+ + +pol
26.8.2018
Kategorie: Ekonomika

“Národohospodáři” jsou nepoučitelní

Sdílejte článek:

IN

Je víkend, končí pomalu prázdniny, jež přinesly nádherně teplé počasí, ve kterém si lebedili i ti největší zmrzlíci. Tři předešlé měsíce trávené v minisukních, kraťasech, žabkách a pantoflích utekly jako nedostatková voda a středoevropské podzimní podnebí nám opět přinese trochu vláhy, studených rán a podnítí závist vůči středomořskému klimatu. Klimatologové nás přesto budou strašit pouští vznikající na jihu Moravy, doufejme však, že nebude tak zle. Pokud by však měli i jen zčásti pravdu a Evropě hrozilo časem větší sucho, je o to méně pochopitelné, jak moc se někteří snaží o import dalších hladových krků z Afriky, když už nyní vzniká problém s produkcí potravin pro současný stav obyvatelstva.

Suché počasí ukázalo na pár dalších problémů.  Tím největším se ukazuje samotné zemědělství. Jeho dlouholetá koncepce, kdy se z menších polí jejich spojováním vytvořily lány postrádající přírodní meze, valy a propadliny, se ukazuje jako nedomyšlená. Ztratila se tak místa schopná zadržet jakoukoliv vodu.  Zároveň každý větší déšť znamená odplavení vrchní vrstvy půdy a často i její přemístění do přilehlých vesnic. Zároveň zmizela místa, kde hnízdili ptáci či se třeba mohla skrýt zvěř. Výběr pěstovaných plodin související s výkupními cenami předurčuje zemědělce k další devastaci národního bohatství.

Řepka a kukuřice končící v koncernech vyrábějící nějaký zdroj energie jsou nejen velmi náročné plodiny, ale také způsobující vysoké riziko eroze půdy. Na neposledním místě v problematice vodohospodářství je zhutňování podloží na polích. Těžká mechanizace a nedostatečně hluboká orba, neponechání polí si odpočinout a stále se zmenšující množství přírodních hnojiv nahrazovaných chemickými včetně všehubícího roundupu vytváří z půdy materiál neschopný absorbovat dešťovou vodu. Úplně zmizely louky. Dříve jsme byli zvyklí na množství zelené plochy, která sloužila jako klidová zóna, domov pro různé živočichy poskytující potravu hospodářským zvířatům v podobě sena. To vše je minulost, nyní se obdělává každý kousek půdy. Hospodářům seno chybí, díky vyšlechtěným druhům krátkostonkového obilí se nedostává ani podestýlky. Vše souvisí se vším, takže trpí živočišná výroba, s ní produkce mléka, másla a dalších výrobků. Ceny letí nahoru. Obilí končí podobně jako kukuřice v bioplynových kotlích, takže se mouka vyrábí často z importovaného obilí.

Druhořadou záležitostí není ani rozprodej vodohospodářství, tedy především rozvodných sítí pitné vody. Ceny vodného a se zvyšují, stali jsme se vazaly cizích společností v naší zemi. Jsme střechou Evropy, ze které odtéká většina vody pryč. To málo, co tu zůstává, nám prodávají cizáci, kteří převzali vodovody. Sice ve stavu nedobrém, nicméně stále v něm zůstávající. Soukromé studny, na které mimochodem musíte mít stavební povolení, jsou většinou použitelné pouze k zalévání zahrad, což politikům nebrání v myšlence na jejich určité znárodnění. Na chyby politiků by tak opět doplácel prostý lid snažící se o jistou soběstačnost. Mimochodem voda ze studní je plná toho, co Agrofert a další zemědělsko-chemické podniky do země napouští. Takže její kvalita občas nestačí ani na umytí auta.

Hamižnost a pohodlnost, tak by se dal nazvat přístup některých “národohospodářů”. Není to otázka poslední doby, ovšem výsledek toho všeho korunuje právě výběr plodin u nás pěstovaných.  Pokud se uvažování odpovědných nezmění, nečeká nás nic dobrého. Návrat k logickému myšlení vycházejícímu z poznatků přírody a poučení se z chyb by mělo být další cestou, po které bychom se měli ubírat. Oživit přírodu bude trvat nějakou dobu. Možnost tu stále je, jen chce přestat počítat krátkodobé zisky a najít opět zodpovědnost k naší zemi i budoucnosti. Půda a naše území jsou to největší národní bohatství. Nepotřebujeme Evropskou unii k tomu, aby nám radila, co tu máme pěstovat a jak. Rozmanitost byla a vždy bude tím, co vede k samostatnosti. Vraťme se o pár let zpět.

 

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 771,54 Kč
Vybráno 47.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.