udavac
3.4.2021
Kategorie: Společnost

Narušené mezilidské vztahy

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝDoba devastace společnosti je v plném proudu a s ní se nám vrátil i fenomén známý z období 2.světové války a socialismu. Tehdy lidé buď z důvodu osobního prospěchu nebo díky velmi slušné propagandě spojené s pochybnými ideály donášeli, žalovali, upozorňovali a nahlašovali ty, o nichž si mysleli, že jejich existence či chování nejsou v souladu s momentální potřebou společnosti.

Otázkou zůstává, kdo a jak nastavil pravidla vhodného chování. Dostat se do nenáviděné skupiny je totiž často snadné, jindy dokonce neovlivnitelné. Žluté hvězdy označující příslušnost k židovské národnosti a komunitě byly ukázkou skutečného rasismu a jejich nositelé končili nejdříve vyloučeni mimo společnost, později v lágrech, a nakonec ve výkonných pecích koncentračních táborů. Vše bylo postupné a drastický konec tisíců životů pod dohledem těch největších nacistických zločinců pocházejících především z fašistického Německa byl ukázkou toho, kam může fanatismus a potažmo i udávání dojít. Nicméně na služebnách gestapa nekončili jen Žídé, dostávali se tam i občané nesympatizující s německým státem. Naopak kolaborantům bylo dobře a mezi takto proplouvající rodiny patřila i ta, z níž pocházeli Václav Havel či kníže Schwarzenberg. A na to by se rozhodně nemělo zapomínat.

Socialismus počínající únorovým převratem v roce 1948 zpočátku stavěl na kombinaci propagandy, nadšení, nové ideologie a změně považované částí obyvatel za novou výzvu. Znárodňování a kolektivizace byly často postaveny na informacích, které se k novým vládním úředníkům dostávaly soukromou cestou. Pozdější procesy, také ,,převelování“ na nucené práce, byly důsledkem činnosti udavačů. Ti nejen, že donášeli, často si také vymýšleli, čímž se zbavovali lidí jim z nějakého důvodu nepohodlných. V uranových dolech tak končili sportovci, bývalí živnostníci i prvorepublikové elity. A vzniknul velmi silný útvar založený na špehování lidí, tedy STB. Po celou dobu budování socialismu se tento stát ve státu zabýval dohledem nad občany, z jejichž řad navíc verboval své agenty. Mezi nejznámější osobnosti mající své svazky patřili i členové disidentu pracující pod krycími jmény, opět je třeba připomenout Václava Havla, ale také například současného předsedu vlády Babiše. Rychlost, s jakou nechalo Občanské fórum zlikvidovat svazky STB, které by svým zveřejněním ukončily možnou politickou dráhu stovek až tisíců pozdějších významných osobností, dokazuje vědomí o množství angažovaných lidí spojených s tehdejším systémem donášení a udávání.

Uplynulo 30 let a opět vznikají seznamy nepohodlných. Tentokrát je vytváří naprosto pochybné organizace a spolky. Jakési Evropské hodnoty vedené Jakubem Jandou. Jeho minulost je známá a snaha vyřešit svou finanční nedostatečnost prací pro pornoprůmysl by bylo možné snad i přehlédnout, kdyby dotyčný nechtěl později kázat morálku. Šlápnout vedle v mládí se podaří mnoha lidem a možná bychom byli překvapeni, kolik z nich jich tuto chybu udělalo. Ale stát se poté šéfem organizace, která má určovat ideologické mantinely, je poněkud zvláštní. Navíc Janda není ani ideolog či politik, Janda je demagog. Zařadil se po bok dalších exotů naší scény, jakými jsou třeba Cemper či Hřebenář. Tato zamindrákovaná dvojice se dostala do popředí svými prounijními bláboly a nenávistí proti všem, kteří odmítají poslušně přitakávat všemu, co v Bruselu choré mozky vyplodí. Jejich kritika se obrací proti SPD, také webům uveřejňujícím rozdílné informace a názory jak od mainstreamových médií, ale třeba i od Fórum24, Sulíkových šílených Britských listů a dalších vysílačů eurounijní propagandy. Smutné je, že jak Evropským hodnotám, tak i Cemperovi a pravděpodobně Hřebenářovi se dostává dostatečné finanční podpory v rámci neziskového sektoru a státní správy.

Udavačství se však v vrátilo i mezi lidi samotné. Covidová doba dává netušené možnosti jednotlivcům schovaným za záclonou. Opět mohou volat na policii a poukazovat na nepovolené srocování, nenošení roušek a děti hrající si na uzavřeném dětském hřišti či na podezřelý provoz u dveří restaurace existující naproti jejich oknu. Dokonce vzniknul prostor pro státem požadované trasování a infikovaní lidé uvádí kontakty s dalšími, které chce poté stát zavřít do izolace. Bez jakéhokoliv příznaku choroby. Je to tedy stát, který opět vytváří náladu vyhovující amorálním jedincům. A v Německu se už v důsledku takových hlášení mohou lidé ocitnout dokonce opět v lágru zvaném detenční zařízení pro porušující karanténu. Vše samozřejmě doplněné o finanční postihy zadržených. Máme tady tedy zpět druh lidské činnosti, kterém lze přisoudit pouze odsuzující komentáře a zároveň si zapamatujme každého člověka, který se chová takto ,,zodpovědně“. Udavačství vždy patřilo k tomu nejspodnějšímu a nejhoršímu lidskému chování. Je tomu tak i nyní.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 934 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
95 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.