9.3.2015
Kategorie: Ekonomika

Nechci slevu zadarmo

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 09|03|2015

Dobu moderní, zdá se, si bez mobilního telefounu už ani neumíme představit. Dnes a denně vidíme lidi s černým, či stříbrným magickým kouzlem v ruce, na uchu, ve firmách, školách, na chodnících, ve veřejné dopravě, v restauracích, na záchodech i v divadlech.

V některých případech je ten fenomén k nezaplacení, v případech jiných bývá někdy k zlosti. Například, když Vám operátor k Vaší nelibosti sděluje, že pokud si do pěti dnů nedobijete kredit nejméně za dvě stě káblí, čí­slo vám zablokuje. Co na tom, že předchozí kredit je­ště ne­­má­­te spotřebovaný? A hlavně: výhrůžku Vám po­šle u­­pro­střed nejlepšího ranního snu.

Ony i paušály jsou pěkně vypečené. Třeba můj synovec, telefonista přímo rozený, si platí ten nejdražší neomezený tarif. A počítá s tím, že když je neomezený, tak je neomezený. A ejhle! Vezl cosi minulý týden do Francie, ještě se u operátora ujišťoval, zda bude připojen na internet i po cestě.

Jistě, pane, samozřejmě, máte neomezený tarif,“ děl telefonista na druhé straně.

No ejhle, dojel do Belgie a telefon odpojený. Dost velká nepříjemnost, když je třeba jednat s cílovým příjemcem vezeného tovaru.

Volá tedy z druhého přístroje operátora, a najednou je to jinak.

Vyčerpal jste limit, pane,“ praví najednou jiný telefonista.

Jak jsem mohl vyčerpat limit, když mám neomezený tarif?

Inu, máte ho vyčerpaný, u nás to tak chodí,“ dozvěděl se.

Píp, píp, píp, píp…

Takže ony jsou neomezené limity neomezené pouze tak dlouho, dokud se to operátorovi vyplácí. A jakmile se nevyplácí, z neomezeného tarifu je rázem omezený. Když ptáčku zpívají, pěkně ho lapají!

Jen na okraj je třeba zmínit, že zdejší mobilní operátoři si zde žijí v poměrně úspěšné symbióze kartelové dohody, kterou antimonopolní úřad tak nějak blahosklonně přehlíží. Zmínil se mi před krátkým časem jeden známý, žijící ve Švédsku, že je pro něj lacinější vyřídit si potřebné věci v ČR telefonicky ze Švédska, než použít po příjezdu služeb českých operátorů (tedy „českých“, ehm…).

Tržby mobilních operátorů se pohybují řádově v desítkách miliard. Např. dvojka na českém „trhu“ dosáhla loni tržeb 23,8 mld. korun. Jsou-li operátoři tři, můžeme hovořit o cca šedesáti miliardách odevzdaných zahraničním subjektům. Samozřejmě, není to čistý zisk, ale kapitál si stejně vyvážíme statečně. Pokud občas zaslechnu části cizích rozhovorů, jejichž obsah sdělení se limitně blíží nule, pokládám to za docela úspěšné vyhazování peněz z okna. A to jsou jen telefony. Připočtěme k tomu různé super-hytler-markety, zahraniční montovny, cizí zboží atd. atp., snad by bylo rozumnější odevzdat rovnou klíče od Pražského hradu a odejít tiše zdechnout do houštin.

telephone

Ale to je jen poněkud vedlejší postesk. Chtěl jsem se více zabývat osvětou.

Například různé zákaznické (klientské) linky, kam nás nejrůznější dodavatelé a výrobci nutí volat (pro hovor sám se sebou zmáčkněte devítku), abychom se posléze nestačili divit, na kolik nás ten hovor vyšel. Typicky banky, plynárny, elektrárny, i sami operátoři.

Ona totiž domněnka, že mobilní čísla začínající osmičkou jsou zdarma, je pravdivá jen zčásti, spíše menší části. Mimo jiné se lehce zamlčuje, že platby na tato (a podobná) čísla nejen nejsou automaticky zdarma, ale dokonce platby na ně se nezahrnují do tzv. „volných“ minut. Účtují a platí se natvrdo. Ale společnosti (firmy) nemají povinnost uveřejňovat u takovýchto čísel, jaká sazba bude účtována (třeba na webu). Pravda, cena musí být uvedena v ceníku příslušného operátora, ale kdo to má hledat, že? Ceny jsou u jednotlivých operátorů značně rozdílné.

Aby nám to bylo jasnější, tyto zvláštní linky jsou rozlišeny nějakými barevnými kódy. Jak je rozeznat?

Zelené linky — mají předčíslí 800 a jsou opravdu zdarma, resp. jdou pouze k tíži volaného.

Modré linky — mají předčíslí 810819, dále 830839 a 843846. To jsou právě ty kritické linky, u nichž se cena volání dělí mezi volajícího a volaného (právě v tom se jednotliví operátoři výrazně liší).

Bílé linky — mají předčíslí 840842 a 847849. V rámci republiky je volání účtováno za jednotnou cenu bez ohledu na operátora.

Duhové linky — někdy též zvané žluté, mají předčíslí 900, 906, 908 a 909, jsou linky velmi nebezpečné. Přesněji, jsou to linky draze placené, využívané různými kartářkami, erotickými seznamkami a podobnými výdělečnými subjekty. Cenu za hovor u nich však zjistíme velmi snadno, protože minutová sazba je vyjádřena přímo v telefonním čísle. Určena je 4. a 5. cifrou telefonního čísla, tedy například za volání na číslo 900 959 876 budeme platit 95 korun za každou započatou minutu hovoru.

Matoucím ale může být, že ne všechna čísla začínající devítkou jsou drasticky zpoplatněna. Tato čísla má (poněkud nepochopitelně) i armáda a policie. Hovory na ně jsou placeny jako běžný hovor uvnitř vlastní sítě, nebo do cizí sítě (opět podle ceníku operátora).

Takže všechno je jinak, jak říká maminka vedle u kávy.

Raději si kontrolujte, na jaké číslo voláte.

ZDROJ: Petr Závladský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 45 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...