NATO
9.12.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

NATO, význam pro ČR a předpovědi rozpadu

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaV souvislosti s prohlášením francouzského prezidenta Macrona o stavu mozkové smrti Severoatlantické aliance NATO se ihned vyrojily nejrůznější komentáře zpochybňující smysl naší existence v NATO, často předpovídající její rozpad v řádu několika let.
Hlasatelé těchto katastrofických scénářů se opírají nejen o slova francouzského prezidenta, ale i o prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa, který na jednom z volebních mítinků prohlásil, že NATO nemusí automaticky přijít napadenému spojenci na pomoc. 

Už od konce 90.let, kdy jsme vstoupili do Severoatlantické aliance jako svobodná země, jsou slyšet neustále ty samé argumenty o tom, že pádem železné opony ztratila vojenská aliance svůj smysl, že zde již nejsou 2 bloky s poukazem na vznik multipolárního světa s výskytem nových hrozeb, kterým je potřeba čelit „novým“ způsobem. Navrch se přináší argument s Tureckem, plnoprávným, ale zároveň kontroverzním členem NATO, který je schopen některá klíčová rozhodnutí zablokovat. Setkáváme se i s emotivně podbarveným konstatováním, že prý jsme sami. A své pesimistické konstrukce zakončují často výzvami k opuštění misí naší armády, nejlépe i ze samotné Severoatlantické aliance s návrhem vybudování vlastní obranné doktríny s bojeschopnou armádou schopnou ubránit naše hranice.

Stav naší armády

Vize vlastní velké a silné armády je krásná a nikdo z nás proti této představě nic nenamítá, ale při její realizaci se setkáváme podobně jako u jiných snů se základní otázkou, kdo to zaplatí. Pokud bychom se totiž rozhodli samostatně, přesněji izolovaně vybudovat silnou bojeschopnou armádu, šlo by o obrovské finanční prostředky, které by náš státní rozpočet nebyl schopen ekonomicky utáhnout.

Ale v první řadě přikročme k základním faktům o stavu a bojeschopnosti naší dnešní armády. Podíváme-li se na stav naší již delší dobu podfinancované armády se svými 14 pronajatými gripeny, malým počtem dělostřelecké techniky (179 kusů), počtem bojových vozidel pěchoty anebo třemi bojeschopnými tanky (v tabulkách přesto figuruje 119 kusů tanků!), jsou počty bojové techniky opravdu žalostné.

Naše armáda se svými 24 tisíci placenými pracovníky, z nichž bojeschopných je pouze asi 4 tisíce vojáků (na jednoho „bojovníka” spadá 5 úředníků), máme v současnosti malou armádu s nízkou bojeschopností. A nic na tom nemění již schválený nákup bojových vozidel pěchoty nebo konečně po 5 letech uskutečněný tendr na dodávku 12 bojových vrtulníků, u kterých zatím nevíme ani termín zařazení do výzbroje naší armády. Experti propočítali, že naše armáda by byla schopna ubránit asi dva okresy, komentář netřeba.

Výdaje na obranu naší republiky činily za rok 2018 pouhých 1,13 procenta HDP, do roku 2024 jsme se zavázali ke 2%. Porovnáme-li rozpočty členských států EU, USA a naší armády, porovnáváme Golema s trpaslíkem. Výdaje USA činily v roce 2014 kolem 565 miliard EUR oproti naší 1,8 miliardě EUR (státy EU celkem 192 miliard EUR).

Naštěstí došlo v posledních 5 letech ke změnám k lepšímu a doufejme, že trend znovuvyzbrojení naší armády bude pokračovat.

Prohlášení prezidentů Macrona a Trumpa

Zpátky k prohlášením dvou vysokých světových politiků. Kontroverzní prohlášení amerického prezidenta bylo naprosto ojedinělé, proneseno ve vypjaté předvolební atmosféře. Donald Trump ujistil od svého vstupu do prezidentského úřadu již několikrát své spojence o aktivní účasti USA v Severoatlantické alianci, ale zároveň dal najevo, že USA nebudou nést hlavní tíhu finančních výdajů NATO. USA již nechtějí platit za černé pasažéry, jinými slovy Donald Trump odmítá zajišťovat financování NATO, zatímco západoevropští politici si budou uskutečňovat své sociálně inženýrské projekty na úkor nutných výdajů na obranu.

