NAROD
21.9.2017
Kategorie: Společnost

Národ není sprosté slovo

Sdílejte článek:

ANDREJ DUHAN

Národ i národní stát jsou v dnešní době vystaveny neustálé kritice. Jde prý o přežitek, příčinu válek, umělý konstrukt. Ve skutečnosti jsou národy nejen unikátní výtvorem hodným uchovávání, ale i nezbytným předpokladem demokracie. 

Co je národ? Je to společenství lidí na určitém území se společnou historií, jazykem a identitou. Kolektivní identitu národa tvoří historické úspěchy, velké osobnosti, hrdost na předky a pocit odpovědnosti vůči budoucím generacím, vyhrané i prohrané války, společná kultura, literatura, umění, víra, tradice, určité vzorce jednání, postoje a myšlení, společné hodnoty a mravy, zvyky a způsob života. Stejně tak je důležité sepětí s územím, charakter krajiny a architektura měst. Národ jsou lidé, ideje, historie, společné území a vůle toto vše uchovávat a bránit.

Národ je více než pouhý součet atomizovaných jednotlivců nebo jejich náhodný shluk se stejným pasem. Je to společenství živých, mrtvých a těch dosud nenarozených, které je provázáno vzájemnou odpovědností. Tedy že je nějaké my, které chceme zachovat a přenést dále.  

Národ ztělesňuje kontinuitu a naplňuje potřebu příslušnosti. Jeho příslušníci k sobě na základě tisíce společných dílčích charakteristik pociťují pocit elementární sounáležitosti a loajality vůči celku. A jsou to právě tyto pocity, které primárně drží společnost pohromadě, zákony a politické instituce jsou až sekundární. Pro většinu lidí národ nepředstavuje ideologii ani modlu, ale přirozenou náklonost k vlastním lidem a zemi. 

Naopak národ určitě neznamená, že všichni jeho příslušníci jsou stejní, že mají stejné názory nebo že se mají všichni rádi. Znamená, že jsou schopni žít na jednom místě právě navzdory odlišným politickým názorům a životnímu stylu. Tím, že národ vytváří základní společnou identitu, obrušuje hrany třídních, zájmových či náboženských rozdílů a formuje rámec pro opozici a nesouhlas. 

Demokracie, která stojí na většinovém rozhodování při respektování menšiny, vyžaduje společenství se sdílenou identitou a hodnotami více než jiné systémy. Jak podotknul jeden z tvůrců americké ústavy James Madison, volby nestačí k překonání frakcí ani k nastolení veřejné odpovědnosti těch, co byli zvoleni, k tomu je potřeba patriotismu. Národ je dodnes stěžejním předpokladem demokracie a národní stát jejím jediným fungujícím institucionálním rámcem. 

Není náhodou, že demokracie dlouho nebyla schopná fungovat v žádném větším celku, než byl městský stát. Až ustavení politického národa umožnilo její existenci ve větším měřítku. Umožnil ji proto, že dodal dostatečně silnou společnou identitu.

Stejně tak není náhodou, že ve státech bez skutečných národů, kde jsou kmenové či náboženské identity silnější, demokracie nefunguje. Absence společné národní identity končí rozpadem státu nebo občanskou válkou. Stačí nahlédnout do Iráku.

Navzdory tomu národ i národní stát dnes čelí útokům zleva i zprava. Pro novou levici je národ překážka multikulturalismu, imigrace i nadnárodní integrace. Pro neoliberální pravici je národ iracionální koncept, který komplikuje neomezený volný trh a ekonomickou globalizaci. 

Přes všechny útoky na jeho legitimitu a funkčnost je to ale stále národní stát, ke kterému se lidé obracejí v případě krizí. Nic totiž zatím nepřekonalo emocionální identifikaci, kterou lidé pociťují k vlastnímu národu. Národy přežily imperiální říše i ideologie nacismu a komunismu, přežijí i nadnárodní integraci a globalizaci. 

ZDROJ: www.realiste.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 12 447,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 23 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
36 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.