piggy-bank-2889046_1280
28.9.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Nebankovní půjčky v roce 2020: Kdo a za jakých podmínek může poskytovat půjčky

Sdílejte článek:

Za poslední tři roky se trh s nebankovními půjčkami dočkal velkých změn. Vyvolal je nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost 1. prosince 2016, a který poskytovatelům nebankovních půjček konečně nastavil mantinely. Ti od té doby musí splňovat přísné podmínky, aby získali licenci nezbytnou k provozování činnosti.

Nebankovní půjčky už nesmí poskytovat jen tak někdo

Před vydáním novely zákona o úvěru se situace na nebankovním úvěrovém trhu vymykala z rukou. Neexistovaly žádné regule a nebankovní půjčky tudíž mohl poskytovat v podstatě kdokoliv. Na konci roku 2016 půjčky nabízelo přes 50 000 nebankovních společnosti, jejichž činnost nebylo v silách České obchodní inspekce sledovat.

Dlouho očekávaný nový zákon přinesl nezbytné úpravy nebankovního finančního trhu, které se dotkly všech nebankovních společností. Od 1. prosince 2016 tak smí nebankovní půjčky poskytovat pouze společnost, která vlastní licenci udělovanou Českou národní bankou. Jaké podmínky musí nebankovní poskytovatel splňovat, aby ji získal?

Nebankovní poskytovatel musí splňovat 4 požadavky

Poskytovatelé nebankovních půjček musí bez výhrad splňovat čtyři základní požadavky. Jedním z nich je požadavek na počáteční kapitál ve výši 20 milionů korun. Je navíc povinen udržovat kapitál ve výši odpovídající 5 % objemu poskytnutých a dosud nesplacených úvěrů vykázaných vždy ke konci kalendářního roku.

Půjčky tedy může poskytovat pouze firma, která má dostatečně silné finanční zázemí. Pozici fungující a zajištěné společnosti podporuje také druhý požadavek, na základě kterého musí mít nebankovní společnost upravená vnitřní pravidla (např. řídící a kontrolní systémy, postupy komunikace, pravidla posuzování úvěruschopnosti, ověření bonity klienta a další).

Třetí a čtvrtý požadavek spočívá v odbornosti a důvěryhodnosti. Žádající společnost musí mít čistý trestní rejstřík, musí mít dostatečné vzdělání minimálně maturitní vysvědčení) a složit odbornou zkoušku v příslušné skupině odborností znalosti a dovednosti potřebné pro distribuci spotřebitelského úvěru před akreditovanou osobou.

Licence k provozování nebankovního poskytovatele schválená ČNB je udělována na dobu vždy 5 let s možností prodloužení. ČNB je oprávněná licenci nejen udělit, ale také odebrat v případě porušení regulí. ČNB spravuje seznam licencovaných nebankovních společností a kontroluje jejich činnost.

Počet nebankovních poskytovatelů v roce 2020 klesl

Nebankovní společnosti měly zhruba rok a půl na to, aby u ČNB podaly žádost o licenci a prokázaly splnění podmínek. Většina se o to ani nepokusila, jelikož jim chyběl už jenom požadovaný počáteční kapitál. S licencí nakonec úspěšně “odešlo” jen něco málo přes sto společností z původních 50 tisíc.

Z legálního trhu s nebankovními půjčkami během pár měsíců vymizely tisíce drobných poskytovatelů, kteří půjčovali peníze za ne vždy jasných a férových podmínek jenom proto, že tak mohli činit bez jakékoliv kontroly. Ať už se jednalo o různé půjčky bez registru, půjčky pro ženy na mateřské, půjčky bez doložení příjmu a nebo půjčky pro nezaměstnané. To už s novým zákonem není možné.

Počty nebankovních poskytovatelů klesly i v dalších letech. Už ale ne tak výrazně. Aktuálně ČNB eviduje celkem 85 nebankovních poskytovatelů spotřebitelského úvěru. K nejznámějším poskytovatelům, kteří se na trhu udrželi dodnes, patří například společnosti COFIDIS, CreditPortal, Fair Credit, Home Credit, Profi Credit, Provident Financial, ŠkoFIN, Via SMS, Zaplo Finance a další.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 88 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.