armageddon-2546068_960_720valka
23.10.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Nakonec se bude střílet…

Sdílejte článek:

MARTIN KONVIČKA

konvička-portrét-titulkaProč se po Národní třídě (17/11/89) otřásl režim, a po brutálním mlácení v Katalánsku (a Francii… a Německu…) se neotřese nic?

Předlistopadový komunistický režim vládl bez voleb, ale odvozoval svou legitimitu — včetně té mezinárodní — od toho, že jsou s ním lidé spokojení. Že se nebouří, že opozice je marginální (pár kverulujících „ztroskotanců a samozvanců“), že mají zajištěny základní životní potřeby a že vůči nim nejsou užívány represe, jaké byly občas k vidění i z tehdejší západní Evropy.

Režim, který stojí na zdání všeobecného uspokojení, nebo aspoň ne-naštvání, je ovšem vůči jakémukoli odporu bezbranný. Jakešův režim měl kapacity na to, pokusit se studentsko-lidová shromáždění rozehnat. Tím by ale dál podryl svoji legitimitu. Generální stávce (24/11/89) by nejspíš nezabránil, naopak by proběhla více konfrontačně, no a po ní už nebylo o čem diskutovat.

Západoevropské „měkké totality“ (o tom, že stará EU splňuje definiční znaky totality, viz Jiří Fuchs) svou legitimitu ze všeobecného konsensu nečerpají. Čerpají ji — z volebního procesu. Volby samozřejmě mají své poražené, a v principu lze předpokládat, že část poražených bude nespokojená, a bude všelijak kverulovat a demonstrovat. Ideology prosazovaná představa, že nespokojenost se směřováním EU je živená z Ruska, týká se nevzdělanců, „nacionalistů“, „xenofobů“ … dosaďte si… pak nutně vede k dalšímu kroku. Tím je opuštění principů fair-play. Proti hnusným lidem, což jsou — dle dnešních elit — odpůrci současných režimů, jsou i ty nejtvrdší prostředky oprávněné.

Demokracie vždy čerpaly legitimitu z voleb, poražení vždy kverulovali. Ale v ideálním světě vládnoucí strany aspoň přihlížely k požadavkům či potřebám momentálně poražených. Protože volební karta se může otočit, a co potom, že?

Ne tak liberální demokracie dneška. Dnešní mocní jsou dílem přesvědčeni, že mocenská kartelizace, finanční síla a mediální manipulace žádné otočení karet nepřipustí — a dílem vystrašeni, že v případě otočení karet se k nim ti dole budou chovat tak, jako se nyní oni chovají k nim. V takovém světě padají všechny zábrany, brutalita moci narůstá.

Mně z téhle prosté úvahy vychází, že v zemích jako Francie, Španělsko, Německo, Švédsko… to po dobrém nepůjde. Střílet se bude. Otázka nezní, „zda“, ale „kdy“.

Autor: Martin Konvička

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 3 496 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
politicon.cz
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.