20.10.2015
Kategorie: Společnost

Násilí do politiky nepatří?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

URZA 20|10|2015

Henriette Reker, náměstkyni primátora města Gelsenkirchen a kandidátku na post starosty Kolína nad Rýnem, den před volbami kdosi pobodal; po útoku byla dotyčná s vážnými zraněními krku převezena do nemocnice, operována a (prozatím) zachráněna. Kancléřka Merkel je šokována, současný starosta Kolína nad Rýnem Roters je šokován, německý ministr vnitra de Maiziere je šokován, i ostatní němečtí politici jsou šokováni, demokracie je ohrožena; aby také ne, když se prostý poddaný z řad plebsu vzepřel a narušil představy mocipánů o vlastní nedotknutelnosti!

Německý ministr vnitra prohlásil, že čin považuje za útok na demokracii a je znepokojen násilnými akcemi, které doprovázejí debatu ohledně uprchlíků; šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel se také nechal slyšet, že násilí do politické debaty nepatří; i Cem Özdemir (vůdce Zelených) je zděšen násilným potenciálem některých lidí ve společnosti; předseda Svobodných demokratů Christian Lindner násilí také odsuzuje; a víte co? Já s nimi všemi souhlasím; mají naprostou pravdu.

Je to otřesné, kolik násilí je přítomno v politické debatě; mírumilovná diskuse o uprchlících by totiž vypadala tak, že Merkel, Reker, Gabriel i všichni ostatní papaláši řeknou svůj názor na to, jak bychom měli uprchlíky živit a starat se o ně, aby se pak každý mohl sám dobrovolně rozhodnout, zda se tímto doporučením bude řídit, nebo nebude (a úplně stejně by to mělo vypadat i ohledně všech ostatních politických otázek). Výsledkem by mělo být, že nějací Kohouti si naberou pár uprchlíků domů, určitě se najdou i další samaritáni, již se třeba postarají o vyloženě zubožené rodiny s dětmi, práceschopní migranti budou zaměstnáni (bez státních zásahů) tím, kdo o ně má zájem (a bez cavyků odmítnuti těmi, kdo je nechtějí, žádné antidiskriminační zákony); a drtivá většina lidí, která o nic z výše uvedeného zájem nemá, by se prostě neúčastnila. Tak by vypadala politická debata, v níž by násilí zcela absentovalo.

First aid equipment lies on the ground next to an election campaign poster of Henriette Reker in Cologne, Germany October 17, 2015. Reker, an independent candidate running for mayor of the German city of Cologne, was stabbed in the neck and severely wounded on Saturday while she was campaigning in the city, police said. Reker and an aide were both severely injured by the attacker, a 44-year-old man, police said. Three other people who came to their aid were also injured, though not severely.    REUTERS/Wolfgang Rattay - RTS4U9S

Obávám se však, že takto si to žádný z výše uvedených nadlidí nepředstavuje; oni mají za to, že „mírumilovná“ politická debata bude vypadat tím způsobem, že oni rozhodnou a všichni ostatní je poslechnou. Kdo neposlechne na první pokus, ten bude násilím (!) donucen, ať už se mu to líbí, nebo ne. Nezlobte se na mě, dámy a pánové, toto je sice demokracie, ale rozhodně to není nenásilná politická debata; chápu, že tomu u moci to tak může připadat, protože násilí není použito vůči němu, nýbrž proti plebsu, nicméně kdo seje vítr, sklízí bouři a jen blázen očekává, že bude násilím vládnout a nenajde se nikdo, kdo by mu postavil.

Program Henriette Reker se mi shodou okolností dostal do ruky dávno před útokem; černé na bílém v něm stojí, že dotyčná zajistí uprchlíkům bydlení a „podporu“. Ač nevím přesně, co mínila onou „podporou“, bydlení samo o sobě není levná záležitost; a vím dosti přesně, co mínila jeho zajištěním – poddaní budou muset platit ubytování někomu, komu jej prostě platit nechtějí, a kdo se bude vzpouzet, ten bude o své peníze oloupen násilím ze strany policie. Omlouvejte si to, jak chcete, ale Henriette Reker tím naprosto otevřeně vyhrožovala daňovým poplatníkům a chtěla je nutit platit něco, o co nemají zájem; násilí tedy iniciovala ona, zatímco ten, kdo ji poranil, se jen bránil.

Kdyby dotyčná mínila za svoje peníze, ve svém volném čase a z vlastních zdrojů zajišťovat uprchlíkům třeba pětihvězdičkový hotel a hodinky s vodotryskem, neřeknu proti ní ani popel a jednání útočníka jednoznačně odsoudím coby akt sprostého teroristy, neboť na svém a za své ať si uprchlíky živí každý, komu je libo. Nutit však ostatní násilím k tomu, aby se na takové akci proti své vůli podíleli, není nic než svinstvo, proti kterému by měl mít každý právo se bránit; a kdyby bylo možné takovou obranu provádět účinně (což rozhodně není tento případ), dost možná by to mnohé útočníky odradilo.

Že něco podobného dělají politici běžně? A nejen v souvislosti s uprchlíky? Samozřejmě. A úplně stejně jako v tomto případě, pokusí-li se je někdo zastavit, prostě se brání; bude-li kdokoliv ostatním vyhrožovat zabavením části jejich majetku a bude-li to dotyčný myslet smrtelně vážně, pak násilí ze strany obětí lze považovat za obranu. Je mi jasné, že z právního hlediska nikoliv, neboť stát sám sobě udělil legislativní výjimku, leč opět se dostáváme k tomu, že jediný rozdíl mezi naprosto zavrženíhodným jednáním jednotlivce a většinově akceptovatelným jednáním státu spočívá v tom, zda je daná akce legální, což však nic nevypovídá o etické stránce věci, neboť kdo tvoří zákony? Typicky parta všehoschopných bezpáteřních grázlů; ve výsledku je pak legální to, co se jim hodí (ve své době to bylo i zavírání lidí do gulagů či koncentračních táborů).

Z článku by nyní možná mohl čtenář získat pocit, že daný čin podporuji, leč není tomu tak; ačkoliv násilí dle mého názoru jednoznačně iniciovala Henriette Reker, zatímco pán s nožem jen bránil svůj majetek vůči útoku, nepřipadá mi jeho akce chytrá a už vůbec ne smysluplná. Sám si moc nepomohl, neboť půjde bručet; a dost pochybuji, že pomohl někomu jinému, neboť útočníka jednak neeliminoval (dotyčná přežila), ale i kdyby ano, je snadno nahraditelná někým podobným. Za jediný reálný efekt, který tento čin může mít, považuji strach, jenž zaseje do srdcí ostatních politiků; bohužel se však obávám, že jestli se tento strach nějak viditelněji projeví, pak rozhodně ne tím, že by tito začali zpytovat svědomí, nýbrž spíše nějakými dalšími totalitními opatření a utahování šroubů, o které si to v očích zakazovačů přímo říká. Třeba by mohli v Německu zakázat nože…

Atentátu tedy rozhodně netleskám, neboť jej považuji za neuvěřitelně hloupý a dost možná i kontraproduktivní akt, ale připadá mi naprosto absurdní argumentace politiků na téma nenásilí; oni jsou ti, kdo iniciují násilí, oni chtějí lidem násilím vnucovat své názory, oni jsou agresoři, takže ten, kdo se jim vzepře, se prostě brání. Nyní nezbývá než doufat, že výsledkem nebude žádné další totalitářství a zákazy; též bych měl velkou radost, kdyby útok někomu z politiků útok otevřel oči, což však považuji za těžce nereálný scénář z říše snů.

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
7 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.