financial-crisis
29.9.2020
Kategorie: Ekonomika

Necháme ekonomiku nadechnout?

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu!

Druhá vlna pandemie nemoci covid-19 bude jistě mít další dopad na naši ekonomiku. A je už zřejmě všem jasné, že v pozitivním smyslu to nebude.

 

Ohrožené obory

Nezačínám článek příliš optimisticky, ale je potřeba se smířit s realitou dalších ekonomických potíží, které kvůli nastupující druhé vlně pandemie jistě přijdou. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, jaké obory se zřejmě dostanou do ještě větší krize, a které naopak budou prosperovat. Podle celosvětové analýzy poradenské společnosti Simon-Kucher, lze rozdělit současnou ekonomiku na obory ohrožené, tedy s největším negativním dopadem, kam logicky patří segment cestování, turismu, dopravy, ale také prodej spotřebního zboží nepotravinového typu a maloobchod. Navíc sem řadí pro nás tak životně důležitý automotive, tedy veškerou produkci související s výrobou automobilů. Tento poznatek může být pro českou ekonomiku likvidační, budeme mít spoustu přeplněných parkovišť novými auty a problém je prodat, navíc se bude dál vyrábět na sklad a potíže se tím ještě znásobí. Již dlouhodobě upozorňuji na nutnost restrukturalizace průmyslové výroby, ta je dnes tvořena 26% právě automobilovou výrobou a to se nám teď může vymstít.

Krize jako příležitost k restrukturalizaci ekonomiky

Jenže jakým směrem ekonomiku restrukturalizovat, aby došlo k efektivním přínosům pro nás všechny? Zaměřit se na obory, které jsou v tuto chvíli prosperující a poptávka po jejich produktech či službách roste. Sem patří telekomunikace, vývoj softwaru a farmaceutický průmysl a zdravotní technologie. Všimněte si, že se jedná o segmenty s vysokou přidanou hodnotou a potřebou kvalifikovaných, vzdělaných pracovních sil, na rozdíl od montoven automobilů. Musela by tudíž nastoupit hlubší restrukturalizace ve smyslu reformy školství a orientace naši ekonomiky. Rozhodně to není jednoduchý proces, jenže kdy jindy než teď se do něj pustit. Krize by totiž měla být vnímána hlavně jako příležitost ke změně, abychom byli schopni v budoucnu lépe obstát na globálním trhu.

Kde je zakopaný pes

Domnívám se, že jsme stát pracovitých a učenlivých lidí, takže v tom problém nebude, ten vidím jinde. A sice v tom, že současná vláda nemá sebemenší zájem o provedení jakékoli změny, která by nás v budoucnu posunula mezi prosperující ekonomiky. Jejich zájmem je pouze se udržet do příštího volebního období a pokud možno urvat pro sebe, co nejvíce. K tomu patří uplácení jejich voličských skupin planými hesly, sliby a nějakými těmi penězi, což je ve výsledku to nejhorší, co mohou udělat, protože navyšují už tak vysoký schodek státního rozpočtu a zadlužují budoucí generace. Druhá vlna pandemie se samozřejmě podepíše i na plánovaných 500 miliardách deficitu, zapomeňte, že číslo zůstane na této hodnotě, na dluh se pojede vesele dál a až nastane čas splácení, razantně se zvýší inflace, která nakonec znehodnotí úspory a prodraží život nám všem. Bohužel, na politiku této vlády ve výsledku nejvíce doplatí podnikavější a zodpovědnější občané. Ve vládě navíc dramaticky chybí makroekonom, který by viděl problém v širších souvislostech, ministryně financí je právnička, co si zřejmě myslí, že peníze se tisknou u ní v úřadě na laserové tiskárně a zcela jí uniká souvislost mezi množství peněz a kupní silou, protože čím více vytištěných peněz, tím méně si za ně kvůli rostoucí cenové hladině veškerého zboží a služeb pořídíme.

Neklesejte na mysli

S nadcházejícím podzimem to tedy nejsou příliš veselé vyhlídky, nicméně já jako ekonom věřím, že z každé krize se dá vyjít poučenější a silnější, ostatně na podobném principu funguje soukromé podnikání. Z makroekonomického pohledu tomu není jinak, jen musíme mít osvícené a vzdělané vedení státu, které bude prosazovat udržitelné reformy směřující k budoucí prosperitě a ne rozhazovat peníze všemi směry. Příští rok jsou parlamentní volby, tak na to prosím myslete. A co dělat do té doby, aby se člověk nezbláznil a nepropadl depresi? Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu. Koneckonců, snažte se prostě žít a hlavně si zachovat zdravý, střízlivý rozum, budeme ho všichni potřebovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 955,00 Kč
Vybráno 48.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 457 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.