5.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Nebýt státu, vydělávali bychom možná až 10x více

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: MICHAL BULÁK 05|11|2013

Vezměme si někoho, kdo vydělává 700 eur brutto, což je zhruba průměrná mzda. V čistém dostane 547 eur, ale zaměstnavatele stojí 946 eur. Z těch 547 eur při běžné spotřebě zaplatí 20% DPH. Z 946 eur mu zůstane tedy 437 eur, což je 46%. No v praxi je to nemožné.

 

 

Když si koupí benzín, tak zhruba jedna polovina až dvě třetiny jdou na spotřební daně + DPH. Do ceny je třeba ještě započítat i to, že ten co prodává benzín, musí ze svého příjmu stejně zaplatit 19% daň, odvody atd.. Takže reálně o kolik by mohl být benzin levnější bez státních zásahů? Přímo kvůli spotřebním daním a DPH zhruba 2-3x levnější. Po započtení ostatních faktorů i 4-5x levnější. A to ještě nepočítám s tím, že na ceny zboží a služeb má vliv i konkurence, kterou stát významně omezuje. Kdyby mohl podnikat kdokoliv bez jakýchkoliv nařízení a omezení, ceny by byly tlačeny dolů.

 

Cena benzínu vstupuje v podstatě do všech výrobků a služeb. Jednak do těch, které se vyrobí zde, tak i do těch, které dovážíme. Rovněž výroba potravin by byla mnohem levnější, kdyby nafta do zemědělských strojů nebyla taková drahá.

 

Další faktory ovlivňující výši cen a tím i příjem člověka:

 

Elektřina – ta je na tom podobně. Musíme dotovat různé hlouposti jako solární a větrnou energii, platit spotřební daně navíc, DPH …

 

Cla, z nichž mnohé jsou prohibiční, a tedy mohou klidně ceny zboží prodražovat i o desítky procent. Někdy i několikanásobně. Je to tak hlavně u potravin.

 

Inflace – ta bere nejvíce střední a nízké vrstvě s fixními platy, a také těm, kteří mají úspory. Přináší to velkou spoustu dalších nákladů, např. když si lidé kupují zlato, stříbro a jiné věci, aby se uchránili před inflací (a čím v konečném důsledku přispívají k vyšší inflaci). Tyto úspory jsou nevyužité, namísto toho, aby byly využity jako kapitál.

 

Všemožné normy, hlavně ze strany EU, které prodražují výrobky, přičemž mnoho lidí nakonec z toho na kvalitě ani nic nezíská. Naopak v mnoha případech jsou ty výrobky dokonce ještě horší.

 

Různé jiné daně – daň z lihu, z piva, daň z nemovitostí, daň z motorových vozidel, daň ze staveb, daň z bytů, daň za psa, daň za užívání veřejného prostranství, daň za ubytování, daň za prodejní automaty, daň za nevýherní hrací přístroje, daň za vjezd a setrvání motorového vozidla v historické části města, daň z tabákových výrobků, kuželky na úřadech a mnohé jiné daně. Pokud je i konkrétní člověk přímo neplatí, prodražují služby nebo zboží které si nakupuje!

 

Různé licence na všemožné věci jako založení živnosti, založení sro, různé povinnosti jako povinná výbava v autě, přilba na motocyklu a kole. Pak mrtvé náklady, které by jinak nikdy nebyly využity. Určitě jsou to ročně minimálně desítky milionů eur, ale i více, např. na nákup mzdových a účetních softwarů, na placení armády účetních, mzdových účetních, čas strávený studováním zákonů a přizpůsobování podnikání tak, aby bylo v souladu se zbytečnými zákony …

 

 

Je toho prostě strašně moc a daly by se o tom napsat i tisíce stran. Věřím tomu, že nebýt všech těchto a mnoha dalších negativních vlivů ze strany státu, disponibilní příjem člověka by byl v závislosti od toho, co dělá i 10x vyšší.

 

Kdyby stát vykonával jen ty nejnutnější věci (nebo ani ty ne), a člověka neokrádal o řekněme 90%, ale jen o 10%, člověk by neměl žádný problém si služby, které poskytuje nyní stát, koupit sám. Protože i člověk, který dnes nemá práci a vydělal by tehdy např. 150 eur, což je dnes příjem hluboko pod minimální mzdou, by měl příjem při dnešních cenách i 1300 eur.

 

PS: Ty čísla jsou samozřejmě jen odhadované, protože dopady škodlivých zásahů státu v různých oblastech se přesně vyčíslit nedají. Stojí ale určitě za zamyšlení to, do jaké obrovské míry až nás stát ochuzuje.

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 5 519,00 Kč
Vybráno 15.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.