V prohlášení prezidenta Macrona o stavu klinické smrti je třeba se ptát hlavně na motiv jeho prohlášení. Prezident Macron je stoupencem vytvoření evropské armády, která by postupně začala v Evropě nahrazovat roli NATO. Jestliže chce kdokoliv z evropských politiků vytvářet v Evropě novou vojenskou alianci (i když zatím jen na papíře), musí logicky znevěrohodnit stávající funkční vojenskou alianci. Málokdo si uvědomuje, že dlouhých 43 let Francie nebyla členem NATO, o stabilního člena se tedy rozhodně nejedná.

Co je ještě podstatnější, v případě prezidenta Macrona se zdá, že mu nejde ani tak o vytvoření funkční evropské armády zde v Evropě, ale spíše o nastartování projektů a vznik nových úřadů podporujících vybudování evropské armády, vše nejlépe pod hlavičkou EU, kam by s největší pravděpodobností mohl dosadit své příznivce a podporovatele z prezidentské kampaně. Nejrůznější studie proveditelnosti, projekty výstavby a postupného zvyšování bojeschopnosti evropské armády, due diligence (záměrně uvádím cizí termín, tím roste důležitost) kompatibility vojenských systémů, užší integrace zbrojních systémů evropských vojenských sil, atd. Určitě sami dokážete vymyslet další „perspektivní projekty“ nutné pro vznik budoucí evropské armády.

Vše může stát nemalé finanční prostředky (s realizací stále na papíře) zadávané (určitě náhodou) poradenským firmám spřízněných s prezidentským palácem. Ve výsledku se ale může jednat o obrovské částky, které budou muset zaplatit nic netušící daňoví poplatníci. Preference výstavby evropské armády určitě přivítají i některé chřadnoucí zbrojní koncerny v samotné Francii, které jsou již dnes napojené na francouzské vládnoucí elity.

Legrační je, že celá řada našich i zahraničních komentátorů skáče francouzskému prezidentu na lep a papouškuje nesmysly o nefunkčnosti NATO. Vybudování evropské armády je jeden velký mýtus, který může skončit pouze směšnou blamáží vzhledem k pacifismu a sebedestruktivní ideologické náplni dnešních bruselských elit.

Jenom ještě pro malé připomenutí, vzpomínáte na Libyi v roce 2011, kdo musel zachraňovat „statečnou operaci“ tehdejšího francouzského prezidenta, který rozpoutal nynější rozvrat? NATO. Přesněji řečeno armáda USA, protože francouzská ani britská armáda již neměly náboje!

Kdykoliv Evropě teče do bot, ať už na evropském nebo mimoevropském písečku, vždycky vedoucí evropští politici zvedají telefony a volají do Severoatlantické aliance. A argument o tom, že USA nechtějí bránit pobaltské státy je také lichý, jednotky rychlého nasazení Atlantic Resolve v počtu počtu 5000 mužů pod velením USA se v Pobaltí střídají včetně našich jednotek a dalších evropských států. Nejznámější je prostřídávání našich pronajatých gripenů s dalšími stíhačkami členských států NATO zajišťujícími vzdušnou obranu Pobaltí.

NATO, základ bezpečnostní architektury ČR

NATO je tedy plně funkční. I přes své některé nedostatky (členství Turecka) tvoří základní bezpečnostní architekturu nejenom našeho státu, ale vůbec celé Evropy. Nejsme tudíž na obranu sami, ale naopak jsme plnoprávným členem NATO s právem veta v nejsilnější vojenské alianci na světě. Važme si toho a pokračujme v plnoprávném členství a pozitivního trendu nastartování plné bojeschopnosti naší armády. Jen tak zajistíme účinnou obranyschopnost naší republiky.

 

final_04_delší text_světlejší

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 699 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,18 out of 5)
Loading...
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)