krizeekonomika
30.7.2019
Kategorie: Ekonomika

Naši životní úroveň ničí zombíci

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

sichtarovaV poslední době jsou největší světové centrální banky, stejně jako Česká národní banka, pod drobnohledem ještě mnohem víc než obvykle. Důvod je prostý: Světová ekonomika zpomaluje, takže se k centrálním bankám upírají naděje, že tohle zpomalování třeba dokáží nějak zastavit. Třeba dalším snížením úrokových sazeb. A třeba tím dokáží zabránit recesi. (Přitom v USA je aktuální období bez recese prozatím nejdelší v jejich historii.)

V případě Evropské centrální banky (ECB) to má další obzvláště pikantní nádech. Už nyní má ECB záporné úrokové sazby a signalizuje, že je ochotna je snížit ještě víc do ještě většího záporu. Dříve zcela nepředstavitelný stav. ECB to zdůvodňuje to tím, že se jí nelíbí „nízká inflace“.

Problém je v tom, že to vůbec není pravda. Inflace tu je. A to obrovská. Ta inflace se ale neprojevuje ve spotřebitelských cenách (a ani nemůže, což by bylo na delší povídání), zato se projevuje v cenách cenných papírů a realit.

Proto je tak nedostupné bydlení – protože v jeho cenách se projevuje inflace, tedy růst cen. Proto se státy mohou tak snadno zadlužovat, protože v cenách jejich dluhopisů se projevuje inflace, tedy ceny dluhopisů rostou a jejich výnosy jsou záporné. Takže už samotná východiska, na kterých ECB staví, jsou zcela mylná.

Nabízí se tedy otázka, jak dlouho v tomto „omylu“ ECB setrvá: Budou tu záporné úroky už napořád? Jenomže to není ve své podstatě otázka ekonomická, ale politická. Pro ekonoma jsou totiž záporné úroky nepřijatelné. Politik je naopak vítá. Jenomže vzhledem k tomu, že do centrální banky byli namísto ekonomů najmenování politici, přestalo se jejich rozhodování řídit ekonomickou logikou, řídí se už jen politickou logikou.

A proč jsou pro ekonoma záporné úrokové sazby nepřijatelné? Nejen, že je nemravné, aby věřitel platil dlužníkovi, ale také jde o to, že díky přístupu k penězům uměle drží naživu takzvané zombie firmy: To jsou neživotaschopné firmy, které by za normálních okolností dávno zbankrotovaly, ale kvůli záporným úrokům centrální banky mají tak dostupné úvěrování, že existují dál. Přitom jsou neschopné, neefektivní, ekonomiku nikam neposouvají, jenomže současně odčerpávají lidi, výrobní zdroje, kapitál firmám schopným, které pak „nemají z čeho fungovat“. Takže záporné úroky vlastně berou schopným a dávají neschopným firmám. A proto celkově zpomalují ekonomiku, snižují tedy v konečném důsledku životní úroveň nám všem.

Protože zombie firmy nebankrotují, recese ne a ne přijít, a tedy ekonomika není schopna se od těch neefektivit očistit. Proto nemůže začít růst rychleji. Proto je odsouzena k mizernému růstu nebo stagnaci jako teď eurozóna a propadání se relativně k jiným zemím (jako Čína nebo USA). Další snížení úrokových sazeb sice nakrátko opět zabrání recesi, protože zombie firmy nezbankrotují, ale dlouhodobě to vyprodukuje ještě víc zombie firem, takže to ještě víc ekonomiku odsoudí k mizerné výkonnosti. Záporné úroky dlouhodobě ekonomiku zabíjejí.

Ekonom recesi vítá, protože díky krátké recesi je možné dosáhnout období vysokého růstu a celkově si polepšit. Bez ní se ocitneme v dlouhém období nijakého skomírání a ztrácení konkurenceschopnosti vůči zbytku světa. Ekonom to chápe jasně a nikdy by proto záporné úroky nedovolil.Socialistický politik v centrální bance nechápe, která bije.

O tomhle i dalších věcech se můžete dočíst v knize S androidkou v posteli (Šichtařová & Pikora), která vychází 11. 9. a kterou můžete už nyní objednávat ZDE

Autor: Markéta Šichtařová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 416 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...
loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.