slepice velkochov klece
25.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Naslouchání odborníkům po parlamentsku

Sdílejte článek:

PERGILL

Před nějakým časem nám parlamentní soudruzi zakázali klecové chovy slepic. Údajně pro dobro “ubohých slepiček, v těchto chovech trpících”. Jaká je realita?

 

Slepice

Slepice není malý opeřený človíček. Slepice je pták o velmi nízké úrovni inteligence, který si ve své původní domovině tento svůj hendikep vyrovnává velmi vysokým rozmnožovacím potenciálem. Tento potenciál byl patrně hlavní příčinou jejich domestifikace, přičemž domestifikace v naprosté většině případů intelekt zvířat snižuje oproti divokým předkům. Jednou z mála výjimek jsou husy.

Chování slepice je do značné míry zautomatizované a je přizpůsobené velikosti hejna do nízkých desítek kusů. Mezi slepicemi existuje tzv. “klovací řád”, který navenek vyjadřuje sociální hierarchii v hejnu.

Slepice výše postavená může klovat slepice níže postavené, takže nejvýše postavená slepice klově všechny ostatní členky hejna, nejníže postavená je všemi ostatními členkami hejna klována.
Problém velkých hejn pak spočívá v tom, že při tom rituálním klování dostanou nejníže postavené slepice tak velký počet klovanců, že na jejich následky uhynou. Tím je omezen počet slepic v jednom hejně, a tedy i v jednom chovu.

Tento fakt se pak promítá do efektivity chovů (čím větší chov, tím je efektivnější péče o něj), a tedy i do ceny masa a vajec.

Klecové chovy spojují efektivitu velkochovu s tím, že se slepice mohou navzájem klovat pouze omezeně, a tudíž nehrozí riziko vážných až fatálních zranění uklováním u níže postavených jedinců.

Laiky je rovněž upozorňováno na “sezení” slepic na mřížkách, aniž by dotyční byli schopni reflektovat, že divocí předkové slepic se mimo dobu shánění potravy pohybují na větvích stromů, které mají pro stání či sezení ještě horší vlastnosti než ty mřížky (rozhodně slepici na mřížce nehrozí pád “o patro níž”, jaký jí hrozí na stromě či keři).

Neobstojí ani argument “nedostatku místa”, protože i ve volném hejnu na vesnickém dvorku se slepice běžně shlukují dohromady, a většinu dne i noci setrvávají v kontaktu těsnějším, než jaký jim umožňuje standardní klecový chov.

Problém klecových chovů

Klecové chovy mají prokazatelně lepší parametry z hlediska života slepic. Slepice jsou v nich méně stresovány a prokazatelně dochází i k menšímu počtu úhynu jedinců. V takovém chovu se dá lépe udržet hygiena, což se (mj.) promítá i do kvality vajec, včetně vzniku vajec zkažených – napadených nejrůznějšími bakteriemi.

Klecové chovy podporují jak veterináři, tak i další odborníci na psychologii a chování zvířat (se zaměřením na slepice a příbuzné druhy. Pochopitelně, pozitivní jsou i ekonomické parametry těchto chovů.

Máme tedy zde něco, co výborně vyhovuje jak chovaným zvířatům, tak i jejich chovatelům. Něco, co je zcela jednoznačně lepší než ostatní dostupné možnosti chovu tohoto druhu zvířat “na veliko”. Potvrzují to všichni odborníci, kteří jsou kompetentní k posuzování typů chovu těchto zvířat.

Pro tento zákaz volali a volají jacísi pochybní a samozvaní “ochránci zvířat”, vesměs s naprosto nulovými odbornými kompetencemi (pokud mají nějaké formální VŠ vzdělání, tak jen humanitního typu, dosti pochybné úrovně). Pokud by se tedy naši zastupitelé měli řídit hlasy odborníků, tento zákaz by rozhodně schválit nemohli.

Hlasování

Proti hlasovala pouze část poslanců za ANO, KSČM a nezařazených (= Trikolora). Všichni ostatní buď hlasovali pro, nebo různými způsoby nehlasovali. Viz 58. schůze, 48. hlasování, 16. září 2020, 11:49, Novela z. na ochranu zvířat proti týrání – EU

Faktem jistě je, to vyplývá i z uvedeného názvu hlasování, že nám tuto antiodbornou hovadinu vnucuje EU a patrně, pokud bychom ji nepřijali, tak by nám to, jako mnoho jiných škodlivých hovadin, dali befélem.

Nicméně příklad poslanců jmenovaných stran ukazuje, že je možné se této modrozelené (ochránci zvířat jsou jen pobočkou zelených) idiocii vzepřít. Pokud by to udělala většina poslanců, donutilo by to EU k tomu, aby se odkopala jako totalita, vnucující lidem škodlivé nesmysly, což by také nebylo k zahození. Naopak by to posílilo tu část obyvatel, která chce z této organizace odejít.

Hlasování o klecových chovech jasně ukázalo, že poslanci naprosto nerespektují hlasy odborníků a rozhodují ve prospěch žvanění naprosto odborně bezcenných osob.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 505 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)