construction-646914_960_720
23.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Napsala mi Marksová aneb proč není živnostník roven svému zaměstnanci?

Sdílejte článek:

OTO KADĚRKA 23|02|2016

Vrátil jsem se s dcerou z jarních prázdnin a měl jsem , jako jistě každý živnostník každoročně touto dobou, ve schránce vyúčtování ze sociálky. Letos doplněný dopisem od ministryně Marksové.

No přečetl jsem si jej celý a tlak mi vzrostl úměrně tomu co se o sobě jako živnostníku mohu číst se stávající vládou v novinách. Nešvihlo mne, protože masáž, že jsem vlastně jako živnostník lůzr společnosti, která na mne doplácí, jsem si skoro zvykl.

Nedalo mi to, a ministryni jsem si “vygůglil” a tedy jsem zjistil, že je odborník v rovné příležitosti. Moc jsem nestudoval čeho, ale rovné příležitosti před zákony této země asi moc ne.

O co mi jde. Jsem živnostník ( ze zákona OSVČ), který po celou dobu živnosti ( od roku 1992) zaměstnává až 8 lidi, podle toho jak se daří a kolik je práce. Tedy jsem živnostník se zaměstnanci, kdy všichni vždy dostali k patnáctému v měsíci co mají ve smlouvě a daňová soustava dostala vše co připravila v zákoně. Nikdy jsem se neopozdil ani den a jsem na to hrdý.

Její dopis, který doprovodil přehled, který potvrzuje, že  nic za na sociálce nedlužím je o tom, abych se zamyslel nad sebou a svým důchodem, který nemusí být zrovna komfortní, protože mohu patřit mezi ty, kteří odvádí minimum na sociální pojištění. Ano někdy platím minimum, někdy, když jsou roky lepší, platím podle toho co vydělám, protože plánovat se dá ve státním a nikoliv soukromém a obchodě už skoro vůbec, jelikož ten je postaven zejména na náladě kupujících a ta je veskrze ovlivněna náladou společnosti, kterou prostřednictvím medií tvoří politici. Někdy je to s těmi politiky a medii i naopak.

Ovšem zaměstnancům je jedno jak se firmě daří, protože měsíců je za rok dvanáct a k tomu ještě dovolené ze zákona a pak i svátky, které musím se zákona svým zaměstnancům uhradit taky – Já, tedy mzda jim náleží a daně státu taky.  To je první věc – nerovná. Zaměstnanec nárok na mzdu má ze zákona. Živnostník jen, když se mu daří a “zbude” i na něj.

Další je to, že pokud se mně jako živnostníku dařit nebude, tak odstupné co náleží zaměstnancům je taky zákonem přesně stanoveno a odvody do daňového systému jsou jasné. Pokud živnostník nemá tuto finanční “peřinu” a přihodí se  mu nějaké životní neštěstí (třeba i smrt), kdy ze dne na den bude muset být činnost ukončena, pak přichází pozůstalost a jistě se může stát, že rodina bude postavena před požadavky zaměstnanců a daňových úřadů, aby vše dala do pořádku, že jim nezůstane možná nic, je problém toho “mizery”, který odešel a nevyrovnal vše co měl. To je rovina – premier či president zadluženého státu odejde ještě s výslužkou.

Ano, vše co je zatím popsáno, je předem jasné a zřejmé a rozhodl jsem se svobodně, že to budu absolvovat. Nejhůře se ovšem vyrovnávám s tím, že můj důchod zcela nereflektuje, že můj přístup k životu a věcem v něm je tvůrčí a že MOJE IČ (identifikační číslo) a MOJE DIČ ( daňové identifikační číslo) do systému nasypalo násobky životních minim všech, které jsem v životě zaměstnal (a nikdy za minimální mzdu, protože potřebuji lidi, kteří nemají hlavu jen na čepici) – vytvořil jsem jim podmínky, že chodili ke MNĚ  do práce. Oni nechodili nikdy do úřadu ani firmy vlastněné státem, který je jediným možným měřítkem “rovnosti”, na který je ministryně Marksová – profesní machr.

No rozepsal jsem se, ale už končím, protože se musím jít “snažit” abych své dceři neudělal ze života po svém otci peklo.

Přivítal bych, kdyby nějaká politická strana vzala v potaz i to, že živnostník může a je ten, který dává práci nejen sobě ale i dalším lidem a byl tedy roven, alespoň před důchodem.

ZDROJ: Oto Kaděrka

bloger_486

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 47 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.