FLAGVLAJKAEUFIRE
18.5.2021
Kategorie: Politika

Negativní vývoj Evropské unie

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

MICAEvropská unie v současné době pozbyla veškerý svůj smysl. Kdyby nebyla, vůbec nic by se nestalo. Naopak. Jsem přesvědčen o tom, že by se evropským státům dařilo lépe a byly by svobodnější.

Po druhé světové válce bylo zapotřebí postavit Evropu znovu na nohy. Bylo potřeba obnovit ekonomickou činnost starého kontinentu. Evropa se shodla na tom, že už nechce nikdy zažít hrůzy světové války. Jednoduše řečeno, válka není dobrá pro obchod. Není ekonomicky výhodná a zatěžuje. Vést válku vyžaduje obrovské finanční prostředky a zemi ekonomicky a samozřejmě zdrojově vysává (lidská síla, přírodní zdroje). Vyvstala otázka, co s Německem? Přišla myšlenka, že když vznikne nějaké obchodní seskupení států, které spolu bude obchodovat a navzájem si vyměňovat zboží a služby, tak tyto státy spolu určitě nebudou chtít válčit. Proto vzniklo Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO). Obě tyto suroviny byly stěžejní pro výrobu zbraní. Toto společenství vzniklo roku 1951 a zahrnovalo tyto státy: Západní Německo, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Francie, Itálie. Později roku 1957 tyto státy podepsaly tzv. Římské smlouvy a vzniklo Evropské hospodářské společenství (EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom). Tato šestice spolu obchodovala, rozvíjela se, ekonomicky rostla. V 60. letech se tyto tři organizace sloučily a začalo se mluvit o Evropském společenství (ES).

 

Přišly na řadu úvahy o tom, že by se tento spolek mohl rozrůst. Británie se snažila vstoupit, ale marně. Francie její přihlášku vždy zamítla. V letech sedmdesátých se jí to nakonec povedlo a spolu s Dánskem a Irskem vstoupili roku 1973. Poté následovalo Řecko roku 1981 a roku 1986 Španělsko a Portugalsko. Evropské společenství se už ale v této době začínalo měnit. Začalo se hovořit o jednotné měně, rozšířeném hlasování kvalifikovanou většinou atd. Integrace se zkrátka měla prohloubit. Na začátku devadesátých let se objevila Maastrichtská smlouva. Tato smlouva realizovala sny o jednotné měně a hlasování kvalifikovanou většinou, dále pak zavedla společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, rozšířila pravomoci Evropského parlamentu. Z Evropského společenství vznikla Evropská unie (EU). Byl to dle mého názoru ten zlomový okamžik, kdy se lidé začali obracet vůči Evropské unii zády. Už ten projekt nebyl jen o obchodování bez celních bariér, už to bylo něco více. Česká republika si v této době právě podávala přihlášku. V době, kdy se Unie radikálně proměnila.

V roce 1995 pak následoval vstup Rakouska, Švédska a Finska. EU už měla 15 členů a začala ekonomicky zaostávat. Oproti USA to bylo o 30 % HDP. Kvůli tomuto zaostávání pak roku 2000 vznikla tzv. Lisabonská strategie. Cílem této strategie bylo vytvořit z EU do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost.“ Všichni víme, jak to dopadlo. Roku 2008 přišla ekonomická krize euroatlantické civilizace.

EU mezitím stihla poté, co Francie a Nizozemsko odmítly přijmout navrhovanou Ústavu, vytvořit Ústavu novou, kterou nazvala Lisabonská smlouva. Tato smlouva opět posunula evropskou integraci o stupínek výše, když zavedla: Unie bude mít předsedu Evropské rady voleného na 2 a půl roku, EU bude mít svého ministra zahraničí, při hlasování v radě ministrů bude rozhodnutí přijato kvalifikovanou většinou, což bude znamenat, že souhlas vyjádřilo 55 procent členských států, kteří představují 65 procent obyvatel EU. Evropský soudní dvůr získá více pravomocí, Brusel získá více moci na úkor členských států. Po krachu Lisabonské strategie vznikla roku 2010 strategie Evropa 2020 s podobnými vizemi jako strategie předchozí. Světe div se, ani tentokrát tyto vize nebyly naplněny. Evropa mezitím řešila krizi eurozóny, migrační krizi a krizi spojenou s onemocněním covid 19. Mám pocit, že těch krizí poslední dobou nějak narůstá.

Mezi nejnovější plány naší Unie patří utopická myšlenka udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent do roku 2050. Dále pak se mluví o Marshallově plánu číslo 2 na pomoci ekonomikám členských států po pandemii covid 19. Součástí tohoto plánu mají být investice do zelené ekonomiky tzv. Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal). Koronavirus se evropským elitám náramně hodí jako záminka pro jejich nesmyslné investování peněz do něčeho, co nikdy nebude fungovat a jenom povede ke ztrátě pracovních míst. Jako příklad uvedu článek, který jsem si nedávno přečetl o ocelárnách U.S. Steel Košice. Ty jsou nuceny masivně investovat do výměny vysokých pecí za elektrické, jinak hrozí konec výroby oceli na východním Slovensku. Jen pro úplnost, znamenalo by to ztrátu asi 10 000 pracovních míst a úplnou závislost na dovozu oceli, nejlépe z Číny. Zelení jdou samozřejmě dál, a proto chtějí, aby evropské automobilky přešly co nejdříve na výrobu elektroaut. To samozřejmě představuje obrovské náklady pro automobilky, a také to povede k masivní ztrátě pracovních míst. Jenom v České republice pracuje pro automobilku Škoda přes 34 000 lidí. V celé Evropě pak v automobilovém průmyslu pracuje asi 2,6 milionu lidí.

Je jasné, že plány Evropské unie, budou-li realizovány, tak budou mít ničivé ekonomické a společenské dopady. Je jasné, že tyto plány nebudou fungovat. Není pochyb o tom, že se Evropská unie jednoho dne rozpadne. Buďme na to připraveni.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 900,00 Kč
Vybráno 42.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 327 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)