odvahy. Nelze připustit situaci, kdy si diktátoři budou diktovat, jak se má chovat největší vojenská a ekonomická síla světa. Jsem rád, že dokážeme svými činy podpořit také Izrael a to všem milovníkům Palestiny a dalších Izraeli nepřátelských skupin naproti.

 

Autor: Andrej Poleščuk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 114 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (44 votes, average: 1,93 out of 5)
Loading...