eet-beer2
24.7.2017
Kategorie: Ekonomika

Negativní dopady EET aneb jak Babiš narovnal podnikatelské prostředí

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (41 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Jistě jste také zaznamenali, že některé firmy, prodávající kasy a software pro EET, končí. Boom opadl, konec kšeftu. Jenomže, jak už to bývá, nic není samo o sobě.

Zánik firmy, která kasu dodala, totiž znamená, že podnikatelé nebudou mít možnost požadovat od nich servis a údržbu software, který si zakoupili a nechali nainstalovat. Budou muset koupit jiný software a také ho nechat nově nainstalovat.

Pro velké firmy to není problém, mají vlastní IT zaměstnance, kteří jim systém spravují. Ale pro malé a střední podnikatele, kteří počítají s každou tisícikorunou, to už problém může být.

Andrej Babiš tvrdil, že zavedením EET se nic nezmění, zlepší se jen výběr daní a narovnají se podmínky v podnikání. Jak taková změna / nezměna vypadá v praxi, se mohou v poslední době přesvědčit zákazníci restaurací.

Zdražení jídla v restauracích, které potvrzují nejnovější údaje Českého statistického úřadu, odstartovalo totiž právě zavedení elektronické evidence tržeb. Zdražily i suroviny. Stalo se přesně to, před čím kritici zavedení EET varovali. Zdražování, likvidace malých a středních živností.

Negativní dopady zavedení EET pociťují tak nejen podnikatelé, ale v konečném důsledku my všichni.

Svého času si malí a střední podnikatelé museli pořídit za docela dost peněz elektronické pokladny, odpovídající software a připojení k internetu. Když se s tím se zaťatými zuby vypořádali, přicházejí další pohromy.

Andrej Babiš se kdysi pohrdavě vyjádřil, že když někdo nedokáže vydělat víc než deset tisíc měsíčně, tak ať raději s podnikáním skončí. Pochybuji ale, že venkovské hospody a malé krámky na návsi vydělávají měsíčně víc. Ti všichni podle Babiše patří na pracovní úřad?

Podnikatelé, kteří jakž takž přežili a udrželi si své živnosti, ve kterých jejich hosté nesmějí odnedávna kouřit, jinak se vystavují citelným pokutám, se tak ocitají před další „hamletovskou otázkou.“ Být či nebýt? Investovat do EET další peníze nebo to raději zabalit a skončit?

Všude kolem číhají kontroloři, kteří nám mohou kdykoliv lézt do domů, a zjišťovat čím topím, zda v hospodě nekouřím, jestli chovám jen králíky a nutrie a ne lišky nebo norky, zda není při tancovačce příliš velký hluk, a zda jsem vyplnil správně ten či onen formulář.

Velkých firem a koncernů se to přirozeně netýká. Těm EET zvolna likviduje konkurenci.

Tak vypadá narovnávání podnikatelského prostředí po „babišovsku.“

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
68 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.