5.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Nebýt státu, vydělávali bychom možná až 10x více

Sdílejte článek:

OD: MICHAL BULÁK 05|11|2013

Vezměme si někoho, kdo vydělává 700 eur brutto, což je zhruba průměrná mzda. V čistém dostane 547 eur, ale zaměstnavatele stojí 946 eur. Z těch 547 eur při běžné spotřebě zaplatí 20% DPH. Z 946 eur mu zůstane tedy 437 eur, což je 46%. No v praxi je to nemožné.

 

 

Když si koupí benzín, tak zhruba jedna polovina až dvě třetiny jdou na spotřební daně + DPH. Do ceny je třeba ještě započítat i to, že ten co prodává benzín, musí ze svého příjmu stejně zaplatit 19% daň, odvody atd.. Takže reálně o kolik by mohl být benzin levnější bez státních zásahů? Přímo kvůli spotřebním daním a DPH zhruba 2-3x levnější. Po započtení ostatních faktorů i 4-5x levnější. A to ještě nepočítám s tím, že na ceny zboží a služeb má vliv i konkurence, kterou stát významně omezuje. Kdyby mohl podnikat kdokoliv bez jakýchkoliv nařízení a omezení, ceny by byly tlačeny dolů.

 

Cena benzínu vstupuje v podstatě do všech výrobků a služeb. Jednak do těch, které se vyrobí zde, tak i do těch, které dovážíme. Rovněž výroba potravin by byla mnohem levnější, kdyby nafta do zemědělských strojů nebyla taková drahá.

 

Další faktory ovlivňující výši cen a tím i příjem člověka:

 

Elektřina – ta je na tom podobně. Musíme dotovat různé hlouposti jako solární a větrnou energii, platit spotřební daně navíc, DPH …

 

Cla, z nichž mnohé jsou prohibiční, a tedy mohou klidně ceny zboží prodražovat i o desítky procent. Někdy i několikanásobně. Je to tak hlavně u potravin.

 

Inflace – ta bere nejvíce střední a nízké vrstvě s fixními platy, a také těm, kteří mají úspory. Přináší to velkou spoustu dalších nákladů, např. když si lidé kupují zlato, stříbro a jiné věci, aby se uchránili před inflací (a čím v konečném důsledku přispívají k vyšší inflaci). Tyto úspory jsou nevyužité, namísto toho, aby byly využity jako kapitál.

 

Všemožné normy, hlavně ze strany EU, které prodražují výrobky, přičemž mnoho lidí nakonec z toho na kvalitě ani nic nezíská. Naopak v mnoha případech jsou ty výrobky dokonce ještě horší.

 

Různé jiné daně – daň z lihu, z piva, daň z nemovitostí, daň z motorových vozidel, daň ze staveb, daň z bytů, daň za psa, daň za užívání veřejného prostranství, daň za ubytování, daň za prodejní automaty, daň za nevýherní hrací přístroje, daň za vjezd a setrvání motorového vozidla v historické části města, daň z tabákových výrobků, kuželky na úřadech a mnohé jiné daně. Pokud je i konkrétní člověk přímo neplatí, prodražují služby nebo zboží které si nakupuje!

 

Různé licence na všemožné věci jako založení živnosti, založení sro, různé povinnosti jako povinná výbava v autě, přilba na motocyklu a kole. Pak mrtvé náklady, které by jinak nikdy nebyly využity. Určitě jsou to ročně minimálně desítky milionů eur, ale i více, např. na nákup mzdových a účetních softwarů, na placení armády účetních, mzdových účetních, čas strávený studováním zákonů a přizpůsobování podnikání tak, aby bylo v souladu se zbytečnými zákony …

 

 

Je toho prostě strašně moc a daly by se o tom napsat i tisíce stran. Věřím tomu, že nebýt všech těchto a mnoha dalších negativních vlivů ze strany státu, disponibilní příjem člověka by byl v závislosti od toho, co dělá i 10x vyšší.

 

Kdyby stát vykonával jen ty nejnutnější věci (nebo ani ty ne), a člověka neokrádal o řekněme 90%, ale jen o 10%, člověk by neměl žádný problém si služby, které poskytuje nyní stát, koupit sám. Protože i člověk, který dnes nemá práci a vydělal by tehdy např. 150 eur, což je dnes příjem hluboko pod minimální mzdou, by měl příjem při dnešních cenách i 1300 eur.

 

PS: Ty čísla jsou samozřejmě jen odhadované, protože dopady škodlivých zásahů státu v různých oblastech se přesně vyčíslit nedají. Stojí ale určitě za zamyšlení to, do jaké obrovské míry až nás stát ochuzuje.

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 34 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.