afghanistanarmy
1.11.2018
Kategorie: Společnost

Naši vojáci by se měli z Afghánistánu stáhnout

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

Ještě neuplynuly ani tři měsíce od chvíle, kdy tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu a už je tady další smutná zpráva. Po útoku z předminulého týdne, kdy při explozi vozu naplněného trhavinou bylo zraněno pět našich vojáků v obrněném automobilu, z toho jeden vážně, přišel v pondělí 22. 10. 2018 o život další voják.

 
Na úterní (23. 10. 2018) tiskové konferenci informovali ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata o mimořádné události, která se stala v pondělí před polednem na základně Šindánd v Afghánské provincii Herát. Právě zde došlo k útoku na české vojáky. Jeden z nich, jedenačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka, byl útočníkem v afghánské uniformě zabit, další dva vojáci byli zraněni.
„Já osobně i celá armáda prožíváme v této době velmi těžké chvíle. Věřím, že s námi celá naše republika. Naši vojáci jsou hrdinové. Riskují život každý den. Bojují s terorismem přímo na místě a chrání mír a bezpečí u nás doma. Z Afghánistánu neodcházíme. Naše mise pokračuje,“ řekl ministr obrany Metnar.

„Armáda České republiky je v těžké situaci a podporu našich občanů dnes potřebujeme. Nepotřebujeme ji jen v dobách, kdy se nám daří, ale i v době, kdy se dostáváme do těžkých situací,“ řekl generál Opata.
Předseda vlády Andrej Babiš vyjádřil upřímnou a hlubokou soustrast rodině padlého vojáka a brzké uzdravení dvěma zraněným, a pak pronesl neuvěřitelnou větu. „Další ztráta života v Afghánistánu mě zasáhla, proto budu s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky.“

Smutná událost přivedla k velmi ostré kritice přítomnosti aliančních vojáků v Afghánistánu bývalého ministra zahraničních věcí a současného předsedu sněmovního zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka, za což si vysloužil neméně ostrou kritiku z řad politiků ale i armádních představitelů. Zaorálek se ovšem se svými kritickými postoji k této misi nikdy netajil.

Je přirozené, že se politici vyjadřují k aktuálním událostem doma i v zahraničí. Je ovšem nepřípustné, aby se stejně tak vyjadřovali vojáci – příslušníci Armády České republiky, jako to v minulých dnech předvedli generálové Karel Řehka či Petr Pavel. Ledaže by byli členy vojenské junty, která připravuje státní převrat.

I vojenské letectvo musí respektovat pravidla letového provozu, ale načasování přistání vojenského speciálu s padlým vojákem na Kbelském letišti na 23:45 hod. a především následný půlnoční smuteční akt s vojenskými poctami působil až neskutečně. Jako by se to opakující se tragické, skoro až bizarní „představení“ chtělo před zraky diváků – voličů alespoň trochu schovat.

Naši vojáci by se měli z Afghánistánu stáhnout. Ale ne kvůli mrtvým. Především kvůli tomu, že ta mise nemá žádný rozumný politický, vojenský, bezpečnostní ani strategický cíl.

Nikdy tam ani na vteřinu neexistovala jakákoliv šance „vyhrát“. Jednak proto, že nikdo nikdy neměl představu, jak by ona „výhra“ měla vypadat. A jednak proto, že nelze úspěšně bojovat skoro s celým národem, který si přeje život podle pravidel Tálibánu.

Tálibán, to není banda, která by ovládala zemi „shora“. To je lidové hnutí „zdola“. Chtějí žít doma podle svého a bez cizích novot. Když na ně Američani před 17 lety zaútočili, měli za záminku, že prý se tam v horách skrýval Bin Ládin v pevnosti Bora Bora. Ale proč nezaútočili na Pákistán, kde opravdu žil? Proč nezaútočili na Saúdskou Arábii, odkud pocházel a kde měl ohromný majetek, ze kterého financoval svou činnost? A proč nezaútočili na Německo, kde se školili teroristé z 11. září, kde léta žili a měli své zázemí?

Sotva jsem dopsal poslední řádek, a z internetu na mě „vyskočil“ titulek s výrokem poslankyně Černochové, že z boje se neutíká.

Ano, z boje se neutíká. Ale co je tím bojem? S jakým nepřítelem a s jakým cílem? Střílet domorodce kdesi v pouštích a horách na druhém konci světa?

Nejen tyto otázky by si měli zákonodárci klást vždy, když schvalují vyslání vojáků mimo území České republiky. Možná by pak těch smutných scén s rakvemi na letišti ve Kbelích bylo méně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 153 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...