prahadoprava
24.9.2021
Kategorie: Společnost

(Ne)blikači

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonVzhledem k charakteru mé práce jsem často na cestách autem. Stále více pozoruji jeden „nešvar“, kterým je nedávání znamení o směru jízdy. Určitě jste se s tím také setkali.

Klasická situace – přijíždíte na křižovatku a před vámi je auto, jehož řidič či řidička náhle odbočí doleva či doprava bez ukázání směru jízdy. Velmi často jsem této situace svědkem tehdy, pokud auto pokračuje po hlavní silnici na křižovatce s dodatkovou tabulkou o tvaru křižovatky. Pokud je hlavní doprava, je to sice porušení předpisů, ale obvykle nehrozí žádné nebezpečí. Horší je, pokud je hlavní doleva a na vedlejší silnici proti směru jízdy řidiče na hlavní je vozidlo, které chce zabočit doprava nebo jet rovně. Neblikání si může vysvětlit tak, že onen řidič chce jet rovně jeho směrem a malér je na světě.

Další klasická situace – jedete za autem, které náhle jakoby bez důvodu brzdí a po několika okamžicích teprve ukáže znamení o směru jízdy a chce buď zajet k chodníku, nebo odbočí. V situaci, kdy nejedete v koloně, to může být docela nebezpečné, protože na náhlé zabrzdění řidiče před vámi nejste připraveni.

Autoškolu jsem absolvoval sice dávno, nicméně stále si dobře pamatuji, jak jsme byli v autoškole cvičeni, abychom před jakoukoliv změnou směru jízdy nejprve ukázali znamení o směru jízdy a teprve poté začali manévr. Tím dáme za námi jedoucímu vozidlu a jeho řidiči signál, že budeme brzdit a řidič má čas na to reagovat. Údajně se to tak učí i adepti na řidičák i dnes.

Nedávno jsem absolvoval školení řidičů, kteří na služebních cestách pro svého zaměstnavatele používají soukromá vozidla. Byli jsme seznámeni s novými úpravami dopravních značek a školitelka nám vysvětlila i časté omyly. Potom jsme se dostali právě k tématu odbočování a školitelka souhlasila i s tím, že se řidiči neobtěžují dát znamení o změně směru jízdy. Vysvětlovala to údajnou „vyježděností“, tj. stavem, kdy už řidič překonal úvodní „ostych“ a cítí se být jistý. S tím nesouhlasím, neboť pod pojmem „vyježděnost“ chápu to, že některé věci přejdou řidiči „do krve“ a stanou se „automatickými“.

O tom, že čeští řidiči jsou občas zvláštní sorta osob, svědčí naopak blikání doprava, pokud pokračujeme na křižovatce z hlavní silnice na vedlejší, která pokračuje rovně. V tomto případě je samozřejmě blikání zbytečné a často se vysvětluje tím, aby ten, kdo jede právě proti nám z vedlejší na hlavní rovně, věděl, že my jedeme na vedlejší. Je to tedy „ohleduplnost“, které by nebylo potřeba, kdybychom dávali znamení o změně směru jízdy tak, jak zákon požaduje.

A s blikáním či neblikáním souvisí i další častý hřích českých řidičů. Jedou po hlavní na křižovatku a zabočují doleva a nevidí, zda z vedlejší silnice k hlavní nejede auto. Je to častý případ křižovatek ve městech, pokud jsou u chodníků vysoké ploty. Přesto se onen řidič na hlavní cítí být „suverénem“ a tak zvaně to „řízne“. Pokud jede z vedlejší auto, malér je hotov. A začne dohadování, kdo to způsobil, které obvykle musí rozsoudit až policie.

A zcela se nedodržuje poměrně nové nařízení o tom, že při předjíždění cyklistů je nutné ukázat znamení o směru jízdy vlevo a po předjetí znamení o směru jízdy vpravo, i když cyklista jede za čárou označující pravou stranu vozovky. Toto dodržuje naprosté minimum řidičů nebo spíše nikdo. Zejména na „jedničkách“ jsou cyklisté v pozici ohrožených účastníků dopravy a někdy je i „obdivuji“, že se na kole po silnici vydají. Jak to bude po zavedení pravidla 1,5 m, si troufám také předpovědět. Nebude se dodržovat podobně jako ono nařízení o udávání znamení o směru jízdy při předjíždění. Osobně bych byl spíše příznivcem zákazu jízdy cyklistů po silnicích první třídy, nicméně chápu, že někde by to bylo pro cyklisty kruté.

Na silnicích jde při současné hustotě provozu skutečně o život. Tím, že dáváme ostatním řidičům včas vědět o tom, co chceme na silnici dělat, a to právě znamením o změně směru jízdy, přispíváme k lepší předvídatelnosti situace na silnici a tím i k vyšší bezpečnosti.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 498 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)