LEKZDRAVLAB
15.2.2021
Kategorie: Společnost

Nadějný lék EXO-CD24 v podobě aerosolu proti covidu-19 z Izraele … a několik dalších uvažovaných léků proti covidu-19

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

guttmanPřed několika dny bylo v Izraeli oznámeno úspěšné vyzkoušení nového léku proti covidu-19. Dvacet devět z třiceti středně až těžce nemocných pacientů se z covidu-19 zotavilo a bylo propuštěno během pěti dnů z nemocnice, třicátý pacient se zotavil o něco později (zde). Jde o zcela nový princip léčby, zaměřený na utišení tzv. „cytokinové bouře“ inhalací aerosolu obsahujícího speciální biologický preparát. Preparátem je glykoprotein CD24 v lipidových váčcích.

Některé viry mohou způsobit nežádoucí nadprodukci prozánětlivých molekul a tato cytokinová bouře vede k poškození cév a selhání orgánů. Ukázalo se, že cytokinová bouře je příčinou 70% úmrtí na covid-19 (zde). Vědci z lékařské fakulty telavivské univerzity a z Ichilovovi nemocnice předpokládali, že CD24 by cytokinovou bouři mohl utlumit. CD24 se vyskytuje na povrchu většiny bílých krvinek a má zásadní význam v komunikaci mezi buňkami během imunitních dějů. Tento glykoprotein je někdy z buněk uvolňován, jsa zabalen v lipidovém váčku tvořeném buněčnou membránou, ve formě „exozomu“. Vědci usoudili, že dodání CD24 s jeho přirozeným váčkem pomoci vdechnutí by dopravilo potenciální lék přímo do zasažených dýchacích cest, přičemž by se ideálně obešly problémy obvykle spojené se systémovým podáváním léků do žíly.

Potenciální lék byl nazván EXO-CD24. Od prvního nápadu k vyzkoušení léku uběhlo pouze šest měsíců. Vynálezci pravděpodobně podali patent na ochranu nového léku nedávno a jeho text tak ještě není k dispozici. Podle krátkého popisu klinických zkoušek se lze domnívat, že vědci upravili komerčně získané lidské buňky tak, aby nadprodukovaly exozomy obsahující CD24, váčky pak izolovali a ve fyziologickém roztoku podávali pacientům v podobě aerosolu 5 minut denně po dobu 5 dnů (zde). Výroba takového léku by prý byla snadno realizovatelná.

Další nová proticovidová terapie zaměřená na utišení cytokinové bouře byla také oznámena v říjnu loňského roku lékaři Jeruzalémské nemocnice Hadassa, kteří prý vyléčili pět těžce nemocných pacientů z covidu-19 infuzním podáním určitých lidských buněk (zde). Tlumení cytokinové bouře v souvislosti s léčbou covidu-19 bylo navrženo i několika světovými farmaceutickými firmami. Například monoklonální protilátky proti cytokinu IL-6 použité také při léčení jiných chorob, jako jsou sarilumab a tocilizumab, se zkouší proti covidu-19, ale prý stačí sotva na záchranu jednoho z 12 pacientů, takže nejsou o mnoho účinnější než dostupné steroidy, které však stojí 10 dolarů na pacienta, zatímco uvedené protilátky stojí 1000 dolarů (zde). Navíc se zmíněné terapie vyznačují nitrožilním podáváním.

Pro zajímavost lze podotknout, že čeští vědci již v dubnu minulého roku navrhli léčit covid-19 utlumením cytokinové bouře bez použití drahých a nepříliš nadějných monoklonálních protilátek, za použití účinných steroidních analogů, a jejich nápady jsou prý nyní ve stádiu testování (zde).

Pro srovnání, ve Spojených státech byla již schválena monoklonální protilátka proti povrchovému proteinu koronaviru od firmy Regeneron, která byla použita při léčení prezidenta Trumpa, Rudyho Giulianiho a dalších hodnostářů. Není ovšem jasné, jak dalece by tento lék měl snížit úmrtnost, a opět je nevýhodou jeho nitrožilní aplikace (zde).

Ohledně orálně podávaných léčiv, bylo proti covidu-19 zkoušeno několik dříve známých materiálů, jako například lék ivermectin, dosud používaný proti červům; jeho účinnost je však sporná (zde). Poněkud drahé antivirotikum remdesivir snad zlepšuje průběh nemoci a snižuje úmrtnost (zde). Nadějná se zdá trojkombinace známých a snadno dostupných látek, hydroxychlorochinu se zinkem a azitromycinem či doxycyklinem (zde).

Profesor Jiří Beran před několika lety ukázal, že známý lék isoprinosin, používaný již 50 let proti virům, představuje bezpečné a účinné terapeutikum proti akutním respiračním virovým chorobám (zde). Nedávno Beran demonstroval, že tento lék je účinný i proti SARS-CoV-2; v předběžných zkouškách snížil isoprinosin úmrtnost silně ohrožených pacientů z 18 % pro placebo na 7,5 % (zde).

Závěrem lze říct, že se Izrael může po roce s korónou, přes tápání společné většině států, pochlubit nejvyšší proočkovaností na světě (téměř polovina obyvatel v polovině února), a také tím, že již téměř dokončil vývoj vlastní vakcíny (problém je se sháněním dobrovolníků na klinické testy). Největším úspěchem by však mohl být nový lék EXO-CD24; je třeba doufat, že projde všemi nutnými klinickými zkouškami (též vzhledem k tomu, že glykoprotein CD24 se v těle někdy podílí na spouštění rakovinného procesu). Ve srovnání s ostatními uvažovanými léky proti covidu-19 jde o zcela unikátní prostředek, jak z hlediska složení, tak z hlediska jednoduché aplikace pomocí vdechnutí. Mohl by být aplikován jen v těžkých případech (indikovaných například vysokou hladinou IL-6 v séru) a tak by mohl podstatně snížit úmrtnost na covid-19 a jiné respirační nemoci.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 349 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)