rozcesti
22.1.2018
Kategorie: Společnost

Naše společnost je hluboce rozdělena. A proč by to měla být špatná zpráva?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MICHAL HÁJEK

Pojďme si to říct otevřeně: zastupitelská demokracie není v krizi, ona už dávno neexistuje. Zůstaly „císařovy nové šaty“, forma a idea pokrokové politiky z 19.století a možná začátku 20.století naroubovaná na společnost a technologie 21.století – politické Mičurinství, či spíše „vyčůrinství.“

Všude se mluví o tom, jak má demokratická, svobodná a pluralitní diskuse vypadat a přitom cíl, k němuž má ta diskuse vést, je (jakoby náhodou) předem nastaven – centralizovaný Stát, fungující přesně zadaným způsobem (tedy Stát přerozdělující). Tumáš výběr, z toho si vyber a když se ti ten omezený výběr nelíbí, nejsi demokrat, protože nejdeš k přednastavenému cíli jménem respektovat Stát, ať krade jakkoli – a co víc, jsi anarchista a tím pádem nebezpečí pro „slušnou mlčící a demokratickou většinu“.

Demokracie ale neznamená vést jednosměrnou debatu s předem určeným cílem, například že musíme mít jednoho prezidenta. Proč bychom proboha museli mít jednoho prezidenta a ne třeba výkonný poradenský sbor 5-10 osobností, které budou zastupovat své voliče silou nikoli 1 volič = 1 hlas, ale silou toho, kolik elektorát té či oné osoby odvádí na daních do společné kasy? A to grémium několika osobností ať reprezentuje své (ekonomické, lokální, sdílené) regiony, dochází ke konsenzům a kompromisům a reprezentuje náš Stát podle výstupu takové debaty a na služebních cestách ať se střídá – proč proboha ne? Stejným způsobem musí začít fungovat politické strany a hnutí v parlamentu, než dojde k přechodu ke Sdílenému státu: jestliže jde o přerozdělování rozpočtů a povinný výběr daní a odvodů, strany nemá zastupovat výhradně počet jejich voličů, ale také podíl jejich skupiny voličů na celkovém HDP České republiky!

Co bychom si ale měli uvědomit především: jde tu o peníze, ne o demokracii. Systém 1 volič = 1 hlas = 1x za 4 nebo 5 let sám svůj smysl popřel už tím, že se takový hlas dá snadno koupit za koblihu nebo 200Kč a odvoz do nejbližší restaurace. Lidé nevolí myšlenky, symboly, vize, volí podle toho, co jim kdo slíbí, že dostanou (což potom navíc beztrestně nedostanou, je přece po volbách, tak koho by zajímal nějaký volební program nebo sliby) nebo podle sympatií (a nechápou rozdíl mezi hlasováním do Týtý nebo Slavíka a volbami). V každém případě ale nejde o demokracii a svobodu, ale pouze o peníze. Narovnání síly voliče v rámci centralizovaného Státu je jedna z nutných reforem, které nás čekají. Organizovaný zločin prorostl do státu jako parazit do hostitele a bude nás okrádat tak dlouho, dokud nám něco zbyde a pak bez sebemenších výčitek suverénně zahlásí, že za to může „někdo jiný“, „minulá vláda“, „ti úspěšní“, „ti neúspěšní“, „ti černí nebo ti bílí.“ Je to stále dokola: jde jen o peníze a moc, ne o lidi.

Ano, je to tak: až budeme volit parlamenty, prezidenty a vlády, které nebudou přerozdělovat či ovlivňovat přerozdělování žádných peněz, je výsostně spravedlivé, aby měl každý z nás, kdo jsme se tu narodili a žijeme tady jako lidské bytosti, jeden volební hlas. Jestliže ale jde o peníze a přerozdělování obrovských prostředků, pak musí síla volebního hlasu odpovídat také (mimo jiné) síle odvedených prostředků do veřejných rozpočtů.

Zkuste probudit kolem sebe tolik lidí, kolik jen zvládnete. Za chvíli bude 12.

 

Autor: Michal Hájek

michal-hajek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 4 273,00 Kč
Vybráno 12.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.