VIRTEST
12.8.2021
Kategorie: Ekonomika

Náklady na testování na covid jsou přemrštěné a nesmyslné

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSoučasné náklady na testování představují 98% nákladů včetně nákladů na pacienty v nemocnicích. Tato situace vyžaduje zásadní revizi testovacího programu.

Za pacienta s covidem platíme třikrát více než za srovnatelný infarkt, říká šéf svazu pojišťovenHrozí, že českému zdravotnictví dojdou peníze? Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zdravotní pojišťovny do konce roku vyčerpají rezervy z minulých let. „Už od roku 2013 nám velice rychlým tempem rostou náklady a jakmile jen trochu zpomalíme tvorbu zdrojů, dostaneme se do velkých potíží,“ varuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Svaz sdružuje šest zaměstnaneckých pojišťoven, není ale mezi nimi VZP. Jednak jde o nákupy vakcín, které měl původně platit stát, což i s náklady za jejich aplikaci znamená asi 10 miliard korun navíc. Dále to jsou výdaje na testování, a to 3,5 miliardy za PCR testy a v posledních týdnech i rozsáhlé antigenní testování, které může stát až 6 miliard korun. Friedrich uvádí, že například provedení PCR testu pojišťovnu stojí zhruba tisíc korun. Pokud jde o vakcíny, situaci komplikuje jejich cenový rozptyl od 50 do 450 korun podle výrobce, ovšem konkrétní počty se každým dnem mění. „Když se to všechno sečte dohromady, tak neplánované vícenáklady by letos mohly být 20 miliard. To už se začíná blížit vyčerpání našich rezerv,“ vypočítává Friedrich s tím, že zásadní problém by nastal, pokud by se ministerstvo rozhodlo plošně odměnit ambulantní zařízení a lékárny částkou ve výši 100 tisíc korun na zaměstnance.

Před pandemií platily zdravotní pojišťovny za každého pacienta na jednotce intenzivní péče 166 tisíc korun za týden. Na jaře, když lidí s koronavirem začalo přibývat, si nemocnice vyjednaly příplatek 413 tisíc korun. Více peněz získala zařízení i na standardním lůžku. Důvodem byly vyšší náklady. „Personál používá drahé ochranné pomůcky. Jenom naše infekční oddělení, které má 200 lůžek, objednává v lékárně každý týden ochranné pomůcky zhruba za milion korun,“ uvedl Pavel Dlouhý, primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Náklady na testování a na pacienty s covidem v nemocnicích podle údajů pojišťoven

PCR test Pacient v nemocnici Pacient na JIP
1000 Kč 2000 Kč/den 45000 Kč/den

Podívejme se nyní na náklady způsobené nemocí covid březnu letošního roku, když u nás nemoc vrcholila a v červenci, kdy počty pacientů v nemocnicích klesly pod 50 osob a den.

Měsíční náklady na testování a na pacienty v nemocnicích

Měsíc PCR testy Pacienti mimo JIP Pacienti na JIP celkem
Březen 2021 1,1miliarda Kč 0,5 miliardy Kč 2,8 miliardy Kč 4,4 miliardy Kč
Červenec 2021 0,6 miliard Kč 2,8 milionů Kč 6,9 milionů Kč 0,61 miliardy Kč

Zatímco ve vrcholné fázi epidemie v Česku tvořily náklady na testování pomocí PCR testů asi 25% všech nákladů, v červenci, kdy epidemie klesla na minimální úroveň, tvořily náklady na testování 98% (!!!) všech nákladů. Když uvážíme, že podle zkušeností nemocnic z jara i nyní u většiny hospitalizovaných je stanovena diagnóza covidu teprve při nástupu do nemocnice a ne díky testování, je nutné dle mého názoru zásadním způsobem přehodnotit význam testování a jeho šířku.

Hygienici tvrdí, že testování má význam zejména proto, aby byl odhalen typ viru – v současné době je to tak zvaná varianta delta. To by bylo samozřejmě možné zjistit i na mnohem menším vzorku testů a s mnohem menšími náklady.

Kromě výše uvedené ho ale existují i další testovací náklady spojené s testováním žáků a zaměstnanců. Před prázdninami bylo prováděno až sto tisíc antigenních testů denně, což je řádově 300 milionů korun měsíčně. Plánované testy u žáků – třikrát na počátku školního roku – znamenají řádově 4 milionů testů s náklady 400 milionů korun. Co si od výsledků tohoto testování hygiena slibuje, netuším. V současné době se počty infikovaných metodou PCR pohybují na úrovni 1% z celkového počtu testů a testy jsou prováděny u vytipovaných osob z kontaktů. U vzorku všech žáků lze očekávat spíše nižší pozitivitu než 1% i díky méně přesné metodě a můžeme tak odhalit maximálně několik desítek žáků s pozitivním výsledkem. Vyplatí se náklady bezmála půl miliardy korun na takový výsledek.

I ve vztahu k faktu, že finanční rezervy pojišťoven byly spotřebovány na zvládnutí jarní fáze epidemie, si dovolím tvrdit, že pokračování v tak masivním testovacím programu nemá ekonomické opodstatnění. Jestliže ve vrcholné fázi tvořily počty infikovaných až 50% výsledků PCR testů a dnes je to kolem 2%, i to by měl být důvod k přehodnocení testovacích programů. Ignorovat náklady na získání jednoho pozitivního testu si nemůže žádné financování zdravotní péče dovolit.

I proto vidím jako nezbytné vydat se britskou cestou a chovat se v současné fázi proočkovanosti a lékového zabezpečení ke covidu jako ke klasickému respiračnímu onemocnění, chcete-li k chřipce. Vydávat další miliardy na testování postrádá dle mého soudu smysl i v situaci, kdy některé nemocnice signalizují zvýšený počet pacientů s rakovinou v důsledku zanedbání preventivních prohlídek během covidové krize. Právě na tyto případy budou finance velmi zapotřebí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 191 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)