skyline-night-668457_960_720
24.2.2016
Kategorie: Politika

Naši budoucnost mají v rukách idioti

Sdílejte článek:

VÍTĚZSLAV DOBEŠ 24|02|2016

Když se před necelými pěti lety objevil v některém z ekonomických periodik (už si opravdu nevzpomenu, kde konkrétně to bylo) analytický článek, že Andreji Babišovi „ujíždí“ v byznysu vlak a že v silné čtyřce tuzemských investorů je až tím posledním, přičemž stále více zaostává, text jsem přelétl rychločtením jako nepříliš atraktivní téma. U kormidla vlády byl tehdy Petr Nečas, a přestože součástí vládní koalice byly i bizarní Věci Veřejné, ani ve snu by mě nenapadlo, v jak tristním stavu se v roce 2016 bude tato země nacházet.

Babiš se svým Agrofertem – mírně řečeno – již dávno není zaostávajícím hráčem. Silnou rukou se snaží (spolu)vládnout Česku, přičemž kromě ekonomických výhod pro svou firmu získal také obrovský politický vliv i se všemi neformálními souvislostmi. Pokud jeho někdejší rozhodnutí vstoupit do politiky bylo motivováno postupným ústupem Agrofertu z původních pozic, jeví se zmíněný článek z doby před zhruba pěti lety jako zapomenuté memento.

Zatímco v případě Věcí veřejných šlo o raketový nástup k moci (v parlamentních volbách v roce 2010 získaly tuším něco kolem jedenácti procent), ale hlavně stejně rychlý sešup, u Andreje Babiše to pořád vypadá na běh na pořádně dlouhou trať.

Ministr financí sice vrší jednu chybu za druhou, což se snaží kamuflovat mediálními výstupy proti přijímání uprchlíků a podobně, avšak pro mnoho občanů je stále nejmenším zlem ze všech. Sociální demokraté navzdory všem svým Březinům, Haškům a dalším typům a propracovaným korupčním strukturám byli oním nejmenším zlem donedávna; dnes to již neplatí a bývalí voliči ČSSD pokukují právě po ANO, neboť „sociální demokraté se zajímají jen o sebe a své prebendy, zatímco Babiš alespoň dává lidem práci“ (autentický názor pražské matky, zaměstnankyně s průměrnou životní úrovní).

ANO je tedy přes všechny dotační aféry stále favoritem závodu o voličskou přízeň – což je tragická zpráva pro každého jen trochu svobodymyslného člověka. Hlavním problémem – a podstatou této země – je však obsah věty, jež zazněla v jednom z dílů série České století, který pojednával o slavných privatizačních létech. Kritik Václava Klause tam říká jednomu z jeho spolupracovníků (a bylo to tuším přímo Dušanu Třískovi), že – parafrázuji – „tomu vašemu Klausovi se nedá upřít jedna věc: národ, který byl vždy levicově orientován, přesvědčil o tom, že je vlastně pro podnikání a volný trh“. To je však dnes již dávno pryč a většina lidí ochotně baští darované koblihy místo toho, aby si je sami upekli.

Viděna touto optikou, budoucnost Česka nevypadá pro toho, kdo nemiluje příliš státu ve svém životě, zrovna růžově. Občanští demokraté se sice na svém kongresu navzájem ujišťovali, že se vrátí do vlády, avšak ani s TOP 09 nemají příliš nadějí. “Pravice” svoji poslední skutečnou šanci – navíc milostivě naservírovanou tehdejším prezidentem Klausem – totálně zpackala, a zdaleka samozřejmě nejde jen o paní Nagyovou.

Vývoj v této zemi půjde pravděpodobně tímto směrem: v příštích parlamentních volbách zvítězí ANO, což bude další krok k úpadku a rozkladu ČSSD. KDU-ČSL skončí v opozici a v delším časovém horizontu zcela zmizí z Poslanecké sněmovny.

Pokud si Andrej Babiš založí nějaké „béčko“, do něhož napumpuje peníze a které mu později vytvoří koaličního partnera, tak si pak při vhodné konstelaci v parlamentu opravdu může vážně začít hrát s myšlenkou na zavedení většinového volebního systému, v němž jeho financím a vlivu nebude moct už nikdo konkurovat.

ČSSD a KDU-ČSL hrají v současné vládě roli užitečných idiotů v dlouhodobých záměrech Andreje Babiše. Až si jednou důkladně zanalyzují své současné působení v této vládní koalici, možná už budou v roli pouhých idiotů.

ZDROJ: Vítězslav Dobeš

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.