dum
14.5.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Nájemník

Sdílejte článek:

COM

„Jsou občané, kteří se celý život, ať byl režim jakýkoliv, postarali o bydlení a druzí zase se nestarali o nic, jen si života užívali. Proč si někdo i za komoušů koupil družstevní byt nebo si postavil nějakou pastoušku a druzí žili za pár kaček v bytech státních, podnikových nebo byli dosazeni do domů, které komouši ukradli, a o nic se nestarali?“ Citace nevím z odkud. Následuje zdůvodnění, proč nechci nájemníka ani vidět.

.
Rok 1937: Rodiče postavili dům. Hypotékou se zadlužil 120 000 tehdejších peněz (TP). Dva byty 3 +1 a jeden 1 + 1.

Rok 1945: Dům vybombardován. Opravena střecha. Další náklady.

Rok 1953: Náš byt byl bolševiky rozdělen. Primitiv byty přišel přeměřovat. Plánům nerozuměl, metry na centimetry převádět nedovedl. Obývací plocha domu byla o něco větší, než stanovili bolševici. Hypotéka se musela splácet.

Rok 1966: Jako majitelé bydlíme v rozděleném bytě. Tři generace máme k disposici jeden pokoj a kuchyň. Společný záchod. Do koupelny nemáme přístup. V létě se koupeme v prádelně, v zimě v městských lázních. Hypotéku v naději splácíme. Nekonečná jednání o scelení bytu nevedou nikam. Dědíme zchátralý domek na vesnici. Odhad 3 000 TP. Rozhodli jsme se. Požádat o družstevní výstavbu a zaplatit vstupní poplatek. Rozhodli jsme se domek na vesnici opravit pro odlehčení bydlení.

Rok 1968: Družstevní byt je k disposici. Po dřívější dohodě s nájemníky a s úřednicí bytového odboru družstevní byt bez náhrady předáváme nájemníkům. Pro zrušení administrativního rozdělení navštěvujeme bolševického šéfa bytového odboru, bolševického neřáda. Jsme zděšeni: „S vystěhovanou částí bude národní výbor disponovat i dále.“ Protestujeme: „Moc si nevyskakujte, dekret na vystěhovanou část dáme cikánům.“ Jsme zděšeni. Platit hypotéku, nesmět bydlet. To je to komunistické právo. Jednomu známému to tak už učinil. Majitel se vystěhoval a domu se kvůli nepřizpůsobitelnými a bolševikem dosazenými nájemníky zavčas a bez jakékoliv úhrady jako přítěže zbavil. Jdeme za známým právníkem: „Už byla chyba to, že jste toho blbce na národním výboru vůbec žádali. Je to váš dům? Je. Tak se nastěhujte. Může vám vyměřit za neoznámení pokutu maximálně dva tisíce. A to zvládnete. Vystěhovat vás nemůže.“ Máme celý byt ve svém. Uklízíme zaneřáděnou část po nájemnících. Nejistota pomíjí, až když bytového neřáda osmašedesátý rok z úřadu vyhodí. Zjišťujeme, že za jednu návštěvu „spravedlivý“ komunista bral pětistovku.

Rok 1976: Splacena hypotéka. Stále doplácíme na dva nájemníky. Úředně jej jim stanovený nájem za 3 + 1 160.- TP a za 1 + 1 30.- TP.

Rok 1980: Končíme s opravou domku na vesnici. Nová střecha, přístavba jednoho pokoje, …. Ale! Od tamějšího národního výboru dostáváme dopis: „Bylo zjištěno, že váš domek č.p. … není trvale obýván.“ A další sdělení: „ Podle doporučení okresního národního výboru bude Váš byt navržen k obývání perspektivní rodině.“ Cikánům. Právník: „Stručně jim oznamte, že chalupu používáte k rekreaci. Jinak se s nimi nebavte.“

Rok 1985: Nájemník v malém bytě si stěžuje na vadný odpad. Příčina – odhazování nevhodného odpadu do záchodu. Pročištění stojí 300. – TP, nájemné nám platí 30. – TP. Odmítáme další placení čištění odpadu.

