financial-crisis
29.9.2020
Kategorie: Ekonomika

Necháme ekonomiku nadechnout?

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu!

Druhá vlna pandemie nemoci covid-19 bude jistě mít další dopad na naši ekonomiku. A je už zřejmě všem jasné, že v pozitivním smyslu to nebude.

 

Ohrožené obory

Nezačínám článek příliš optimisticky, ale je potřeba se smířit s realitou dalších ekonomických potíží, které kvůli nastupující druhé vlně pandemie jistě přijdou. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, jaké obory se zřejmě dostanou do ještě větší krize, a které naopak budou prosperovat. Podle celosvětové analýzy poradenské společnosti Simon-Kucher, lze rozdělit současnou ekonomiku na obory ohrožené, tedy s největším negativním dopadem, kam logicky patří segment cestování, turismu, dopravy, ale také prodej spotřebního zboží nepotravinového typu a maloobchod. Navíc sem řadí pro nás tak životně důležitý automotive, tedy veškerou produkci související s výrobou automobilů. Tento poznatek může být pro českou ekonomiku likvidační, budeme mít spoustu přeplněných parkovišť novými auty a problém je prodat, navíc se bude dál vyrábět na sklad a potíže se tím ještě znásobí. Již dlouhodobě upozorňuji na nutnost restrukturalizace průmyslové výroby, ta je dnes tvořena 26% právě automobilovou výrobou a to se nám teď může vymstít.

Krize jako příležitost k restrukturalizaci ekonomiky

Jenže jakým směrem ekonomiku restrukturalizovat, aby došlo k efektivním přínosům pro nás všechny? Zaměřit se na obory, které jsou v tuto chvíli prosperující a poptávka po jejich produktech či službách roste. Sem patří telekomunikace, vývoj softwaru a farmaceutický průmysl a zdravotní technologie. Všimněte si, že se jedná o segmenty s vysokou přidanou hodnotou a potřebou kvalifikovaných, vzdělaných pracovních sil, na rozdíl od montoven automobilů. Musela by tudíž nastoupit hlubší restrukturalizace ve smyslu reformy školství a orientace naši ekonomiky. Rozhodně to není jednoduchý proces, jenže kdy jindy než teď se do něj pustit. Krize by totiž měla být vnímána hlavně jako příležitost ke změně, abychom byli schopni v budoucnu lépe obstát na globálním trhu.

Kde je zakopaný pes

Domnívám se, že jsme stát pracovitých a učenlivých lidí, takže v tom problém nebude, ten vidím jinde. A sice v tom, že současná vláda nemá sebemenší zájem o provedení jakékoli změny, která by nás v budoucnu posunula mezi prosperující ekonomiky. Jejich zájmem je pouze se udržet do příštího volebního období a pokud možno urvat pro sebe, co nejvíce. K tomu patří uplácení jejich voličských skupin planými hesly, sliby a nějakými těmi penězi, což je ve výsledku to nejhorší, co mohou udělat, protože navyšují už tak vysoký schodek státního rozpočtu a zadlužují budoucí generace. Druhá vlna pandemie se samozřejmě podepíše i na plánovaných 500 miliardách deficitu, zapomeňte, že číslo zůstane na této hodnotě, na dluh se pojede vesele dál a až nastane čas splácení, razantně se zvýší inflace, která nakonec znehodnotí úspory a prodraží život nám všem. Bohužel, na politiku této vlády ve výsledku nejvíce doplatí podnikavější a zodpovědnější občané. Ve vládě navíc dramaticky chybí makroekonom, který by viděl problém v širších souvislostech, ministryně financí je právnička, co si zřejmě myslí, že peníze se tisknou u ní v úřadě na laserové tiskárně a zcela jí uniká souvislost mezi množství peněz a kupní silou, protože čím více vytištěných peněz, tím méně si za ně kvůli rostoucí cenové hladině veškerého zboží a služeb pořídíme.

Neklesejte na mysli

S nadcházejícím podzimem to tedy nejsou příliš veselé vyhlídky, nicméně já jako ekonom věřím, že z každé krize se dá vyjít poučenější a silnější, ostatně na podobném principu funguje soukromé podnikání. Z makroekonomického pohledu tomu není jinak, jen musíme mít osvícené a vzdělané vedení státu, které bude prosazovat udržitelné reformy směřující k budoucí prosperitě a ne rozhazovat peníze všemi směry. Příští rok jsou parlamentní volby, tak na to prosím myslete. A co dělat do té doby, aby se člověk nezbláznil a nepropadl depresi? Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu. Koneckonců, snažte se prostě žít a hlavně si zachovat zdravý, střízlivý rozum, budeme ho všichni potřebovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 476 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)