BABISDLUHY
2.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Neapolská nemoc

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

A. Babiš je finanční mág. To vědí všichni, kteří s ním kdy šli na houby. Do lesa vešli tři a zpátky se vrátil vždycky jen on sám už jako jeho nový majitel. A přesně takhle na houby si vodí i své voliče ohledně státního rozpočtu.

Andrej Babiš si naplánoval v době ekonomické konjunktury nebývalý deficit státního rozpočtu 50 mld. Všichni se ptali proč, vždyť se ekonomice daří. Odpověď přišla záhy se zprávou o výsledcích hospodaření státu za rok 2018. Přebytek 2,9 mld.! Všichni jsou zaskočeni a hlavní finanční eskamotér země je také v šoku a musí popravdě, ač nerad přiznat, že je to tím, že je prostě ze všech nejlepší. Považte, hrozilo vám mínus padesát a místo toho máte plus dvědevadesát. Takové obří slevy nemají ani v Kauflandu!Neapolská nemoc je divadelní hra, kterou jsme ještě za komunistů hráli v Mahenově divadle v Brně. Je to bláznivá sci-fi jednoaktovka z budoucnosti. Ministr zdravotnictví v ní dostane průjem a je hospitalizován ve státním špitále. Primář nemocnice mu diagnostikuje vzácnou Neapolskou nemoc a naordinuje nákladnou léčbu, včetně projímadla. V soukromí se ho druhý lékař udiveně ptá jak to, že tak věhlasný odborník nerozpoznal obyčejný průjem a naordinoval mu na něj dokonce i projímadlo. Lékař mu světácky vysvětluje:

„My ho v tom uvrtáme, až se prosere do bezvědomí. My ho vyděsíme na smrt. A až bude na pokraji, tak ho z toho zase zázračně dostaneme! A jak nám pak bude vděčnej za život. To budou subvence, dotace a státní podpora. Ten si nás bude vážit až do konce svýho mizernýho života!“

Nepřipadá vám to povědomé? Při nástupu Babiše do vlády bylo podle něj všechno k posrání. Ministři brali úplatky od lobbistů a ti zase kradli přidělené dotace. Státní rozpočet byl v mínusu, veřejné penězovody chrlily miliardy jako ropovod a živnostníci byli jedna velká Cosa nostra. A hle, po pouhých čtyřech letech je každý restauratér celý říčný platit daně, ministři z ANO si hrají se sociálně vyloučenými dětmi na nově zrekonstruovaných hřištích a státní rozpočet bublá, jako v pohádce Hrnečku vař. Až na to, že…

Že za zvýšením příjmů státního rozpočtu nestojí uvážlivější hospodaření a zodpovědnější nakládání s našimi prostředky, nýbrž celková hospodářská konjunktura, s ní provázaná nejvyšší zaměstnanost, tím pádem vyšší odvody z mezd, korporátních daní a DPH. Dále zúčtování evropských dotací z projektů starých 5–10 let, úspora 4,5 mld. na obsluhu státního dluhu díky nejnižším úrokům za poslední dlouhé období a Fond národního majetku. To byl tzv. privatizační fond, do kterého plynuly prostředky získané z výnosů privatizace (např. dividendy z ČEZu) a směly být použity jen na krytí jiných privatizačních závazků (např. financování ekologických škod) anebo na krytí výpadku důchodového příjmu.

To Babišovo vláda svou novelou zákona zrušila a chutě se zakousla do 22 miliard nečinně se tam válejících. Takže suma sumárum to vypadá zhruba takto: 20 mld. vyšší příjem z daní + 20 mld. vyšší příjmy odjinud + 4,5 mld. úspora na úrocích + 22 mld. rezervní fond + bůhví co z fondů EU = úspora 2,9 mld. To je jako jít do hospody s dvoustovkou a ušetřit na konci tři koruny. 2,9 mld. úspora je oproti státnímu rozpočtu ve výši 1 404 mld. asi tolik, jako byste z výplaty 14 000 Kč ušetřili dvě padesát a radostně to zavolali všem svým známým. Velká gratulace.

Otázka číslo dvě zní, proč na konci tak veleúspěšného hospodaření Babiš volá po razantním šetření a vypsání dalších daní. Normální totiž je, že když táta dostane mimořádné prémie tak dětem koupí nový míč, a ne že jim sebere jejich kola a dá je do bazaru. Vláda nyní opatrně připouští (rozuměj, už to má dávno přichystané) sektorovou daň. Na banky si zatím netroufá. Bankovní systém jsou totiž tak složité spojené nádoby, že destilační kolona je proti tomu bublifuk.

Takže zdražit operátory. Sektorová daň není ve své podstatě nic jiného, než úsekově omezená řízená inflace. Na jedné straně strčíš do mlýnku dvoumetrákové prase a z druhé ti vyleze 200 kg bůčku. Chceš-li mít 400 kg bůčku, musíš do chřtánu masomlejnu narvat prasata dvě. Tak co lidi, máte doma takové jedno prase navíc?

Já vím, on Babiš ve svém předvolebním inženýrství slíbil snížit ceny operátorů pro běžné spotřebitele. A teď na ně nasadí naopak extra daň. Kdo nechápe, jak se tímto může zlevnit konečná platba u jeho poskytovatele připojení, ten ať si vzpomene na léčení průjmu projímadlem. A až vás Babiš z Neapolské nemoci nakonec vyléčí, tak mu budete vděčni i za suchej rohlík a hrnek pelyňkovýho čaje. To vám garantuju.

Odkazy včetně popisu „jak se to dělá“ v praxi:

Jedinou podmínkou, která k tomuto převodu musí být splněna, je záporné saldo důchodového systému — tedy že příjmy vybrané v daném roce na sociálním pojistném jsou nižší, než prostředky vyplacené na důchody: Technická podmínka, která v roce 2018 nenastala, protože se důchodový systém po mnoha letech ocitl v přebytku a nejinak tomu pravděpodobně bude i v roce příštím.

„Ministerstvo financí se jako zodpovědný hospodář rozhodlo tuto absurdní situaci řešit jednoduchou a logickou novelou, která usnadní převádění peněz z jedné státní kapsy do druhé — z privatizačních účtů do státního rozpočtu. Vítám, že prostředky, které nebudou využity na krytí privatizačních výdajů, nezůstanou nečinně ležet, ale budou moci být smysluplně využity na investiční či sociální potřeby dle aktuálního stavu hospodářství. Tento proces bude transparentní a kontrolovatelný, neboť bude podléhat standardním procesům uplatňovaným při sestavování státního rozpočtu,“ komentuje schválení návrhu Ministerstva financí ministryně financí Alena Schillerová.

Autor: Petr Burian, blog.idnes.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiřina Infnerová 400,- Kč

Celkem za měsíc: 5 000,00 Kč
Vybráno 14.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 181 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.