3.1.2015
Kategorie: Ekonomika

Nechme stát vykrvácet

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FORGÁČ 03|01|2015

Pár let dozadu vypnuli “mocní” Napster a téměř  nechali zbankrotovat jeho spoluzakladatele. Udělali to na základě rozhodnutí jednotlivců, předstíraje ochranu “intelektuálního majetku” (a zároveň používali trestní právo na kradení skutečného majetku od těch, kteří jim nebyli dostatečně blízko na to být chráněni, natož privilegovaní).

Jejich oslavy netrvaly dlouho, prakticky okamžitě se objevila nová generace P2P sdílení sítí, mnohem odolnějších technicky i právně. Hudební vydavatelství trpěla, jedno z pěti největších kopalo kopyty, ale ti kterých předstírali že ochraňují nejvíc – hudebníci – vydělávají dnes více než kdykoliv předtím, díky širšímu publiku a technologiím, které výrazně zjednodušily hledání a placení za hudbu bez všech zbytečných prostředníků, kterých bylo nezbytné tehdy nakrmit (a mnoho z těch umělců nezapomene při každé příležitosti nadávat na stejný svobodný trh a kapitalismus, který tyto technologie přinesl). A mimochodem, týpek kterého se snažili zruinovat je dnes miliardář. Kdo se smál naposledy?

Nyní se snaží zakázat Uber. Jeho zakladatel už miliardář – alespoň na papíře – je a vypadá, že přežije a bude růst globálně pokud ne lokálně. Kdoví, jestli je to proto, že je mnohem obtížnější uvázat mu nějaká přidrbaná arbitrární pravidla kolem krku nebo že je taxi sektor plný bezpáteřních gum, které se neumí zorganizovat tak efektivně jako bílé límečky z Madison Avenue a mají pouze lokální vliv.

Porovnejte to s osudy Liberty Dollar, Liberty Reserve nebo e-gold. Zatímco Uber vyzývá agresivní, ale relativně disorganizovaný taxi sektor a lokální vlády – Napster šel po ziscích fat cats  dostatečně blízko mafiánským bossům ve Washingtonu – konkurovat monetárnímu systému je však úplně jiná hra. S dluhy většiny vyspělých států dosahujícími úroveň jejich roční produkce a životem a impériem “nejsilnějšího” národa na zemi udržovaným pouze inkoustem tiskáren na peníze a stupiditou zbytku světa, který ten papír kupuje, vláda toho národa určitě nevidí ráda konkurenci její rezervní měny ani na globální úrovni a už vůbec ne doma. Výsledkem je, že zakladatelé těchto centralizovaných monetárních systémů založených na zlatě a stříbře byly ostrakizováni, obviněni a v prvních dvou případech šli do vězení za vykonstruované zločiny proti státu, ale bez skutečné oběti. Dá se vcelku úspěšně spekulovat, že toto byl jeden z hlavních důvodů, proč Satoshi Nakamoto zůstal v anonymitě a postavil pro Bitcoin zcela decentralizovanou architekturu.

Na co ale tito kluci zapomínají je, že jakkoli se budou snažit, mohou vývoj, který jde proti jejich zájmům zpomalit, ale neexistuje způsob jak ho zastavit. Pokud i dokážou pohřbít Uber pod horou regulací, přivolali by tím pouze off-shorový nebo decentralizovaný ekvivalent stejné služby.

archy_ofset

Určitě jste slyšeli toto: “Bitcoin je bezcenný, ale blockchain je děsivý”. To je kravina. A kdokoli to řekl je idiot. Nebo bankéř. Nebo obojí. Jedno nedokáže existovat bez druhého. Blockchain je účetní kniha, potřebuje vzácné tokeny aby dával smysl. Pokud se ty tokeny začnou vyměňovat pro jejich užitkovost, získají na hodnotě, což je důvod pro který měl jeden Bitcoin loni v průměru 2.5x větší cenu než v roce 2013. Ta užitkovost může zahrnovat zavolání taxíku přes decentralizovanou síť sedící nad blockchainem. Taková transakce mohla být kompletně anonymní. Nyní předpokládejme, že Uber bude zakázán v nějaké konkrétní jurisdikci, takže místo toho někdo spustí paralelní anonymní službu založenou na Bitcoin blockchaine. Přeji hodně štěstí nějakému městskému úředníkovi ve vymáhání takového zákazu: “Nevím o čem mluvíte pane ZMR … pardon důstojník, já mám takové hobby Naskakování do náhodných aut a čekání, kam mě vezmou. Jak to myslíte, že jsem za to zaplatil? Umíte mi to dokázat prosím? “

Když toto jednou bude možné a ten taxikář bude moci použít stejný token na zaplacení jídla a kávy během své polední přestávky a později snad i paliva, jaký důvod by měl cokoliv měnit na fiat měnu s konstantně padající hodnotou? Jak se více a více peněz přesune z fiatu do krypto, nesolventní vlády ztratí svůj hlavní zdroj likvidity – inflaci. A pokud se to budou snažit kompenzovat vysokými daněmi, jak zastaví lidi skrývající příjmy v gaziliónu Bitcoin adres? Myslíte, že kolaps Tower Records nebo Lehman Brothers byla velká věc? Počkejte na JP Morgan a vládu USA.

Kolik životů tato změna zachrání? Jak budou moci vlády financovat šíleně předražené zdravotnické programy, které dělají zdravotnictví dostupné asi tak jako bezplatný plesnivý sendvič v kontejneru a zabíjejí miliony lidí, kteří by jinak mohli být zachráněni svobodným trhem? A o kolik více budou ekonomiky prosperovat, když byrokraté ztratí schopnost financovat své tučné výplaty a benefity a budou muset odejít do produktivního (horribilis Dictate !!) soukromého sektoru?

Jejich domeček z karet se hroutí. Ještě jim nepřistál na hlavách, ale co probíhá se nedá zastavit. Osvobozujeme se od jejich represe, od jejich sledování, kradení, korupce a jejich nenávisti vůči všemu novému. Jsou hotovi i když o tom ještě nevědí. Nechme je vykrvácet a budeme brzy pozorovat jak utíkají do ulic konečně hledajíc něco užitečného na práci, namísto šukání nás do prdele při každé příležitosti. Nestane se to hned a nestane se to na celém světě, ale život bez státní represe (a její samotné existence) nebyl nikdy realističtější a blíž. Zůstaňme optimističtí.

Šťastný a veselý krypto 2015.

Zdroj: Let ‘Bleed the State Dry

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 326 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...