rychetský
9.2.2021
Kategorie: Historie

Nakolik je Pavel Rychetský důvěryhodný?

Sdílejte článek:

ISDE

Ústavní soud 2. února 2021 zrušil část volebního zákona. Udělal to pět týdnů poté, co prezident republiky oficiálně podepsal vyhlášení sněmovních voleb na 8. a 9. října 2021.

Sám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský 4. února 2021 odůvodnil ve vysílání České televize rozhodnutí tak, že „napadená úprava byla skutečně nepochybně protiústavní“ a že „docházelo k hrubému porušení základního ústavního principu o rovnosti hlasů“.

Ačkoli byl Pavel Rychetský vicepremiérem ve vládě Miloše Zemana, která volební zákon před dvěma desítkami let předkládala, v ČT se 4. února 2021 od zákona ostře veřejně distancoval. Prohlásil:

„Potěšilo mě, nebyl jsem předkladatelem, nebyl jsem zpracovatelem toho návrhu. To byl ministr vnitra, tuším, že Stanislav Gross to byl tehdy. Nebyl jsem ani zpravodajem v parlamentu a, a to furt mě těší. A už tehdy jsem to, co jsme dneska zrušili kritizoval.“

Fakta jsou ovšem zcela jiná. Současný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský před více než dvaceti lety jako vicepremiér a senátor v parlamentu volební zákon obhajoval. A sám pro něj dokonce tehdy zvedl ruku.

Ponechme stranou, že moderátorka České televize mu ani jeho slova z roku 2000, ani jeho tehdejší hlasování v Senátu, nepřipomněla. Proč tomu tak je, není předmětem tohoto textu.

Jaké postoje k volebnímu zákonu, který letos prohlásil za protiústavní a porušující princip rovnosti hlasů, v roce 2000 senátor Rychetský, předseda Legislativní rady vlády a místopředseda vlády Miloše Zemana, tedy skutečně zastával?

Svým kolegům senátorům na jednání 23. června 2000 nejprve vyčetl „míru emocionality“ a jejich údajný „naprostý nedostatek věcných argumentů“. Kritizoval, že se návrh zákona stal v české politice „ztělesněným zlem“, že je chápán jako „útok nejenom na demokracii, ale dokonce na samotné demokratické základy státu.“

Obhajoval rovněž přepočet hlasů: „Přecházíme na D‘Hondtův volební systém, kterým se volí v celé Evropě, do Evropského parlamentu ve většině zemí,“ řekl Pavel Rychetský doslova. A dodal: „předložená novela pouze posiluje většinové prvky. Doporučoval bych ctěným kolegům, aby úvahy o neústavnosti přenechali Ústavnímu soudu.“

Zatímco Ústavní soud v současném nálezu, který předseda Rychetský obhajuje, píše, že demokracie „je systém, ve kterém politické strany prohrávají ve volbách“, v roce 2000 v parlamentu senátor Rychetský zdůrazňoval: „demokracie je především vláda většiny. Je to vláda na čas, dočasná vláda většiny, tzn., že je povinnost opakovaně dávat možnost znovu vygenerovat tuto většinu. Samozřejmě, že demokracie je i ochrana menšiny. Ale prosím, to neznamená, že musí menšina za každou cenu mít zastoupení, nýbrž ochrana menšiny znamená, že musí mít právo stát se příště většinou. To tento volební zákon nikomu neubírá.“

Shrňme to. V roce 2000 senátor Rychetský za volební zákon kopal. V roce 2014, už jako předseda Ústavního soudu, na volebním zákonu nic protiústavního také neshledal. Ovšem v roce 2021 už volební zákon podle něj nepochybně protiústavní je. Opravdu lze po těchto kotrmelcích věřit tomu, že Ústavní soudci se „řídí ústavními zákony a rozhodují podle svého nejlepšího přesvědčení nezávisle a nestranně,“ jak slibují prezidentu republiky?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 434 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.