construction-646914_960_720
23.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Napsala mi Marksová aneb proč není živnostník roven svému zaměstnanci?

Sdílejte článek:

OTO KADĚRKA 23|02|2016

Vrátil jsem se s dcerou z jarních prázdnin a měl jsem , jako jistě každý živnostník každoročně touto dobou, ve schránce vyúčtování ze sociálky. Letos doplněný dopisem od ministryně Marksové.

No přečetl jsem si jej celý a tlak mi vzrostl úměrně tomu co se o sobě jako živnostníku mohu číst se stávající vládou v novinách. Nešvihlo mne, protože masáž, že jsem vlastně jako živnostník lůzr společnosti, která na mne doplácí, jsem si skoro zvykl.

Nedalo mi to, a ministryni jsem si “vygůglil” a tedy jsem zjistil, že je odborník v rovné příležitosti. Moc jsem nestudoval čeho, ale rovné příležitosti před zákony této země asi moc ne.

O co mi jde. Jsem živnostník ( ze zákona OSVČ), který po celou dobu živnosti ( od roku 1992) zaměstnává až 8 lidi, podle toho jak se daří a kolik je práce. Tedy jsem živnostník se zaměstnanci, kdy všichni vždy dostali k patnáctému v měsíci co mají ve smlouvě a daňová soustava dostala vše co připravila v zákoně. Nikdy jsem se neopozdil ani den a jsem na to hrdý.

Její dopis, který doprovodil přehled, který potvrzuje, že  nic za na sociálce nedlužím je o tom, abych se zamyslel nad sebou a svým důchodem, který nemusí být zrovna komfortní, protože mohu patřit mezi ty, kteří odvádí minimum na sociální pojištění. Ano někdy platím minimum, někdy, když jsou roky lepší, platím podle toho co vydělám, protože plánovat se dá ve státním a nikoliv soukromém a obchodě už skoro vůbec, jelikož ten je postaven zejména na náladě kupujících a ta je veskrze ovlivněna náladou společnosti, kterou prostřednictvím medií tvoří politici. Někdy je to s těmi politiky a medii i naopak.

Ovšem zaměstnancům je jedno jak se firmě daří, protože měsíců je za rok dvanáct a k tomu ještě dovolené ze zákona a pak i svátky, které musím se zákona svým zaměstnancům uhradit taky – Já, tedy mzda jim náleží a daně státu taky.  To je první věc – nerovná. Zaměstnanec nárok na mzdu má ze zákona. Živnostník jen, když se mu daří a “zbude” i na něj.

Další je to, že pokud se mně jako živnostníku dařit nebude, tak odstupné co náleží zaměstnancům je taky zákonem přesně stanoveno a odvody do daňového systému jsou jasné. Pokud živnostník nemá tuto finanční “peřinu” a přihodí se  mu nějaké životní neštěstí (třeba i smrt), kdy ze dne na den bude muset být činnost ukončena, pak přichází pozůstalost a jistě se může stát, že rodina bude postavena před požadavky zaměstnanců a daňových úřadů, aby vše dala do pořádku, že jim nezůstane možná nic, je problém toho “mizery”, který odešel a nevyrovnal vše co měl. To je rovina – premier či president zadluženého státu odejde ještě s výslužkou.

Ano, vše co je zatím popsáno, je předem jasné a zřejmé a rozhodl jsem se svobodně, že to budu absolvovat. Nejhůře se ovšem vyrovnávám s tím, že můj důchod zcela nereflektuje, že můj přístup k životu a věcem v něm je tvůrčí a že MOJE IČ (identifikační číslo) a MOJE DIČ ( daňové identifikační číslo) do systému nasypalo násobky životních minim všech, které jsem v životě zaměstnal (a nikdy za minimální mzdu, protože potřebuji lidi, kteří nemají hlavu jen na čepici) – vytvořil jsem jim podmínky, že chodili ke MNĚ  do práce. Oni nechodili nikdy do úřadu ani firmy vlastněné státem, který je jediným možným měřítkem “rovnosti”, na který je ministryně Marksová – profesní machr.

No rozepsal jsem se, ale už končím, protože se musím jít “snažit” abych své dceři neudělal ze života po svém otci peklo.

Přivítal bych, kdyby nějaká politická strana vzala v potaz i to, že živnostník může a je ten, který dává práci nejen sobě ale i dalším lidem a byl tedy roven, alespoň před důchodem.

ZDROJ: Oto Kaděrka

bloger_486

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 62 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...