STAVBA
29.11.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Návrh nového stavebního zákona je sepsán

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRA je předložen do připomínkového řízení. Očekávaně obsahuje ty části, které byly předem avizovány. Tedy vznik centrálního úřadu a nového schvalovacího procesu, údajně směřujícího ke snížení administrativní zátěže související s územní přípravou, umisťováním, povolováním a užíváním staveb při dosažení maximální integrace dotčených orgánů do soustavy státní stavební správy. Zní to hezky. Uvidíme.

Vlastní důvodová zpráva připomíná to, co ví každý občan. (Tedy skoro každý). I taková Světová banka konstatovala, že proces povolování staveb v České republice je jeden z nejpomalejších na světě. Podle délky standardizovaného stavebního řízení se Česká republika totiž umístila až na 157. místě ze 190 posuzovaných zemí s délkou 246 dnů. Prostě taková povedená banánová republika.

Mnozí říkají, že více než lajdáctví se na věci podepisuje údajně korupce a účelové zájmy. Vyberte si. Také se konstatuje, že v současnosti má státní stavební správa velmi rozdrobenou soustavu stavebních úřadů a to na 13 typů obecných, speciálních a jiných stavebních úřadů v gesci pod 9 ústředními resorty. Jeden by se zeptal, zda jsme to zjistili včera či co, nebo zda stavební úřady hacknuli nějací chytráci, stejně jako se jim to na šest let podařilo na ministerstvu zahraničních věcí (MZV). Jenomže stejně jako na MZV, nikde úředník státu nenese žádnou odpovědnost a jím způsobené škody zaplatí občan, který žádné škody nezpůsobil. Tvrzení, že škody úředníka platí stát je účelová lež. Formálně ano, ale stát žádné své peníze nemá, jenom ty od občanů.

Naši novodobí poslanečtí bafuňáři (s mnohými komunistickými potentáty si téměř nezadají) nám totiž v minulosti předvedli smršť stupidních pravidel, a tak se dělají samostatně územní řízení, územní řízení s EIA, společné územní a stavební řízení, společné územní a stavební řízení s EIA, zjednodušené územní řízení, územní souhlas, společný územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru, ohlášení, stavební povolení, veřejnoprávní smlouva nahrazující stavební povolení – dočetli jste to až sem? To máte výdrž. A mnohé odvolací orgány místo toho, aby něco rozhodly jenom napíší, že vše je špatně a vrátí to orgánu pod nimi.

Pak se divíme, že stavební řízení se táhnou více jak desítku let. A že nikdo nestaví pořádně ani silnice ani železnice. To vše by měl údajně nový zákon změnit a vše by se mělo schválit jako jediné řízení o povolení stavby. Zní to jakože přijde Ježíšek a přinese dárky. Zatím mnohé dobré úmysly byly poslanci hodně pozměňovány a výsledky špatné práce poslanců pociťujeme nezřídka negativně, nezřídka stále a nezřídka nepřetržitě. Zda zde to bude jiné se necháme překvapit.

Sluší se upozornit, že české úřady nikoliv výjimečně nefungují jak by měly a můžeme je zde vyjmenovávat. Hlavním důvodem je téměř nulová kontrola jejich práce a jejich nepostižitelnost. U chybujících stavebních úředníků developeři dokonce (ale neveřejně) tvrdí, že nejde o chyby, ale jde o nekalé záměry. Avšak bez důkazů je to jen nepodložené tvrzení.

Pokud zákon, a to jakýkoliv, nebude obsahovat nezávislou kontrolu a možnost postihnout nekvalitní práci státního úřadu, pak se i z nového centralizovaného stavebního úřadu stane jen další jemu podobný, dokonce si troufneme říci, že ten nejhorší. Proč nejhorší?

Ve stavebnictví jde o hodně peněz a pokud má někdo svěřenou (podle českého mimořádně hloupého právního pojmu dokonce „vrchnostenskou“) pravomoc, dobrých výsledků se zpravidla nedočkáme.

Nestačí jen vytvořit úřad a přepsat jakási existující pravidla do jednoho balíku. To je dílem sice dobré, ale nedostatečné a politicky krátkozraké. Jako kdyby se, když jde o státní úředníky, někdo bál konečně problém jejich praktické neodvolatelnosti a nepostižitelnosti řešit.

Nikdo u předloženého návrhu nového stavebního zákona ale nezpochybňuje snahu mnoha lidí, co na nové stavebním zákonu spolupracovali, že se snažili o dobrý výsledek. Jenomže ta česká praxe následného schvalování a prosazování zákonů je prachbídná a k žádnému optimismu důvod nedává. Třeba to tentokráte bude lepší.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Ladislav Konopka 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 399,00 Kč
Vybráno 58.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 738 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů