NATO
16.6.2021
Kategorie: Politika

NATO: Návrat ke lhaní do vlastní kapsy

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonLondýnský zpravodaj ČT, který komentoval návštěvu amerického prezidenta ve Velké Británii, setkání G7 i jednání NATO, opět lakoval situaci na růžovo, když zdůrazňoval rozdíl v „atmosféře“.

Návštěva amerického prezidenta Joea Bidena ve Velké Británii ukázala zejména na propagandistické umění převážné většiny hlavních médií. Odehrávala se ve znamení „srovnávání“ s návštěvou Donalda Trumpa, proti kterému protestovaly davy lidí a připomínalo se „nevhodné“ chování Trumpa při přijetí u britské královny. Jen okrajově zaznívaly hlasy o tom, že nadšení Evropy z Bidena poněkud „vychladlo“. Londýnský zpravodaj ČT ale plnil svou roli nadšeného demagoga „úspěšně“ a referoval o „restartu“ transatlantických vztahů. Kritika neplnění obraných rozpočtů řady států NATO včetně Česka se nekonala. Bidenova administrativa totiž plánuje snížení výdajů na armádu ve stylu „defund police“, což kritizují republikáni v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů. Nebudeme tak nyní „napomínáni“, že neplníme závazky a vše se tak vrátí do starých kolejí.

Biden označil po jednání G7 projekt EU za skvělý a „plný života“. Jen jakoby z zpovzdálí se ozývala nespokojenost Francie se současnou politikou Velké Británie, která odmítá plnit dohody s EU o „zvláštním postavení Severního Irska“. Britský premiér Boris Johnson se nechal slyšet, že EU nerespektuje jednotu Velké Británie. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase namítal, že si snad Johnson dohodu s EU před podpisem přečetl a kritizoval, že teď dělá „překvapeného“. Do tohoto sporu připomínala média irský původ Bidena a jeho podporu „jednotnému Irsku“. Byl to další „dobře utajený spor“.

Nakonec tedy jednali lídři členských zemí NATO a i tady se podle médií a českého zpravodaje Bohumila Vostala vše změnilo. Všude vládla „pozitivní atmosféra“, Biden se na rozdíl od Trumpa „nikam necpal“ – (protože se dodržovaly dvoumetrové rozestupy!) a NATO se tak mohlo „ v klidu“ věnovat vztahům s Ruskem a Čínou.

Rusko je podle většiny komentátorů ekonomicky upadající stát, který ohrožuje záměrně své okolí. V tomto duchu jednalo o Rusku i NATO. Vztahy s Ruskem jsou podle všech vyjádření „nejhorší od konce studené války“. I tento výraz je ale ne zcela přesný. Podle všeho jsou vztahy s Ruskem mnohem horší, než byly na konci studené války v éře Michaila Gorbačova. Jako bychom se vrátili do dob vietnamské války.

Mnohem zajímavější je však to, o čem se na vrcholném jednání NATO a jeho vztahu s Ruskem nemluvilo vůbec. Ani jednou nepadla zmínka o tom, že NATO plánuje přijmout do svých řad Ukrajinu. A ani jednou se neprobírala skutečnost, že Turecko, které má v rámci evropské části NATO největší pozemní armádu aliance, kupuje zbraňové systémy z Ruska. Prostě se to do „oslavné“ atmosféry nehodilo? Nicméně, právě to je symptomem zvláštní schopnosti Západu vyhýbat se skutečným problémům.

Náš prezident Miloš Zeman vystoupil s kritikou „volby termínu“ odchodu NATO z Afghánistánu. Připomeňme, že Trump plánoval odchod z Afghánistánu na jaro 2021 a Biden termín posunul na 11. září 2021, v den výročí teroristického útoku na „dvojčata“ v New Yorku. Vzhledem k tomu, že se po odchodu NATO z Afghánistánu očekává rychlý pád tamějšího režimu a nástup Talibanu, je volba termínu skutečně podivná. Bude to další vítězství teroristů nad vojenskou silou NATO stvrzené právě v den teroristického útoku na USA. V tom má Zeman naprostou pravdu.

NATO také definovalo svou „novou“ politiku vůči Číně. Vojenská síla Číny je samozřejmě obrovská vzhledem k počtu obyvatel Číny a jejímu ekonomickému postavení. Je pozoruhodné, že čínský komunistický režim není považován na nepřítele NATO, ale pouze jako „bezpečnostní výzva“. V tom se projevují úzké ekonomické vazby mezi řadou států NATO a Čínou, zejména pro Německo je ekonomická spolupráce s Čínou zásadní.

Lze tedy konstatovat, že NATO opět předvedlo líbivou politickou show „jednoty a spolupráce“, ale k faktickému pokroku nedošlo. Všechny vnitřní spory byly jakoby „potlačeny“ a demonstrovala se navenek jednota. Už nejbližší měsíce ukáží, že tato formální jednota nic neznamená a spory uvnitř aliance se opět rozhoří plnou silou nejen kvůli Rusku, ale zejména kvůli politice Turecka, které si hraje na hegemona muslimského světa s výraznou protiizraelskou rétorikou. V Izraeli samotném pak nová vláda narazí na stejné problémy, s jakými zápasila vláda bývalá. Už dlouho totiž Západ není hybatelem světové politiky a jen reaguje na rostoucí sílu Číny a protiamerickou politiku Ruska. A právě to lze považovat za realitu světové politiky. Tvářit se, že NATO hraje ve světě vůdčí roli je proto ono pověstné lhaní si do vlastní kapsy.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 732,- Kč
Vybráno 36.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 582 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
72 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)