Rok 1988: Nájemník z malého bytu se stěhuje do domova důchodců. Sláva. Bydlíme normálně, ale až po výměně shnilé podlahy a odpadů v malém bytě.

Přišel převrat. Odezněla popřevratová euforie. Zbyl nám jeden nájemník. Dobře situovaný. Zdobil se zlatými náramky a prsteny. Jezdil v autech zahraničních značek, často je měnil. Platil nám směšně nízké regulované nájemné, 160.- TP/měs za byt o rozloze 120 m2.

Rok 2007: Po létech jsme se rozhodli, že ho požádáme o uvolnění bytu. Potřebovali jsme byt pro sebe. Zděsili jsme se, když začal vydírat: „Ano, ale požaduji odstupné. 250 000 Kč.“ (Slovy čtvrt milionu korun!) Vzal jsem kalkulačku a spočítal jsem mu, kolik za uvedenou dobu třicet let zaplatil na nájemném. Zhruba to odpovídalo celému nájemnému! Letošní nájemné bylo stanoveno při začínající deregulaci na 2100.- Kč
Tážeme se: „Za co si stanovujete odstupné?“
„No přece, za odstoupení od smlouvy.“
„Ale my jsme s vámi žádnou smlouvu neuzavřeli.“

Další jednání jsme vedli už po konzultaci s poradcem z OSMD, který doporučil: „Nedávejte nic!“ Nic jsme nedali.

Do dvou let se poslední nájemník odstěhoval, aniž by zaplatil poslední nájemné. Bez vyděračské úhrady. A konečně jsme v domě sami. A můžeme se věnovat třetímu generálnímu úklidu po ukončení pronájmu bytu.

A mohli jsme se věnovat rozsáhlým opravám. A už v klidu si potvrzujeme tchýnina slova: „Nájemník v domě je jako veš v kožichu.“ Nejdříve po odstěhování nájemníka jsme se museli vyrovnat se zděšením, způsobeném prvním vstupem do bytu.

V přehledu uvedu ty nejvíce zničené věcí.

  • Nájemníci si vybourali další vchod do koupelny. Byla tím narušená příčka.
  • Fušérsky nainstalovaný kotel etážového topení. Unikal plyn!
  • Fušérsky nainstalované etážové topení. Potrubí vedla skrz zárubně!
  • Svépomocně zadlážděna koupelna. Voda zatékala pod dlažbu a dostala se do sousední ložnice a na druhé straně sousedního pokojíku. Důsledek – prohnilý podklad pod parketami a shnilé zárubně do koupelny. 
  • Fušérsky rozšiřována elektrická instalace. Rozvod v bezprostřední blízkosti vany! Místo rozvodných krabic použity plechovky rybích konzerv!
  • Poničené dveře. Poštípané a poničený lak.
  • Poničená okna.
  • Zničené parkety.
  • Zničená koupelna, poničené obklady a vana.
  • Ve sklepě zůstala prvomájová mávátka a ostatní bordel.

Je to už několik let, co poslední nájemník odešel. Náklady na jednoho zazobaného nájemníka, neštítícího se po důchodcích vymámit čtvrt milionu s uvedením bytu do normálního stavu nás stálo téměř milion korun. Jen oprava podlahy přišla na 150 tis.

Při řešení našich strázní jsme si dovolili použít opakovaně služeb OS14MD (Občanské sdružení majitelů domů). Sdružení nám předběžně škody, když jsme žádali Evropský soud o kompensaci, odhadnulo na 1,8 mil Kč. Nedostali jsme nic. To také kvůli Křečkově babičce, kterou ukazovali v televizi jako „nějakou chuděrku důchodkyni s titulem MUDr., která nemá na činži. Co dělala celý život? Jiní si postavili barák a ona rajtovala po světě.“

A nyní s podobným myšlením, s nároky na cizí byty, s nároky na majetek, který jim nepatří, přicházejí soudruzi Piráti. Vzkaz pro ně. Jsme spokojeni ve vlastním domě a máme volný byt 1+1. Za žádnou cenu ho nepronajmeme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 200 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
politicon.cz
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.