dane102018
30.8.2019
Kategorie: Ekonomika

Nadprůměrně vysoké zdanění, silně podprůměrné mzdy. Vítejte v ČR

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V rámci měření OECD máme z 36 porovnávaných zemí sedmé nejvyšší zdanění práce. Zároveň u toho ovšem máme oproti prvním patnácti zemím s největším zdaněním práce čtvrté nejhorší mzdy. Takže to, co zůstane Němcům po zdanění práce, to nezískáme ani před zdaněním. Nutno dodat, že v roce 2014 jsme byli, co se týká zdanění práce, na desáté příčce. Slavnostně jsme za pět let vlády Andreje Babiše, který sliboval, že daně zvedat nebude, pohoršili o tři příčky. To znamená, že naše mzdy jsou daněné víc, než před pěti lety. Babiš pětiletku splnil, my ostatní ji projeli na plné čáře.

 

Dobrá, daně je potřeba platit, aby stát mohl svým obyvatelům nabízet ten nejlepší servis. Takže prosím žádné stížnosti, když komando z Finanční správy lustruje stařenky na bleším trhu, protože prodaly hluboce pod cenou svůj porcelánový servis. Je v zájmu nás všech, dát státu co nejvíc peněz. Ne, neměli bychom hořekovat nad vysokými daněmi. Měli bychom křičet – vezmi si víc, Andreji, ber, ber, abychom se mohli mít lépe. O zprávě OECD ZDE.

Co všechno nám stát dává

Bez daní bychom nemohli přece fungovat. V Rumburku se nemocnice dostala pod diktát insolvenčního správce, o jejím dalším osudu se bude rozhodovat na podzim. Stát se nepostaral. Dálnice z Brna do Vídně nestojí. A ne, Rakušani za to nemohou, ti už mají práci prakticky hotovou. To stát se nepostaral. A když se na okresce, kterou se posouváme z Brna do Vídně, poškodí most, stát tam nasune starý vojenský, dá k němu značku omezující rychlost na 20 km/h a k tomu přistrčí radar na měření rychlosti. A co? Vybírá pokutičky. To ho baví. To mu jde. Most ovšem neopraví.

Na D1 už se pomalu cvičí techniky přežití. Nedej bože, aby v zimě nasněžilo a byla zima, to pak bude Brno odstřižené od zbytku republiky až do jara. Stát se nepostaral. Obzvláště komické je prohlášení o výstavbě vysokorychlostní dráhy pro vlaky. Šinkansen si prý užijeme až někdy za třicet let. Všimli si toho už i v Ghaně, před třemi měsíci proběhla vlna pobavení nad videem jednoho Ghaňana, který náš pohled do budoucnosti kvitoval upřímným záchvatem smíchu. Náš stát se stará o pobavení příslušníků cizích národností. Alespoň o něco se stará.

 
Všude okolo se veřejné diskuse bouří kolem tématu ekologie. Co na to náš stát? Na daních nám přikázal odevzdat solárním baronům kolem jednoho bilionu korun (to je přibližně roční rozpočet celé republiky, tedy úhrnem to, co nám všem za rok seberou), takže se z nás stali vlastně největší skeptici pod pražícím a vše na uhel spalujícím sluncem. Pro nás je ekologie synonymum pro krádež. Stát to zařídil. Stát se dobře stará. Ekologie = solární tunel. Alespoň k něčemu rozumnému nás ten stát vychoval, ke skepticismu, k ironii, k cynismu. To za ty prachy stojí, ne?

Z ekonomiky postavené na průmyslu, na výrobě, nás stát předělal na chudou montovnu, která umí konkurovat jen tím, že je levná, levná a levná. Dodáváme jen součástky, doplňky, celé výrobky prodávají jiní a pekelně na tom rýžují. Doposud je přede mnou otřesná fotka Bohuslava Sobotky s nůžkami v ruce pod nápisem Amazon, kde slavnostně přestřihával pásku do této novodobé otrocké kolonie. Premiér země jel slavnostně otevřít montovnu toho nejhrubšího zrna, ukázkový výjev práce našich politiků posledních třiceti let. Doslova symbolický výjev. Sobotka je v prachu, ale Amazon tu zůstal. Většina politiků posledních třiceti let je v prachu, ale my jsme vlastně montovnou čím dál víc.

…a bude hůř

Mohl bych ukazovat další a další oblasti, kde se o nás stát dobře stará. Školství, zemědělství, péče o krajinu, kultura, obnova památek, sociální pomoc v nouzi, v nemoci, ve stáří. Všechny zmíněné oblasti jsou v katastrofálním stavu, podhodnocené, bez vývoje, permanentně na kapačkách. A co je předmětem zuřivého jednání našich vládců? Celá vrcholná politika se dva měsíce (!!!) hádala o pitomý post ministra kultury. Celá vrcholná politika se hádala jako hejno vypelichaných vrabců o naprosté, ale naprosté hovadiny, místo toho, aby si řekla – ejhle, lidi se nemají tak dobře, jak by se podle své práce dobře mít měli, pojďme s tím něco udělat, protože od toho tu, sakra, jsme. Ne, ne, řeší Šmardu a už tisící padesáté páté zvyšování daní u tabáku a alkoholu. Ale víme jak, pokud nebudou moci lidé kouřit a pít, zbude jim už jen ta pomsta. Do kelu, to tam nemůže usednout parta lidí, kteří budou opravdu makat? Ne pouze makat na sebe a pro sebe. On ten Babiš je ale úplně stejné šméčko jako ti před ním, jen to umí daleko lépe prodat, to je jediný rozdíl.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 218 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.