zloksc
30.5.2017
Kategorie: Historie

Naši “milí rudí přátelé”

Sdílejte článek:

COM

Komunisté dodnes sedí v parlamentu, ČT je má skoro v každém diskusním pořadu, jsou bráni jako relevantní politická síla, společnost to bere jako normální věc. Jak je to vůbec možné? Ztratili jsme historickou paměť a s ní i rozum? Velmi dobře se k tomu vyjádřil svého času Ladislav Smoljak v úvaze, kterou si zde dovoluji ocitovat:

Byl to člověk milý a okouzlující. O jeho osobním kouzlu podalo svědectví několik ctěných osobností mezinárodního významu. Studenti vysokých škol nadšeně tleskali jeho názorům. Bylo jistě potěšením považovat ho za přítele. Pověst mu snad mohla zatím pokazit jen občas brutální praxe jeho stoupenců a také jeho první kniha: Mein Kampf. Ale bralo se to na lehkou váhu, a v roce 1933 se stal z vůle většiny německých voličů říšským kancléřem. Můžeme možná jeho obdivovatele těch let omluvit faktem, že ještě netušili, do jakých hrůz je samotné, nemluvě o milionech dalších, kteří se na jeho vzestupu nijak nepodíleli, zatáhne.

Tahle úvaha mě napadla, když jsem v diskusi na petičním výboru naší poslanecké sněmovny vyslechl vyznání jednoho poslance z ODS. Na můj povzdech, že jsme si na komunisty v českém parlamentu bohužel zvykli, že s nimi poslanci jiných stran chodí na skleničku a v kuloárech přátelsky klábosí, mě pan poslanec poučil: je mezi nimi řada inteligentních a milých lidí, a on se – i když stojí politicky úplně jinde – nestydí s nimi přátelit.

Chtěl bych pana poslance – i jeho další podobně smýšlející kolegy z parlamentu – přimět k zamyšlení, zda neuvažují o komunistech podobně scestně, jako němečtí voliči o nacistech v roce 1933. Ba dokonce daleko scestněji. Dnešní naši zastupitelé totiž nejenže znají komunistický „Mein Kampf“, to jest Marxův Komunistický manifest a leninskou teorii teroru, ale – na rozdíl od německých občanů třicátých let – znají i komunistickou praxi. Ta trvá do dneška devadesát let, a všude, kde se komunisté chopili moci, je součástí jejich praxe teror, gulagy, třídní diskriminace a perzekuce pro politické názory. Není to tedy nevinná nevědomost. Není to přátelství s Hitlerem a jeho stoupenci v roce 1933, je to přátelství s nacisty po Osvětimi a po roce 1945, kdy v troskách ležící Evropa počítala na miliony své vdovy, sirotky, mrzáky a mrtvé. A s hrůzou musíme dodat: v těch počtech komunisté nacisty předběhli.

K vyznavači nacismu po roce 1945 a k vyznavači komunismu po roce 1989 se hodí promluvit stejně: Víte, náš milý příteli, vůči lidem, kteří se zapletli se zvrhlým režimem v době jeho vlády, můžeme sice vznášet výčitky, ale – pokud se nedopustili přímo zločinu – je tu omluvou, že byli pod tlakem a museli v tom režimu žít. Ale vás neomlouvá nic. Vy nejste pod tlakem, vy dobrovolně vyznáváte zvrhlou teorii a svobodně se hlásíte k její zločinné praxi. Že je vaše teorie už jiná? Že zločinnou praxi odsuzujete? Pak si ovšem nesmíte říkat nacista nebo komunista. A pokud tak činíte, nepatříte do slušné společnosti. Natož, abychom se s vámi přátelili.

Jenomže mnozí naši poslanci a senátoři si už zvykli. A někteří se i přátelí. Nejde je bohužel předělat. Musíme je vyměnit. Brzy k tomu bude příležitost.

Ladislav Smoljak (Zápisky z Měřína, 2006)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 61 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...