INFLACEPENIZE1000
23.11.2021
Kategorie: Ekonomika

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

miroslav-krizek95949359_0Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem, kdo na situaci nejvíce prodělá a především, zda a jaké existuje řešení tohoto problému.

Co to je NEflace?

Situace s největším meziročním nárůstem od roku 2008, kdy panovala ekonomická krize v podobě velké recese, si zaslouží nový ekonomický pojem „neflace“. Je to inflace, která má charakteristiku „nežádoucí, nefér, nezdravá a nereálná“, ale pozor nikoli neočekávaná. Abychom mohli neflaci pochopit, musíme se zaměřit na její kořeny. Ekonomická nerovnováha inflačního typu jako taková není žádný ojedinělý jev, ale v tomto případě se už jedná vyloženě o vážnou poruchu celého systému, pomalu ale jistě ústící v hrozbu zvyšování cenové hladiny, kterou se nepodaří jen tak zastavit. Viníky neflace jsou hlavně naši politici a centrální bankéři, první prohlubují deficit státního rozpočtu a tlačí na neustále hnojení ekonomiky tištěním nových peněz, druzí nedrží tištění peněz dostatečně na uzdě pomocí monetární a fiskální politiky. Výsledkem nemůže být nic jiného než inflační spirála, navíc odhaduji, že se roztočí ještě rychleji, na konci roku přijdou požadavky na růst mezd, to prodraží ceny zboží, opět vyvolá další tlaky na mzdy a stále dokola. Navíc ceny energií kvůli Green Dealu letí raketově vzhůru, což ještě pomůže neflaci urvat se ze řetězu.

Kdo na to doplatí nejvíc?

Neflace není fér, ohrožuje hlavně příjemce fixních důchodů, bohužel v realitě jsou to ti nejzranitelnější, patří k nim většina seniorů nebo invalidních důchodců. Valorizace jejich důchodů nebude stíhat zběsilé neflační tempo, takže se budou reálně propadat do chudoby a zvýší se sociální napětí ve společnosti. Postiženi budou také majitelé úspor, kdo se celý život choval šetrně, aby si mohl na stáří něco dopřát, tak tomu úspory v bance požere neflace. Nezdravá inflace se ale dotkne nás všech, rostoucí ceny potravin, služeb a energií jste jistě již zaznamenali, navíc jak jsem v psal v jednom ze svých minulých článků, ve skutečnosti je inflace vyšší, protože její výpočet pomocí spotřebního koše velmi špatně odráží realitu.

Jaké budou další následky nezdravé inflace?

S neflací se pořádně zapotí i všichni, kteří využívají hypotéky a půjčky. Vzhledem k tomu, že Česká národní banka šlápla na brzdu a nedávno zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 %, je jen otázkou času kdy se toto zvýšení přelije i do hypotečního trhu. Razantní krok ČNB jsem očekával, ale dle mého názoru přichází poněkud pozdě a sám o sobě zřejmě nebude schopen přehřátou ekonomiku, kde nerovnováhu vytváří hlavně agregátní poptávka, ochladit. Ale zpět k hypotékám, pokud vám končí fixace, tak máte jedinou jistotu, připlatíte si. Spolu s vyššími zálohami za plyn a elektřinu je to další kudla do zad střední třídě. Jediná výhoda možná nastane v podobě ochlazení značně přehřátého trhu s nemovitostmi, jenže to asi nebude nijak rychlé, v tuto chvíli zásluhou neflace lidé hledají každou jinou možnost, jak se ochránit před nefér inflací a svoje úspory investovat jinam než do uložení v bance, protože to se prostě nevyplatí.

Co bude dál?

Vzhledem k dramatickému nárůstu cen průmyslových výrobců meziročně o 11,6 %, což je za skoro třicet let nejvyšší číslo, tak neočekávám, že by se neflaci za pomocí zvýšených sazeb ČNB povedlo vrátit do klece. Naopak, nezdravá inflace se ještě více rozjede a na počátku příštího roku bude atakovat dvoucifernou hranici. Nejlepší řešení by bylo navrátit se k ekonomické racionalitě a vyrovnaným státním rozpočtům, které nedovolí bezuzdné tištění peněz. Ale zatím to vypadá, že ekonomická nerovnováha vítězí a ani od nové vlády se úsporné politiky jen tak nedočkáme, takže neflace bude řádit vesele dál.

A že je neflace (anglicky unflation) jen marketing starých známých ekonomických pojmů? Dozajista. Nicméně je nová dobá, plná mladých, moderních názorů. Neflace do ní tedy jako termín jistě patří.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 066 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů
  1. texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)