afghanistanarmy
1.11.2018
Kategorie: Společnost

Naši vojáci by se měli z Afghánistánu stáhnout

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

Ještě neuplynuly ani tři měsíce od chvíle, kdy tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu a už je tady další smutná zpráva. Po útoku z předminulého týdne, kdy při explozi vozu naplněného trhavinou bylo zraněno pět našich vojáků v obrněném automobilu, z toho jeden vážně, přišel v pondělí 22. 10. 2018 o život další voják.

 
Na úterní (23. 10. 2018) tiskové konferenci informovali ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata o mimořádné události, která se stala v pondělí před polednem na základně Šindánd v Afghánské provincii Herát. Právě zde došlo k útoku na české vojáky. Jeden z nich, jedenačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka, byl útočníkem v afghánské uniformě zabit, další dva vojáci byli zraněni.
„Já osobně i celá armáda prožíváme v této době velmi těžké chvíle. Věřím, že s námi celá naše republika. Naši vojáci jsou hrdinové. Riskují život každý den. Bojují s terorismem přímo na místě a chrání mír a bezpečí u nás doma. Z Afghánistánu neodcházíme. Naše mise pokračuje,“ řekl ministr obrany Metnar.

„Armáda České republiky je v těžké situaci a podporu našich občanů dnes potřebujeme. Nepotřebujeme ji jen v dobách, kdy se nám daří, ale i v době, kdy se dostáváme do těžkých situací,“ řekl generál Opata.
Předseda vlády Andrej Babiš vyjádřil upřímnou a hlubokou soustrast rodině padlého vojáka a brzké uzdravení dvěma zraněným, a pak pronesl neuvěřitelnou větu. „Další ztráta života v Afghánistánu mě zasáhla, proto budu s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky.“

Smutná událost přivedla k velmi ostré kritice přítomnosti aliančních vojáků v Afghánistánu bývalého ministra zahraničních věcí a současného předsedu sněmovního zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka, za což si vysloužil neméně ostrou kritiku z řad politiků ale i armádních představitelů. Zaorálek se ovšem se svými kritickými postoji k této misi nikdy netajil.

Je přirozené, že se politici vyjadřují k aktuálním událostem doma i v zahraničí. Je ovšem nepřípustné, aby se stejně tak vyjadřovali vojáci – příslušníci Armády České republiky, jako to v minulých dnech předvedli generálové Karel Řehka či Petr Pavel. Ledaže by byli členy vojenské junty, která připravuje státní převrat.

I vojenské letectvo musí respektovat pravidla letového provozu, ale načasování přistání vojenského speciálu s padlým vojákem na Kbelském letišti na 23:45 hod. a především následný půlnoční smuteční akt s vojenskými poctami působil až neskutečně. Jako by se to opakující se tragické, skoro až bizarní „představení“ chtělo před zraky diváků – voličů alespoň trochu schovat.

Naši vojáci by se měli z Afghánistánu stáhnout. Ale ne kvůli mrtvým. Především kvůli tomu, že ta mise nemá žádný rozumný politický, vojenský, bezpečnostní ani strategický cíl.

Nikdy tam ani na vteřinu neexistovala jakákoliv šance „vyhrát“. Jednak proto, že nikdo nikdy neměl představu, jak by ona „výhra“ měla vypadat. A jednak proto, že nelze úspěšně bojovat skoro s celým národem, který si přeje život podle pravidel Tálibánu.

Tálibán, to není banda, která by ovládala zemi „shora“. To je lidové hnutí „zdola“. Chtějí žít doma podle svého a bez cizích novot. Když na ně Američani před 17 lety zaútočili, měli za záminku, že prý se tam v horách skrýval Bin Ládin v pevnosti Bora Bora. Ale proč nezaútočili na Pákistán, kde opravdu žil? Proč nezaútočili na Saúdskou Arábii, odkud pocházel a kde měl ohromný majetek, ze kterého financoval svou činnost? A proč nezaútočili na Německo, kde se školili teroristé z 11. září, kde léta žili a měli své zázemí?

Sotva jsem dopsal poslední řádek, a z internetu na mě „vyskočil“ titulek s výrokem poslankyně Černochové, že z boje se neutíká.

Ano, z boje se neutíká. Ale co je tím bojem? S jakým nepřítelem a s jakým cílem? Střílet domorodce kdesi v pouštích a horách na druhém konci světa?

Nejen tyto otázky by si měli zákonodárci klást vždy, když schvalují vyslání vojáků mimo území České republiky. Možná by pak těch smutných scén s rakvemi na letišti ve Kbelích bylo méně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 264,00 Kč
Vybráno 32.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 40 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
84 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.